W najbliższy poniedziałek i wtorek w Suwałkach i regionie będzie przebywała blisko 50-osobowa delegacja z Algierii, złożona z przedsiębiorców i naukowców branży mleczarskiej, hodowli zwierząt, roślin oraz maszyn rolniczych.
Algierczycy przyjadą na zaproszenie spółki Laktopol, której zakład produkcyjny w Suwałkach dysponuje jedną z największych we wschodniej Europie proszkownią, zdolną przerobić 1,5 miliona litrów mleka dziennie i wyprodukować do 160 ton proszków mlecznych w ciągu doby.
- Produkujemy praktycznie wszystko, co się da wysuszyć z mleka – obrazowo mówi Lech Antonowicz, dyrektor zakładu. - Rocznie wytwarzamy 35-40 tys. ton proszków. Od kilkunastu odbiorcą znacznej części naszej produkcji, od 5 do 8 tys. ton, jest algierski ONIL. W gronie gości z Algierii znajdzie się kilkunastu reprezentantów tego państwowego przedsiębiorstwa.
We wtorek zagraniczna delegacja weźmie udział w konferencji poświęconej rolnictwu i przetwórstwu rolno-spożywczemu, która otworzą prezes Laktopolu Olgierd Meysztowicz i prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, a dzień wcześniej zwiedzi zakład przy ul. Wojska Polskiego i odwiedzi jednego z hodowców bydła mlecznego.
- Niemal 25 proc., bo 350 tysięcy spośród 1,5 miliona litrów mleka dziennie skupujemy we własnym zakresie w Suwałkach, Łosicach i Gąsewie – opowiada Lech Antonowicz. – Pozostałą część potrzebnego surowca sprowadzamy z dysponujących nadwyżkami mleczarni w Polsce i Europie. Bywa, że przetwarzamy zagęszczone mleko z nawet z Wielkiej Brytanii.
To już 30 lat na rynku
Nie do krajów Europy, ale głównie Afryki, Dalekiego Wschodu oraz Ameryki Południowej docierają statkami wyroby Laktopolu, który w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia działalności na rynku. Dzisiaj w suwalskim zakładzie pracuje 210 osób. Dzięki doświadczeniu, wykwalifikowanej kadrze, własnemu laboratorium, nowoczesnej technologii i rozbudowanemu działu kontroli Laktopol produkuje wyroby spełniające najwyższe wymagania jakościowe i z powodzeniem konkuruje ze światowymi potentatami. Uruchomiona w Suwałkach 11 lat temu instalacja suszarniczo-wyparna jest jedną z największych i najnowocześniejszych na świecie.
- Naszym sztandarowym produktem jest preparat mleczno-tłuszczowy FFMP Instant – mówi Lech Antonowicz. – Najkrócej, to proszek odtłuszczonego mleka z dodatkiem tłuszczów roślinnych, doskonały zamiennik pełnego mleka w proszku.
Z IFFMP można produkować napoje mleczne, analogi serów, lodów, wyroby piekarnicze i cukiernicze, koncentraty spożywcze. Suwalski zakład wytwarza także mleko w proszku, serwatki w proszku słodkie, kwasowe, demineralizowane, o smaku jogurtowo-kefirowym, laktozę oraz proszki karmelowy, serowy, cukierniczy i piekarniczy.
Wojciech Drażba