Dla każdego rolnika ziemia jest świętością. Dziś dziękuję rolnikom, że mają do niej tak wielki szacunek. Z wdzięcznością chylę przed wami czoło dziękując za chleb powszedni i wszystkie produkty – to słowa Tadeusza Chołko, wójta gminy Suwałki skierowane do rolników w czasie gminnych dożynek w Starym Folwarku.
- To był dobry rok – mówią Elżbieta i Piotr Domysławscy z Czerwonego Folwarku, starostowie gminnych dożynek. – Wierzymy, że chleba na polskich stołach nie powinno zabraknąć. Jeśli coś martwi rolników to niskie ceny skupu żywca i płodów rolnych.
Gminne dożynki w Starym Folwarku były okazją nie tylko do podkreślania roli rolników, ale też oddania hołdu ich ciężkiej pracy, której owocem jest „nasz chleb powszedni”.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza w intencji rolników, w czasie której ks. Krzysztof Kaczyński pobłogosławił chleb upieczony ze zbóż z tegorocznych plonów. Tym chlebem, przekazanym przez starostów gospodarzowi gminy, wójtowi T. Chołko, podzieli się wszyscy uczestnicy dożynkowych uroczystości.
- Polskie rolnictwo jest silne siłą polskiego rolnika – zwracając się do rolników mówił Maciej Suchocki, przewodniczący Rady Gminy Suwałki. - Wszystko co polski rolnik wyprodukuje musi znaleźć nabywcę. Banany są smaczne, ale na inne czasy. Dziś apeluję do wszystkich Polaków – jedzmy wszystko co wyprodukuje polski rolnik.
Rolnikom za ich trud dziękowali goście dożynkowych uroczystości; parlamentarzyści, starosta suwalski, prezydent Suwałk, samorządowcy. List do suwalskich rolników skierował też Donald Tusk, premier RP.
„Symbolem dożynek jest chleb - napisał premier RP. – Zawsze patrzę na niego z wielkim wzruszeniem – bo przecież na co dzień właśnie on jest najważniejszy. Nasz chleb powszedni. (..) Jestem przekonany, że najlepsze dni polska wieś ma jeszcze przed sobą”.
Dożynki to był czas refleksji, podziękowania Bogu i rolnikom, nagrodzenia za pracę i zabawy. Ta trwała do późnych godzin nocnych. A gości bawiły zespoły ludowe, disco polo i przyjęty gromkimi brawami Andrzej Rosiewicz.
Wcześniej nagrodzono wyróżniających się rolników i rozstrzygnięto konkursy na kosz dożynkowy oraz plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
Nagrodzeni rolnicy to: Maria Warakomska, Marianna Zajkowska, Janusz Trocki (wszyscy z Leszczewka), Jacek Stankiewicz (Cimochowizna), Andrzej Buczyński (Tartak), Tomasz Hołubowicz (Burdeniszki), Marek Raczkowski (Bród Nowy), Zbigniew Paweł Przekop (Poddubówek), Renata Kolenkiewicz (Gawrych Ruda) i Antoni Trzcianowski (Wiatrołuża Pierwsza).
Konkurs na kosz dożynkowy wygrał kosz z Leszczewka, a miejsce drugie jury przyznało koszowi przygotowanemu przez Środowiskowy Dom Samopomocy i mieszkańców Białej Wody.
Laureaci konkursu plastycznego – szkoły podstawowe: 1. Lidia Nieszczerzewska, 2. Julia Gałaszewska, 3. Jakub Wasilewski, wyróżnienia: Marzena Szulc i Marcin Grzędziński; gimnazja: 1. Paula Natalia Jasińska, 2. Karolina Jagłowska, 3. Wiktoria Cichosz, wyróżnienia: Karolina Bobrowska i Kordian Klimaszewski.