07.02.2020

Taki będzie nowy herb Suwałk?

Opracowany został nowy wzór herbu Suwałk, który zostanie przedstawiony do zaakceptowania ministrowi spraw wewnętrznych i administracji.

InformacjÄ™ w tej sprawie przygotowaÅ‚ Mariusz Klimczyk, sekretarz miasta:   

Sprawy zwiÄ…zane ze stanowieniem symboli jednostek samorzÄ…du terytorialnego reguluje ustawa z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2016 r., poz. 38). Zgodnie z jej przepisami, jednostki samorzÄ…du terytorialnego majÄ… prawo do stanowienia (w drodze uchwaÅ‚y organu stanowiÄ…cego) wÅ‚asnych herbów, weksyliów (flaga, chorÄ…giew, sztandar, flaga stolikowa, banner i in.), pieczÄ™ci, insygniów (Å‚aÅ„cuch, laska, dzwonek i in.) oraz emblematów i innych symboli (np. oznaka radnego, statuetka, klucz).

Symbole te muszÄ… być zgodnie z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscowÄ… tradycjÄ… historycznÄ…. W zwiÄ…zku z wymogami zakreÅ›lonymi w ustawie, projektant powinien kierować siÄ™ Å›ciÅ›le ze sobÄ… zwiÄ…zanymi dwoma kryteriami: merytorycznym oraz historycznym. Pierwsze kryterium oznacza potrzebÄ™ stosowania siÄ™ do ogólnie przyjÄ™tych, uniwersalnych zasad heraldyki. Drugim wyznacznikiem poprawnoÅ›ci jest respektowanie zasad zwiÄ…zanych z tworzeniem symboli wÅ‚aÅ›ciwych lokalnej tradycji, wyrastajÄ…cej z wielowiekowego obyczaju polskiego lub z cech wÅ‚aÅ›ciwych regionalizmom. W opracowaniu takim powinno odnieść siÄ™ do takich elementów jak dawniej używane herby lub pieczÄ™cie.

Wszystkie w/w symbole muszÄ… być zaopiniowane przez Ministra Spraw WewnÄ™trznych i Administracji po uprzednim uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej – która jest organem doradczym ministra spraw wewnÄ™trznych i administracji w sprawach zwiÄ…zanych z heraldykÄ… i weksylologiÄ…. Powodem przeprowadzenia tej procedury jest gotowość samorzÄ…dów do uporzÄ…dkowania symboliki przez gminy, które chcÄ… legalnie posÅ‚ugiwać siÄ™ swoimi symbolami. Może to nastÄ™pować w dowolnym momencie, szczególnie zaÅ› w sytuacjach organizacji wydarzeÅ„ kluczowych dla lokalnych spoÅ‚ecznoÅ›ci. SÄ… nimi np. lokalne Å›wiÄ™ta, zjazdy byÅ‚ych mieszkaÅ„ców, czy obchody jubileuszy powstania miast czy gmin.
 
Miasto SuwaÅ‚ki trzykrotnie podejmowaÅ‚o próby przyjÄ™cia herbu zgodnego z w/w podstawami prawnymi. WystÄ…pienia w tym zakresie kierowane byÅ‚y do Ministerstwa i Komisji Heraldycznej w latach 2005, 2011 i 2014. Wszystkie w/w próby „zalegalizowania” obecnego wzoru (wizerunku) herbu koÅ„czyÅ‚y siÄ™ negatywnymi opiniami komisji heraldycznej i negatywnÄ… opiniÄ… Ministerstwa.
 

 
Rysunek 1: Obecnie używany wizerunek herbu Suwałk.
 
