Skazani odbywający karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Suwałkach chętnie wykonują różne prace społeczne na rzecz naszego miasta i okolic. Co roku włączają się w akcje sprzątania cmentarzy.
Czworo skazanych pod opieką wychowawcy udało się na cmentarz komunalny w Augustowie.
- Wykonywali prace porzÄ…dkowe w obrÄ™bie dwóch lapidariów na cmentarzu katolickim i jednego w prawosÅ‚awnej części cmentarza. ZnajdujÄ… siÄ™ tam krzyże żeliwne i pÅ‚yty nagrobne z drugiej poÅ‚owy XIX wieku, stanowiÄ…ce zabytkowe dzieÅ‚a architektury cmentarnej – informuje MaÅ‚gorzata BÅ‚ażewicz, rzecznik Aresztu Åšledczego w SuwaÅ‚kach.
Osadzeni uprzÄ…tnÄ™li także groby polegÅ‚ych w wojnie z bolszewikami z lat 1919-1920, w czasie II wojny Å›wiatowej i w okresie powojennym. Zadbali również o mogiÅ‚y znajdujÄ…ce siÄ™ w najstarszej części cmentarza, które nie majÄ… już zapewnionej opieki ze strony bliskich. Prace byÅ‚y wykonywane na mocy porozumienia zawartego pomiÄ™dzy Aresztem Åšledczym w SuwaÅ‚kach a Klubem Historycznym im. Armii Krajowej w Augustowie.
- Skazani z naszej jednostki penitencjarnej w październiku pracowali także na suwalskim cmentarzu. PorzÄ…dkowali groby w części ewangelickiej i prawosÅ‚awnej. Prace wykonywane przez osadzonych na nekropoliach polegajÄ… miÄ™dzy innymi na porzÄ…dkowaniu zaniedbanych nagrobków, grabieniu liÅ›ci i trawników, zbieraniu Å›mieci i gaÅ‚Ä™zi – wyjaÅ›nia M. BÅ‚ażewicz.
Pomoc skazanych przy porzÄ…dkowaniu cmentarzy przed nadchodzÄ…cym ÅšwiÄ™tem ZmarÅ‚ych, w tym zabytkowych lapidariów i grobów polegÅ‚ych w walkach, zawsze jest okazjÄ… na zwrócenie uwagi jak ważna jest narodowa pamięć i patriotyczna tradycja. Jest przykÅ‚adem pielÄ™gnowania dziedzictwa kulturowego, historii i tradycji, utrwaleniem szacunku dla miejsc pochówku. Prace w nekropolii sÄ… dla skazanych także chwilÄ… refleksji i szansÄ… na wspomnienie bliskich zmarÅ‚ych, których grobów osadzeni nie zdoÅ‚ajÄ… odwiedzić z powodu izolacji wiÄ™ziennej.