20.11.2015

Potrzeba wojsk NATO na Suwalszczyźnie - mówi dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas

W październiku podczas konferencji CEPA Forum 2015 w Waszyngtonie dowodzący sił lądowych USA w Europie Ben Hodges upublicznił mapy, na których wskazał pogranicze Polski i Litwy oraz Donbas na Ukrainie jako na dwa najbardziej zagrożone rejony w Europie.

RozmawialiÅ›my na ten temat z dr. Grzegorzem KostrzewÄ…-Zorbasem, politologiem i profesorem Wojskowej Akademii Technicznej. PoruszyliÅ›my kwestie obronnoÅ›ci naszego kraju, obecnoÅ›ci wojsk amerykaÅ„skich w póÅ‚nocno-wschodniej Polsce, wiary w pomoc NATO oraz tego czy tzw. przesmyk suwalski to kluczowe miejsce, gdy Rosja zechce rozpocząć wojnÄ™.

Czy zaskoczyÅ‚a Pana wypowiedź dowodzÄ…cego siÅ‚ lÄ…dowych USA w Europie Bena Hodgesa, który wÅ›ród trzech najsÅ‚abszych regionów wÅ›ród paÅ„stw NATO wymieniÅ‚ pogranicze syryjsko-tureckie, region Donbas na Ukrainie i tzw. przesmyk suwalski?

Ta wypowiedź nie byÅ‚a dla mnie zaskoczeniem. Jeszcze wczeÅ›niej sam zwracaÅ‚em uwagÄ™ na ten teren w swoich publikacjach. Na dÅ‚ugo przed mapami zaprezentowanymi przez generaÅ‚a Bena Hodgesa, opublikowaÅ‚em w tygodniku „wSieci” artykuÅ‚ i mapy gdzie wskazaÅ‚em możliwy lÄ…dowo-powietrzny atak rosyjski w celu utworzenia tzw. korytarza lÄ…dowego z Rosji do Obwodu Kaliningradzkiego.

Najkrótsza droga prowadzi przez BiaÅ‚oruÅ›, która, jak wiadomo, jest w bliskim sojuszu z RosjÄ…, przez fragment Podlasia i SuwalszczyznÄ™ do tegoż Obwodu. Czyli mowa o tzw. przesmyku suwalskim, który wskazali również Amerykanie.

Czy ewentualna inwazja Rosjan na póÅ‚nocno-wschodniÄ… PolskÄ™, sÅ‚użyÅ‚aby też innym celom strategicznym?

OczywiÅ›cie, w szczególnoÅ›ci stworzeniu zagrożenia dla obszaru metropolitalnego Warszawy, w którym jest skupiona okoÅ‚o 1/5 potencjaÅ‚u demograficznego i gospodarczego Polski. Ma to zarówno znaczenie symboliczne, bowiem byÅ‚by to atak w stolicÄ™ ale także rzeczywiste, z tego wzglÄ™du, że Warszawa jest siedzibÄ… instytucji czy najwiÄ™kszym w Polsce wÄ™zÅ‚em różnego rodzaju Å‚Ä…cznoÅ›ci.

Oprócz aspektu obrony naszego terytorium jak i utworzenia korytarza lÄ…dowego Å‚Ä…czÄ…cego BiaÅ‚oruÅ› z Obwodem Kaliningradzkim, ten teren jest również ważny ze wzglÄ™du na obronÄ™ Krajów BaÅ‚tyckich. W przypadku zajÄ™cia polsko-litewskiego pogranicza przez Rosjan, Kraje BaÅ‚tyckie zostaÅ‚yby odciÄ™te od paÅ„stw NATO.

Tak, przy czym obrona Krajów BaÅ‚tyckich jest sprawÄ… dużo trudniejszÄ…. Krótka granica polsko-litewska jest otoczona z dwóch stron przez terytorium ZBiR czyli ZwiÄ…zku BiaÅ‚orusi i Rosji. Zatem ta granica to jest bardzo kruchy dostÄ™p lÄ…dowy pomiÄ™dzy trzonem NATO i Unii Europejskiej a Krajami BaÅ‚tyckimi. Im dalej w gÅ‚Ä…b tych paÅ„stw, im dalej na póÅ‚nocny wschód, tym trudniej jest je bronić.

Najbardziej zagrożona jest Estonia. W zarysie wiadomo, choć szczegóÅ‚y sÄ… tajne, że NATO uznaÅ‚o, że może być niezdolne do wprowadzenia takich wojsk do Krajów BaÅ‚tyckich aby zatrzymać ewentualnÄ… toczÄ…cÄ… siÄ™ inwazjÄ™. NATO uznaÅ‚o, że musi siÄ™ liczyć siÄ™ z tym, że jedynÄ… opcjÄ… bÄ™dzie odbijanie Krajów BaÅ‚tyckich po uprzednim zajÄ™ciu przez RosjÄ™.

Sytuacja Polski nie jest aż tak trudna, w tym sytuacja póÅ‚nocno wschodniej Polski z SuwalszczyznÄ… wÅ‚Ä…cznie. Ewentualny podbój Krajów BaÅ‚tyckich rodzi umiarkowane korzyÅ›ci dla Rosji. Zatem sytuacja Polski jest inna, ale też stawka jest wyższa, zwÅ‚aszcza w obliczu rodzÄ…cej siÄ™ ambicji Rosji o przywrócenia statusu imperium i supermocarstwa.

Czy w takim razie Polska jest zagrożona wojną?

Nie da siÄ™ wprost odpowiedzieć tak lub nie. To jest kwestia prawdopodobieÅ„stw. PrawdopodobieÅ„stwo ataku w krótkim terminie – zaÅ‚óżmy, że w ciÄ…gu najbliższego roku – jest bardzo niskie. Ryzyko zwiÄ™ksza siÄ™ wraz z wydÅ‚użeniem perspektywy czasowej, ale zależy również od wielu innych czynników. Przede wszystkim, czy Rosja dalej bÄ™dzie odbudowywać swojÄ… potÄ™gÄ™, co wcale nie jest takie pewne.

Obecnie Rosja nie jest zdolna do bezpoÅ›redniej i otwartej wojny z NATO. Na szczęście, dziÄ™ki temu mamy czas na odpowiednie przygotowania, zarówno narodowe jak i sojusznicze. Mamy czas aby postarać siÄ™ o umieszczenie miÄ™dzynarodowych baz wojskowych w naszym kraju, w szczególnoÅ›ci we wschodniej Polsce. Należy siÄ™ przygotowywać do odparcia takiego ataku miÄ™dzy innymi po to, aby nigdy do niego nie doszÅ‚o. Im bardziej póÅ‚nocno-wschodnia Polska bÄ™dzie broniona, tym mniej prawdopodobne, że bÄ™dzie kiedykolwiek zaatakowana.

Wypowiedź amerykaÅ„skiego generaÅ‚a byÅ‚a dla suwalczan o tyle intrygujÄ…ca, że wymieniÅ‚ on tzw. przesmyk suwalski na równi z dwoma regionami, w których trwajÄ… konflikty zbrojne. Czy zatem nasz region rzeczywiÅ›cie znajduje siÄ™ w na tyle poważnej sytuacji?

MyÅ›lÄ™, że po części jest to uproszczenie celowo obliczone na przyciÄ…gniÄ™cie uwagi opinii publicznej. Istnieje zbyt wiele różnic i nie da siÄ™ porównać wszystkich zagrożonych terenów aby utworzyć tego typu ranking i przydzielić trzy pierwszej miejsca tak jak zrobiÅ‚ to generaÅ‚ Ben Hodges.

Ale należy pamiÄ™tać, że zagrożenie istnieje i trzeba mieć Å›wiadomość sÅ‚aboÅ›ci pogranicza polsko-litewskiego. Dlatego że, na dzieÅ„ dzisiejszy NATO nie ma żadnych jednostek wojskowych w póÅ‚nocno-wschodniej Polsce a obecność polskiej siÅ‚y zbrojnej w tym rejonie też jest bardzo sÅ‚aba.

Czy nie jest tak, że polska opinia publiczna potrzebuje ostrzeżenia z zewnÄ…trz aby zwrócić uwagÄ™ na istotne sprawy w naszym kraju? Takie poÅ‚ożenie naszych póÅ‚nocno-wschodnich granic jest oczywistoÅ›ciÄ…, a przecież ten region Polski jeszcze do ubiegÅ‚ego roku chciano kompletnie zdemilitaryzować. Planów likwidacji suwalskiej jednostki wojskowej zaniechano dopiero po wybuchu wojny na Ukrainie wiosnÄ… 2014 roku.