Komisja heraldyczna do w/w herbu wskazała następujące nieprawidłowości, uwagi i wydała zalecenia:
1. „…. jako podstawÄ™ herbu, zaleca siÄ™ uwzglÄ™dnienie dwóch źródeÅ‚ historycznych: przywileju z nadaniem herbu dla SuwaÅ‚k w 1720 r. oraz najstarszej zachowanej pieczÄ™ci miejskiej.”
2. „… zmianÄ™ ksztaÅ‚tu tarczy herbowej, z obecnej z ostrym wystÄ™pem na dole na najczęściej obecnie używanÄ… w polskiej heraldyce samorzÄ…dowej, zaokrÄ…glonÄ… doÅ‚em tarczÄ™ hiszpaÅ„skÄ… II.”
3. „…wÄ…tpliwoÅ›ci budzi widniejÄ…ca u doÅ‚u tarczy zÅ‚ota (żóÅ‚ta) figura heraldyczna (podstawa)
o niejasnym znaczeniu i proweniencji. Jest ona caÅ‚kowicie obca heraldyce staropolskiej i sprzeczna z jej zasadami, co stanowi podstawÄ™ hipotezy o jej stosunkowo późnym dodaniu do herbu (najprawdopodobniej przez rosyjskiego zaborcÄ™). Komisja Heraldyczna podtrzymuje wyrażone
w piśmie ś.p. prof. Kuczyńskiego z 10 marca 2005 r. zalecenie przygotowania projektu w oparciu
o najstarsze źródÅ‚a historyczne, tj. przywilej z nadania herbu w 1720 r. oraz najstarszÄ… pieczęć miejskÄ…, na której owa podstawa nie wystÄ™puje”.
4. „W polskiej heraldyce trójwzgórze umieszczane jest w polu tarczy, dotykajÄ…c jej dolnej krawÄ™dzi, a nie oparte o inne figury……”.
5. „Zastrzeżenia Komisji budzi też wymowa symboliczna herbu w jego obecnym rysunku. Na najstarszej pieczÄ™ci miasta widnieje ukoronowany krzyż, bÄ™dÄ…cy symbolem Chrystusa Króla. Tymczasem w używanym obecnie wzorze herbu krzyż przeniesiony zostaÅ‚ ponad ukoronowane trójwzgórze, co caÅ‚kowicie znieksztaÅ‚ca wymowÄ™ symbolicznÄ… herbu”.
6. „Poprawienia wymagajÄ… też niektóre inne elementy rysunku – na przykÅ‚ad nieczytelne obecnie przedstawienie psa (poÅ‚owa wizerunku psa)”.
7. „… przygotowujÄ…c nowe opracowanie herbu należy zadbać o to, by Å›wiÄ™ci mieli odpowiednie atrybuty (takie, jak na pieczÄ™ci) czyli laskÄ™ z tykwÄ… i laskÄ™.
 
Miasto uwzglÄ™dniajÄ…c w/w wytyczne zleciÅ‚o doÅ›wiadczonemu podmiotowi NobleArt przygotowanie kolejnego projektu graficznego i wraz z projektami insygniów skierowaÅ‚o wniosek do MSWiA o jego pozytywne zaopiniowanie. Minister Spraw WewnÄ™trznych i Administracji pismem DAP-WN-73-69/2019 z dnia 13 sierpnia 2019 r. pozytywnie zaopiniowaÅ‚ przedÅ‚ożone projekty herbu i Å‚aÅ„cuchów. Pozytywna opinia Ministra zostaÅ‚a wydana na podstawie UchwaÅ‚y nr 56-1045/O/2019 Komisji Heraldycznej z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie projektów herbu oraz Å‚aÅ„cuchów miasta SuwaÅ‚ki – która wyraziÅ‚a pozytywnÄ… opiniÄ™ do przedÅ‚ożonych projektów.
 

 
Rysunek 2: Herb pozytywnie zaopiniowany przez MSWiA pismem DAP-WN-73-69/2019 z dnia 13 sierpnia 2019 r.
 
NowoprzyjÄ™ty wizerunek herbu, mimo wprowadzenia zmian i usuniÄ™ciu nieprawidÅ‚owoÅ›ci wskazywanych przez KomisjÄ™ HeraldycznÄ…, spotkaÅ‚ siÄ™ z uwagami osób zajmujÄ…cych siÄ™ historiÄ… miasta, osób zainteresowanych problematykÄ… i historiÄ… herbu oraz części mieszkaÅ„ców. Niektóre ze zgÅ‚aszanych uwag poparte byÅ‚y uzasadnieniem historycznym, wskazywaÅ‚y na źródÅ‚a i przykÅ‚ad. ZnaczÄ…ca wiÄ™kszość uwag miaÅ‚a jednak charakter odczuć subiektywnych, niekonstruktywnych komentarzy, a nawet drwin, które wyrażaÅ‚y indywidualne odczucia, preferencje i gusta estetyczne.

