W sobotni wieczór na konwencji w auli PWSZ zaprezentowali zostali kandydaci Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta i radnych Suwałk, radnych powiatu suwalskiego oraz na wójtów i radnych gmin.
- Mówią, że PiS zawładnęło państwem, a to nieprawda - przemawiał do zebranych członek Komitetu Politycznego i suwalski poseł tej partii, wiceminister spraw wewnetrznych i administracji Jarosław Zieliński. - W sejmikach 15 na 16 województw nieudolnie rządzi koalicja PO-PSL. Zróbmy wszystko, żeby popierany w całym kraju program PiS mógł być realizowany także w samorządach. Niech dobra zmiana dojdzie do województw, miast i gmin, niech wreszcie dojdzie do Suwałk, w których wciąż rządzi komuna lub postkomuna.
Jarosław Zieliński przywołał swoją porażkę w wyborach 2002 roku na prezydenta Suwałk, w których był popierany przez ówczesnego lidera Platformy Obywatelskiej Cezarego Cieślukowskiego. Jarosław Zieliński w drugiej turze przegrał z Józefem Gajewskim, który prezydentem Suwałk był już 20 lat wcześniej, za PRL-u, w latach stanu wojennego.
Ta przegrana tkwi jak zadra, pozostała jak klątwa. W następnych wyborach ponosili ją kolejni kandydaci PiS: w 2006 Jarosław Schabieński (Józef Gajewski wygrał w I turze), w 2010 Grzegorz Mackiewicz (zastępca zmarłego kilka miesięcy przed wyborami Józefa Gajewskiego, Czesław Renkewicz zwyciężył w I turze), w 2014 roku Grzegorz Gorlo (Czesław Renkiewicz wygrał z nim w II turze).
Grzegorz Gorlo wszedł jednak do rady miejskiej i był w niej przewodniczącym klubu PiS. Z tej funkcji i mandatu radnego zrezygnowal kilka miesięcy temu. Teraz startuje do rady z komitetu wyborców Suwalskie Porozumienie Prawicy, ponoć ma też powalczyć o fotel prezydenta.
- Musimy już rywalizawać nie tylko z przeciwnikami, ale i ze zdrajcami - mówił podczas konwencji Jarosław Zieliński. - Podejmujemy wyzwanie, damy radę.
Mandat najpierw złożył Grzegorz Gorlo, a niemal miesiąc temu musiała to uczynić, w związku z podjęciem pracy w Podlaskim Kuratorium Oświaty, Irena Schabieńska. Pierwotnie 9-osobowy lub Prawa i Sprawiedliwości przestał być najliczniejszym w Radzie Miejskiej Suwałk.
- Uderzmy się we własne piersi i zapytajmy, czy nasi radni wykorzystali szansę, czy, chociaż byli w opozycji, nie zrobili za mało, czy zawsze głosowali tak, jak powinni - pytał Jarosław Zieliński.
A nas to Suwałki nie łączą?
Najgroźniejszym przeciwnikiem dla Prawa i Sprawiedliwości nie jest Suwalskie Porozumienie Prawicy. Nazwa tego ugrupowania na konwencji w ogóle nie padła. Jarosław Zieliński zajął się krytyką komitetu wyborczego Łączą nas Suwałki Czesława Renkiewicza i samego prezydenta. Zaczął już na wstępie, od pochwały tak dużej liczby przybyłych na konwencję PiS.
- Dobrze, kiedy są ludzie, a nie billboardy - wiceminister nawiązał do zakrojonej na szeroką skalę ulicznej promocji Czesława Renkiewicza. - To jednak nie blilboardy zwyciężają w wyborach, a ludzie.
Jarosław Zieliński za bezczelną uznał już samą nazwę komitetu Czesława Renkewicza, jego kandydatów i ludzi z nim związanych.
- Nazwa jest dla nas obrażliwa, a nas to Suwałki nie łączą? - pytał retorycznie. - Ich, grupę trzymającą w mieście władzę jeszcze od czasów PRL-u, owszem łaczą, ale konfitury.
Jarosław Zieliński kilkukrotnie nawiązywał do przeprowadzonej dwa dni wcześniej w tym samym miejscu konwencji KWW Łącza nas Suwałki - Czesław Renkiewicz. Prezydent Suwałk na zarzuty o tym, że miastem rządzi układ i klika, zareagował obrazem kadrowych rewolucji w państwowych instytucjach i spółkach podległych PiS-owi. Mówił o "misiewiczach" i partyjnych karierowiczach.
- W miejskich, komunalnych instytucjach i spółkach rządzą zaś "renkiewicze" - odpierał wiceminister. - Jeżeli prezydentowi Suwałk nie podoba się to, co się dzieje w instytucjach podległych państwu, niech zabierze z nich swoich ludzi, łącznie z własną żoną (małżonka Czesława Renkiewicza pracuje w administracji sądu - red). Jestem przekonany, że suwalczanie wybiorą władze, których nie będziemy musieli się wstydzić. Nie chcemy stać obok nich, to dlatego organizujemy osobne obchody swiąt państwowych. Wierzę, że 11 listopada, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, już nie będzie podwójnych ceremonii, że we władzach miasta już nie będzie ludzi, przy ktorych nie chcemy stać obok. Nasze hasło to: Nowoczesne i Uczciwe Suwałki.
Jarosław Zieliński przekonywał, że zwycięstwo PiS w wyborach samorządowych będzie korzystne dla kraju. Samorządy włączą się do realizacji programu rządzącej partii, a wyborcy ocenią ją już w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Mówił o źle rządzonym przez koalicję PO-PSL samorządzie województwa, długo rekomendował kandytaturę na radnego sejmiku, pochodzącego z Wiżajn Romualda Łanczkowskiego, dzisiaj doradcę marszałka Senatu RP.
Samorząd to też polityka
Myślą przewodnią konwencji PiS było, że tylko współpracujący z rządem samorząd będzie mógł odnosić sukcesy. Mówili o tym kandydaci PiS na wójtów (partia wystawia 8 kandydatów na wójtów i radnych w 9 gminach powiatu), podkreślał to Grzegorz Mackiewicz, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Suwałk.
- Samorząd to nie jest państwo w państwie, to część Rzeczypospolitej - mówił Grzegorz Mackiewicz, który przedstawił szeroko opisywany w naszym portalu program wyborczy. - Przez ten miesiąc, do ostatnich minut kampanii wyborczej musimy walczyć o zwycięstwo.
W dalszej części dwugodzinnego spotkania zaprezentowani zostali kandydaci na radnych w mieście i powiecie, na radnych i wójtów w poszczególnych gminach, z wyjątkiem Bakałarzewa, gdzie PiS w wyborach nie wystawia swoich przedstawicieli.
Już 4 lata temu kandydatem PiS był wójt Raczek Szymulewski, teraz pod szyldem partii wystartują obecni wójtowie Wiżajn - Jacek Pietrukiewicz i Jeleniewa - Kazimierz Urynowicz oraz kandydaci na wójtów gminy Suwałki - Maciej Suchocki, Filipowa - Maria Bogdan, Przerośli - Marcin Brzozowski, Rutki Tartak - Janette Olszewska i Szypliszk - Karol Baluta .
Na sobotnią konwencję nie dojechali wszyscy kandydaci. Już w komplecie mają się przedstawić na kolejnym dużym, wyborczym, otwartym spotkaniu, zaplanowanym na 14 października z udziałem wicepremier Beaty Szydło.
WD
[20.09.2018] Kandydaci na radnych w Suwałkach. Kto z Renkiewiczem, a kto z PiS-em [pełny wykaz]