Ależ oczywiÅ›cie, że tak. I to jest niestety jedna z polskich chorób narodowych. Gdy ukazywaÅ‚y siÄ™ nasze polskie publikacje zwracajÄ…ce uwagÄ™ problem tzw. przesmyku suwalskiego, to nie odbiÅ‚y siÄ™ one szerokim echem, lecz gdy powiedziaÅ‚ to już amerykaÅ„ski generaÅ‚, wówczas wzbudziÅ‚o to duże zainteresowanie mediów. Tak nie powinno być.

SeriÄ™ decyzji o rozbrojeniu póÅ‚nocno-wschodniej Polski podejmowaÅ‚y zupeÅ‚nie inne siÅ‚y polityczne niż te, które rzÄ…dzÄ… dziÅ›.  Jestem przekonany, że nikt już dzisiaj nie powróci do tych planów.

Na Suwalszczyźnie mogłyby powstać nowe bazy wojskowe?

Tak. Zarówno polskie bazy, jak i miÄ™dzynarodowe. Powinny stacjonować w tym regionie mieszane polsko-amerykaÅ„skie czy amerykaÅ„skie wojska NATO lub ewentualnie wielonarodowe. Jest też taka możliwość.

Ostatnio zwracaÅ‚em na to uwagÄ™, aby rozpocząć wspóÅ‚pracÄ™ krajów MiÄ™dzymorza na tym polu i zacząć integrować ich siÅ‚y zbrojne. PrzykÅ‚adowo gdyby na Suwalszczyźnie czy Podlasiu pojawiliby siÄ™ żoÅ‚nierze wÄ™gierscy, rumuÅ„scy lub estoÅ„scy to nie spowodowaÅ‚oby to, aż tak dużego potencjaÅ‚u wojskowego, jak w przypadku wojsk amerykaÅ„skich. Lecz byÅ‚oby to na tyle przydatne, iż byÅ‚by to jasny sygnaÅ‚ na zewnÄ…trz o solidarnoÅ›ci i w wspóÅ‚pracy, także militarnej, naszych narodów.

Ale czy istnieje możliwość, żeby wojska NATO stacjonowały na Suwalszczyźnie? Czy Akt Założycielski NATO-Rosja nie wyklucza obecności takich wojsk zbyt blisko terytorium Rosji?

Akt ZaÅ‚ożycielski NATO-Rosja wyklucza „staÅ‚e stacjonowanie wiÄ™kszych jednostek bojowych”. I to jest celowo nieprecyzyjny zapis aby zachować jego elastyczność. NATO ciÄ…gle to wykorzystuje i np. zamiast staÅ‚ej obecnoÅ›ci swoich wojsk wprowadzana obecność rotacyjnÄ… ciÄ…gÅ‚Ä…. Jednostki wojskowe ciÄ…gle siÄ™ zmieniajÄ… jednoczeÅ›nie stale zaznaczajÄ…c swojÄ… obecność na danym terenie. Amerykanie wykorzystujÄ… to na PóÅ‚wyspie BaÅ‚kaÅ„skim gdzie funkcjonujÄ… wojskowe bazy buÅ‚garsko-amerykaÅ„skie, które istniejÄ… wbrew Aktowi ZaÅ‚ożycielskiemu. Też zapis „wiÄ™ksza jednostka bojowa” jest nieprecyzyjny i okreÅ›lenie to podlega interpretacji.

Jednak jeszcze ważniejsze jest to, że Akt Założycielski nie jest traktatem, lecz jest polityczną deklaracją. Okoliczności, w jakich został on zawarty, znacząco się zmieniły. Akt został podpisany w 1997 roku, w innej rzeczywistości, m.in. przed atakami Al-Kaidy na Nowy Jork i Waszyngton, przed odrodzeniem się chęci imperialistycznych Rosji i jej atakami na Gruzję i Ukrainę.