MajÄ…c na wzglÄ™dzie wypracowanie jak najlepszego rozwiÄ…zania uwzglÄ™dniajÄ…cego merytoryczne wnioski i uwagi oraz traktujÄ…c herb SuwaÅ‚k jako element jednoczÄ…cy, a nie dzielÄ…cy spoÅ‚eczność lokalnÄ…, podjÄ™to starania wypracowania kolejnej, poprawionej wersji herbu. Zorganizowano spotkanie z twórcami projektu herbu i insygniów, heraldykiem, osobami zgÅ‚aszajÄ…cymi merytoryczne uwagi, wnioski i uzasadnienia do proponowanych zmian oraz osobami żywotnie zainteresowanymi problematykÄ… herbu. Na spotkaniu omówiono i przedyskutowano projekt oraz przyjÄ™to uwagi i wnioski do herbu przedstawionego na rysunku nr 2. OdbyÅ‚y siÄ™ kolejne spotkania majÄ…ce na celu wprowadzenie uzasadnionych poprawek i wypracowanie nowej wersji herbu. W spotkaniach czynnie uczestniczyli: Robert Fidura – heraldyk, mgr SÅ‚awomir Filipowicz - historyk, kierownik OddziaÅ‚u UdostÄ™pniania Zasobu Archiwum PaÅ„stwowego w SuwaÅ‚kach, dr Maciej Ambrosiewicz - historyk, prezes Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego, ks. PraÅ‚at Jarema Sykulski - moderator miasta, CzesÅ‚aw Renkiewicz – prezydent SuwaÅ‚k, ZdzisÅ‚aw PrzeÅ‚omiec - przewodniczÄ…cy rady, Jacek Niedźwiecki - wice przewodniczÄ…cy rady, Jacek Juszkiewicz - wice przewodniczÄ…cy rady, Wojciech PajÄ…k - wice przewodniczÄ…cy, radni: Jacek Roszkowski, SÅ‚awomir Sieczkowski, Anna Maria GawliÅ„ska, oraz Mariusz Klimczyk – sekretarz miasta i Kamil Wójcikowski – grafik komputerowy.
W/w zespóÅ‚ wypracowaÅ‚, zaakceptowaÅ‚ i w porozumieniu przyjÄ…Å‚ nowÄ… propozycjÄ™ wizerunku herbu.
 

 
Rysunek 3: Nowa propozycja herbu będąca przedmiotem wniosku do MSWiA o zaakceptowanie (poprawionego) wzoru herbu.
 
Opis heraldyczny nowego wizerunku herbu brzmi nastÄ™pujÄ…co: „W polu czerwonym na trójwzgórzu zielonym krzyż Å‚aciÅ„ski zÅ‚oty, z naÅ‚ożonÄ… na dolne ramiÄ™ takąż koronÄ… o trzech widocznych kwiatonach i dwóch widocznych perÅ‚ach, majÄ…cy z prawej postać Å›w. Romualda stojÄ…cego na wprost, z nimbem zÅ‚otym, z dÅ‚ugÄ… rozwidlonÄ… brodÄ… srebrnÄ…, w takimż habicie kamedulskim srebrnym, prawicÄ™ unoszÄ…cego w geÅ›cie bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwa, lewicÄ™ wspierajÄ…cego na lasce zÅ‚otej, trzymanej przed sobÄ…, w skos; z lewej postać Å›w. Rocha kroczÄ…cego w prawo, z nimbem zÅ‚otym, z krótkÄ… brodÄ… i wÅ‚osami srebrnymi, w takiejż tunice do kolan, przewiÄ…zanej takimż sznurem, z takąż pelerynkÄ… z kapturem, w takichż butach z krótkÄ… cholewkÄ…, trzymajÄ…cego prawicÄ™ na piersi, zaÅ› lewicÄ™ wspierajÄ…cego na dÅ‚ugiej lasce podróżnej zÅ‚otej z takąż tykwÄ…, w skos lewy, trzymanej przed sobÄ…; u jego stóp pies czarny kroczÄ…cy w lewo, patrzÄ…cy w prawy skos, trzymajÄ…cy w pysku chleb zÅ‚oty”.
 
Kolejnym krokiem bÄ™dzie opracowanie wymaganej dokumentacji w tym przygotowanie projektów graficznych wszystkich weksyliów posiadanych i używanych przez Miasto oraz skierowanie do Ministerstwa Spraw WewnÄ™trznych i Administracji wniosku o zaopiniowanie wprowadzonych zmian i prawek nowej propozycji wizerunku herbu.
 
Należy dodać, że zmiana wzoru herbu nie oznacza z automatu, koniecznoÅ›ci wymiany obecnie funkcjonujÄ…cych i wykorzystywanych wizerunków herbów obecnych w życiu miasta w różnych postaciach (konieczność ponoszenia dodatkowych wydatków). Wymiana wizerunków herbu bÄ™dzie nastÄ™powaÅ‚a jako dÅ‚ugotrwaÅ‚y, naturalny proces zastÄ™powania „starych herbów” nowymi na elementach i przedmiotach, które bÄ™dÄ… wymagaÅ‚y wymiany z racji zużycia, zdezaktualizowania, utraty atrybutów przydatnoÅ›ci oraz bÄ™dzie umiejscawiany na przedmiotach nowo projektowanych i wykonywanych.

Obecny herb Suwałk.
Obecny herb Suwałk.

Herb zatwierdzony przez MSWiA w 2019 r.
Herb zatwierdzony przez MSWiA w 2019 r.

Nowa propozycja herbu
Nowa propozycja herbu

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie