6 marca 2016 roku 90 lat skończy urodzony w Suwałkach Andrzej Wajda, reżyser teatralny i filmowy, laureat Oskara (r. 2000) za całokształt twórczości, od 25.10.2000 Honorowy Obywatel Miasta Suwałk. Urodzinowy prezent dla A. Wajdy od piątku suwalczanie mogą oglądać na placu przed stadionem miejskim przy ul. Zarzecze.
- Te kamienne rzeźby, efekt pracy artystów z Polski, Litwy, Ukrainy i BaiÅ‚orusi uczestniczÄ…cych w tegorocznym III MiÄ™dzynarodowym Plenerze Rzeźbiarskim „Teatr”, nawiÄ…zujÄ…cym tematykÄ… do osoby i twórczoÅ›ci Andrzeja Wajdy, to dar nasz, artystów i wÅ‚adz SuwaÅ‚k dla znakomitego reżysera na jego 90-te urodziny – mówiÅ‚ nam prof. Andrzej StrumiÅ‚Å‚o, który nadzorowaÅ‚ ustawianie rzeźb. – UznaliÅ›my, że bÄ™dzie to nie tylko Å‚adny, ale też trwaÅ‚y dar dla czÅ‚owieka-artysty, który tak godnie reprezentuje swoje rodzinne miasto w kraju i za granicÄ…. W pierwotnych zaÅ‚ożeniach rzeźby te miaÅ‚y zdobić pasaż wzdÅ‚uż Czarnej HaÅ„czy. Ten jednak powstanie za jakieÅ› dwa-trzy lata. UznaliÅ›my zatem, że najlepszym rozwiÄ…zaniem bÄ™dzie podarowanie tych rzeźb Andrzejowi Wajdzie w urodzinowym prezencie. Mamy nadziejÄ™, że przyjmie ten dar z radoÅ›ciÄ…....
WiÄ™kszość rzeźb powstaÅ‚ych podczas realizacji dwóch pierwszych plenerów można oglÄ…dać przy siedzibie Suwalskiego OÅ›rodka Kultury i Aquaparku. Pojedyncze rzeźby stojÄ… także na Placu Marii Konopnickiej , na terenie osiedla Serce SuwaÅ‚k i przy zalewie Arkadia.
Z propozycjÄ… takiego uczczenia Andrzeja Wajdy do wÅ‚adz miasta zwróciÅ‚ siÄ™ profesor StrumiÅ‚Å‚o. PomysÅ‚ zostaÅ‚ zaakceptowany, a kamienne rzeźby, które powstaÅ‚y w czasie tegorocznego pleneru finansowanego przez wÅ‚adze SuwaÅ‚k, już wzbudzajÄ… zainteresowanie suwalczan. Szkoda tylko, że nie pomyÅ›lano o ustawieni tabliczki z informacjÄ… kto, dla kogo i z jakiej okazji rzeźby te w tym wÅ‚aÅ›nie miejscu wystawiÅ‚.
x x x
Andrzej Witold Wajda (ur. 6 marca 1926 w SuwaÅ‚kach) – polski reżyser filmowy i teatralny, w latach 1989–1991 senator I kadencji. Kawaler Orderu OrÅ‚a BiaÅ‚ego.
Popularność zdobyÅ‚ filmami inicjujÄ…cymi tzw. polskÄ… szkoÅ‚Ä™ filmowÄ…: KanaÅ‚em oraz PopioÅ‚em i diamentem, w których dokonywaÅ‚ rozrachunku z czasami II wojny Å›wiatowej. ByÅ‚ także autorem takich ekranizacji dzieÅ‚ literackich jak PopioÅ‚y, Brzezina, Wesele, Ziemia obiecana, Panny z Wilka i Pan Tadeusz. WspóÅ‚tworzyÅ‚ kino moralnego niepokoju, w którego ramach powstaÅ‚y osadzone w tematyce spoÅ‚ecznej, demaskujÄ…ce patologie systemu komunistycznego w Polsce obrazy: CzÅ‚owiek z marmuru i jego kontynuacja CzÅ‚owiek z żelaza, nagrodzona ZÅ‚otÄ… PalmÄ… w Cannes. Do wspóÅ‚czesnej twórczoÅ›ci Andrzeja Wajdy należą martyrologiczny film KatyÅ„ oraz eksperymentalny Tatarak.
Za zasÅ‚ugi dla rozwoju kinematografii Wajda byÅ‚ wielokrotnie nagradzany, miÄ™dzy innymi w 2000 roku otrzymaÅ‚ NagrodÄ™ Akademii Filmowej (Oscara) za caÅ‚oksztaÅ‚t twórczoÅ›ci.
25.10. 2000 roku osobiście odebrał przyznany mu przez Radę Miasta tytuł Honorowego Obywatela Suwałk
"StaraÅ‚em siÄ™ nie zmarnować swojego życia i gdy po latach stojÄ™ tu przed wami zadajÄ™ sobie pytanie, czy ten czas jest wystarczajÄ…cy, by dostać to wyróżnienie. Na to pytanie nie ja odpowiadam, tylko odpowiedziaÅ‚y sobie wÅ‚adze miasta SuwaÅ‚k" - dziÄ™kowaÅ‚ wówczas Andrzej Wajda.