Nawet jeÅ›li utrzymać wersjÄ™, iż jest on traktatem, to istniejÄ… twarde powody, aby uznać, iż Akt ZaÅ‚ożycielski w miÄ™dzyczasie zostaÅ‚ zÅ‚amany przez RosjÄ™ lub już nie obowiÄ…zuje. Polska na ostatnim szczycie NATO w Wielkiej Brytanii we wrzeÅ›niu 2014 postulowaÅ‚a wÅ‚aÅ›nie, aby uznać Akt ZaÅ‚ożycielski za już nieobowiÄ…zujÄ…cy, bo zostaÅ‚ m.in. zÅ‚amany przez RosjÄ™.  Jak wiemy, NATO nie zdecydowaÅ‚o siÄ™, aby to oficjalnie ogÅ‚osić.

Jak widać Akt ZaÅ‚ożycielski sÅ‚abnie i ulega rozpadowi, Å›wiadczÄ… o tym chociażby bazy amerykaÅ„skie na PóÅ‚wyspie BaÅ‚kaÅ„skim, o których wspominaÅ‚em. To z kolei przemawia na korzyść tego, aby powstaÅ‚y bazy NATO w Polsce np. na Suwalszczyźnie.

Zatem jakie są szanse na utworzenie baz wojskowych NATO w Polsce? Czy lobbing Niemiec przeciwko wojskom międzynarodowym w naszym kraju nie jest zbyt duży?

W ostatnim czasie tu jest znaczÄ…cy postÄ™p. OznakÄ… tego jest wypowiedź, wspomnianego już, dowódcy amerykaÅ„skich wojsk lÄ…dowych w Europie Bena Hodgesa. ZapowiedziaÅ‚ on umieszczenie m.in. w Ciechanowie – i w kilku miejscowoÅ›ciach Polski centralnej i zachodniej - skÅ‚adu broni, amunicji i sprzÄ™tu amerykaÅ„skiego. Ale w Ciechanowie także dowództwa brygady amerykaÅ„skiej.

Jest to krok w dobrym kierunku w sprawie stacjonowania wojsk Sojuszu w naszym kraju.  OczywiÅ›cie, wciąż niewystarczajÄ…cy, lecz Å›wiadczÄ…cy o Å›wiadomoÅ›ci zagrożenia i psychologicznym przeÅ‚omie. Być może nie wszystkich krajów czÅ‚onkowskich, ale z pewnoÅ›ciÄ… Stanów Zjednoczonych.

Jakie korzyÅ›ci może przynieść dla Polski zapowiedziane przez Amerykanów umieszczenie dowództwa brygady amerykaÅ„skiej w Ciechanowie?

DziÄ™ki zapowiedzianym przez Amerykanów przedsiÄ™wziÄ™ciom, Ciechanów stanie siÄ™ wysuniÄ™tym najdalej na wschód - poza PóÅ‚wyspem BaÅ‚kaÅ„skim, który leży na uboczu strategicznym - miejscem z amerykaÅ„skÄ… obecnoÅ›ciÄ… wojskowÄ…. Mimo że w Ciechanowie nie bÄ™dÄ… stacjonowaÅ‚y wojska bojowe, to bÄ™dzie tam jednak dowództwo dużej jednostki i w poÅ‚Ä…czeniu ze skÅ‚adem sprzÄ™tu bÄ™dzie ona miaÅ‚a potencjaÅ‚, aby zostać szybko przeksztaÅ‚cona w jednostkÄ™ bojowÄ…. Wprawdzie za maÅ‚Ä…, aby wygrać wojnÄ™ z RosjÄ…, ale już dostatecznie dużą, żeby nie mogÅ‚a zostać zlekceważona.

Warto tutaj przytoczyć zdanie z czasów zaÅ‚ożycielskich NATO, które padÅ‚o gdy zapytano jednego z przywódców paÅ„stw zachodnioeuropejskich: „Ilu żoÅ‚nierzy amerykaÅ„skich jest potrzebnych w Europie”? Przywódca odpowiedziaÅ‚: „Jeden, jeżeli ZwiÄ…zek Sowiecki go zabije”.

