28.01.2016

Sarna nie jest żoną jelenia, w dodatku świetnie pływa i szczeka

Gdy zobaczysz ją podczas zimowego spaceru, staraj się jej nie spłoszyć. Sarna do bardzo delikatne zwierzę.

Sarna – Capreolus capreolus – jest przedstawicielem jeleniowatych wystÄ™pujÄ…cym na terenie caÅ‚ej Polski. Jest również najbardziej pospolitym z dużych ssaków, a jej populacja zwiÄ™ksza siÄ™ od kilkunastu lat. Szacuje siÄ™, że saren w Polsce jest tyle, ilu mieszkaÅ„ców Krakowa, czyli okoÅ‚o 760 tysiÄ™cy osobników.

Można jÄ… spotkać wszÄ™dzie: w lesie liÅ›ciastym i iglastym, na bagnach, wydmach, na Å‚Ä…kach i na polach. W Tatrach zaobserwujemy jÄ… w okolicy Morskiego Oka, a w innych polskich górach prawie na samych szczytach. Im teren bardziej zróżnicowany, tym lepiej, bo wiÄ™cej w nim różnorodnego pożywienia i kryjówek.

A jednak mimo tej powszechnoÅ›ci i czÄ™stych obserwacji na polach i wÅ›ród lasów oraz sympatii, jakÄ… darzymy to zwierzÄ™, przeciÄ™tny Kowalski wie o nim zadziwiajÄ…co maÅ‚o. MaÅ‚o tego: nie mamy Å›wiadomoÅ›ci, że sarna to osobny gatunek jeleniowatych. W spoÅ‚eczeÅ„stwie utrzymuje siÄ™ stereotypowa opinia, że sarna i jeleÅ„ to to samo, i że sarna to samica, a jeleÅ„ to samiec tego samego gatunku. Jest to oczywiÅ›cie nieprawda, dlatego pora na kilka podstawowych faktów.

Sarna europejska to najmniejszy z jeleniowatych zamieszkujÄ…cych PolskÄ™. DorosÅ‚y kozioÅ‚ – czyli samiec – ma okoÅ‚o 140 cm dÅ‚ugoÅ›ci, 75 cm wysokoÅ›ci w kÅ‚Ä™bie, czyli w najwyższym punkcie tuÅ‚owia, i osiÄ…ga masÄ™ okoÅ‚o 25 kilogramów. Koza – samica – jest nieznacznie mniejsza. Poroże kozÅ‚a, zwane parostkami ma jedynie trzy krótkie odnogi, wiÄ™c rzadko kiedy przydaje siÄ™ w walce.

Sarna w lecie potrzebuje okoÅ‚o 3 kilogramów pokarmu na dobÄ™. W zimie zjada pÄ™dy i cienkÄ… korÄ™ drzew. Do picia wystarczy jej woda z roÅ›lin i rosa. Sarna, gdy poczuje zagrożenie, może szczeknąć wydajÄ…c gÅ‚os podobny do psów. Åšwietnie pÅ‚ywa, mylÄ…c tropy i gubiÄ…c poÅ›cig podczas ucieczki. Ucieczka to zresztÄ… jedyna broÅ„, którÄ… dysponuje, dlatego ma wyostrzone zmysÅ‚y i jest bardzo pÅ‚ochliwa. Zaniepokojona, podrywa siÄ™ do skoków i natychmiast uchodzi w popÅ‚ochu. W zimie sarna szybko traci ciepÅ‚o, a duże wychÅ‚odzenie ciaÅ‚a może spowodować jej Å›mierć. Dlatego wychodzÄ…c z psem do lasu na spacer koniecznie musimy trzymać go na smyczy, żeby beztrosko nie goniÅ‚ za nagle pojawiajÄ…cÄ… siÄ™ sarnÄ…. Ta po dÅ‚uższej ucieczce jest tak zlana potem, jakby wyszÅ‚a dopiero co z wody. Sarna jest także najdelikatniejszym przedstawicielem jeleniowatych w Polsce. Nawet najdrobniejszy uraz, na przykÅ‚ad kÅ‚apniÄ™cie zÄ™bami maÅ‚ego, domowego pieska, może być dla niej fatalny w skutkach.

I co najważniejsze, gdy latem znajdziemy mÅ‚odÄ… sarenkÄ™, nie dotykajmy jej, tylko zostawmy jÄ… w miejscu, w którym byÅ‚a. Jej mama – sarna koza – przeczuwajÄ…c nasze zbliżanie siÄ™, odeszÅ‚a od mÅ‚odego chcÄ…c rozproszyć zagrożenie. Nadal je obserwuje i gdy tylko odejdziemy, wróci do swojego dziecka.

 

Jarosław Krawczyk

rzecznik prasowy

Regionalnej Dyrekcji

Lasów PaÅ„stwowych

w Białymstoku

udostępnij na fabebook
29.01.2016, 08:08:12

suw

Wszystko to prawda. Widziałem jednak nie raz psy goniące sarny i to przy zachęcaniu ich do tego przez właścicieli.Takie pieski bezwarunkowo strzelać

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Dodaj nowe og³oszenie