Jest to wymowne, bowiem takie dziaÅ‚anie bÄ™dzie musiaÅ‚o wywoÅ‚ać odpowiedź Stanów Zjednoczonych. OczywiÅ›cie mam nadziejÄ™, że żaden z żoÅ‚nierzy amerykaÅ„skich nie zginie w Europie, ale ich obecność bÄ™dzie peÅ‚niÅ‚a m.in. rolÄ™ odstraszajÄ…cÄ…. Należy jednak podkreÅ›lić, że Ciechanów nie wystarczy. Potrzebny Polsce jest realny potencjaÅ‚ wojskowy i należy do niego dążyć.

Czy wydarzenia z ostatnich dni, które miaÅ‚y miejsce w Paryżu powinny wpÅ‚ynąć na zmianÄ™ postrzegania zagrożenia przez PolskÄ™? Krótko mówiÄ…c, czy wciąż najprawdopodobniejsza, mimo wszystko, wydaje siÄ™ inwazja ze wschodu?

Oczywiście, zagrożenie ze wschodu pozostaje zdecydowanie największym zagrożeniem dla Polski. Jednocześnie pojawia się zagrożenie, że Europa Zachodnia uzna teraz Rosję za sojusznika a nie przeciwnika, co byłoby bardzo niekorzystne dla naszego kraju.

Wyraźna w ostatnich dniach jest postawa mediów, jak i polityków paÅ„stw zachodnioeuropejskich, która wpÅ‚ywa na debatÄ™ publicznÄ… w naszym kraju i wypowiedzi polskich polityków. Można zatem odnieść wrażenie, że terroryzm dżihadystyczny jest problemem dla Polski. OczywiÅ›cie nie jest to prawdÄ…. GÅ‚ównie z tego powodu, że żadne masy imigrantów w Polsce zamieszkać nie chcÄ…. Ba, nawet na siÅ‚Ä™ nie chcÄ… tu przybyć. Polska jest dla nich krajem obcym, nieznanym, zimnym i biednym. Oni dążą przede wszystkim do krajów Europy PóÅ‚nocnej, a w drugiej kolejnoÅ›ci Europy Zachodniej. Krajów, które majÄ… opiniÄ™ paÅ„stw bogatych i zapewniajÄ…cych najwiÄ™kszÄ… opiekÄ™ spoÅ‚ecznÄ….

Zatem zdecydowanie najwiÄ™kszym zagrożeniem dla Polski wciąż pozostaje zagrożenie z Rosji. PaÅ„stwo polskie powinno o tym pamiÄ™tać i tutaj kierować swojÄ… uwagÄ™ i dziaÅ‚ania. PowinniÅ›my wciąż dziaÅ‚ać na rzecz m.in. obecnoÅ›ci wojskowej NATO w Polsce a w szczególnoÅ›ci we wschodniej Polsce, w tym na Suwalszczyźnie.

Rozmawiał Adrian Piekarski

udostępnij na fabebook
02.05.2023, 06:38:22

Dobry

Obecnosc wojsk amerykanskich na Suwalszczyznie jest podyktowana obecnoscia tam rzadkich metali. Amerykanie nie zawracali by sobie dooopy obecnoscia/wydatkami jesli korporacje i banki nie mialyby korzysci ze stacjonowania amerykanskich armii.

15.12.2015, 21:30:24

amur49

Obawiam się jednego: Teraz, kiedy władzę w Polsce przejęła banda niodpowiedzialnych oszołomów i z tego powodu sytuacja tak polityczna, jak i gospodarcza stała się niestabilna, nikt z zagranicy nie zechce się tu pchać. Dotyczyć to niestety może również amerykańskich czy NATO-wskich sił wojskowych.

14.12.2015, 22:52:35

nzoz.kudlicki

Od 40 lat znam pewną tajemnicę ,gdzie pomimo nie iż jestem tego sprawdzić , to jednak ma duży ładunek prawdopodobieństwa. Jeśli nastąpi atak , to zupełnie z innego miejsca , gdzie maxymalnie do trzech godzin dzicz sowiecka opanuje przesmyk. Byłem w wojskowości im. Karskiego , ale poczułem się upokorzony i dałem sobie tego spokój. Lecz widząc ten temat , to bez przekonania o tym napisałem. To wszystko, mając nadzieję iż moja straszliwa wiedza na ten temat nie potwierdza się. Oby !

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie