Głównym celem akcji jest uświadomienie społeczeństwu, jak ważna jest męska solidarność z ofiarami oraz wyrażenie zdecydowanego sprzeciwu w kwestii przemocy wobec kobiet.
6 grudnia 1989 roku w Montrealu w Kanadzie, w budynku tamtejszej politechniki, 25 letni Marc Lepine zastrzeliÅ‚ 14 studentek i raniÅ‚ 13 innych. Mężczyzna nie mógÅ‚ pogodzić siÄ™ z tym, że nie zostaÅ‚ przyjÄ™ty na studia, a dostaÅ‚o siÄ™ wiele kobiet, które jego zdaniem nie powinny uczyć siÄ™ na uczelni technicznej.
W drugÄ… rocznicÄ™ maskary na politechnice mężczyźni w Montrealu i caÅ‚ej Kanadzie przypinali do klap marynarek biaÅ‚e wstążki – symbol osobistej deklaracji sprzeciwu wobec przemocy wobec kobiet. Przez sześć tygodni biaÅ‚e wstążki wpięło okoÅ‚o 100 tys. mężczyzn. Kampania rozprzestrzeniÅ‚a siÄ™ na caÅ‚y Å›wiat.
w Suwałkach zainaugurowano ją po raz piąty. Tym razem pod hasłem: "Tato, synu... Porozmawiajmy o mocy bez przemocy."
- Przemoc wobec kobiet czy dzieci jest zawsze oznakÄ… sÅ‚aboÅ›ci. To dowód na to, że nie potrafimy rozwiÄ…zać sprawy w inny sposób, rozmowÄ… – mówi Kazimierz Walijewski, koordynator akcji „BiaÅ‚ej Wstążki” w SuwaÅ‚kach.
- Musimy trzymać wspólny front sprzeciwu wobec przemocy. Wspierać kobiety i je szanować – dodaÅ‚.
Do 7 grudnia na ulicach SuwaÅ‚k kobietom bÄ™dÄ… rozdawane biaÅ‚e róże bez kolców, a mężczyznom wstążeczki, które panowie bÄ™dÄ… mogli przykleić do marynarki lub pÅ‚aszcza. OdbÄ™dÄ… siÄ™ specjalne szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla więźniów, akcje w Miejskim OÅ›rodku Pomocy SpoÅ‚ecznej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, spotkania z soÅ‚tysami. W szkoÅ‚ach i przedszkolach bÄ™dÄ… wybierani prawdziwi gentelmani lub rycerze, dzieci przy pomocy nauczycieli bÄ™dÄ… tworzyć wystawy poÅ›wiÄ™cone zapobieganiu przemocy. W planach jest również wieczór poetycki dedykowany paniom.
Przemoc jest wciąż tematem wstydliwym. Wiele osób nie chce siÄ™ przyznawać do tego, że padÅ‚y jej ofiarÄ…. WedÅ‚ug danych policji w Polsce w 2012 roku 77 tysiÄ™cy osób padÅ‚o ofiarÄ… przemocy domowej.
10 rzeczy, które mogÄ… zrobić mężczyźni, by przeciwdziaÅ‚ać przemocy wobec kobiet (wg Jacksona Katza)
Traktuj przemoc ze wzglÄ™du na pÅ‚eć jako kwestiÄ™ dotyczÄ…cÄ… mężczyzn w różnym wieku i o różnym statusie socjoekonomicznym oraz zobacz ich nie tylko jako potencjalnych sprawców, ale również jako tych, którzy mogÄ… takim zdarzeniom przeciwdziaÅ‚ać.
- W sytuacji, gdy brat, przyjaciel, kolega z klasy czy z pracy stosuje przemoc wobec swojej partnerki - czy wobec jakiejkolwiek innej kobiety - nie odwracaj gÅ‚owy. JeÅ›li nie czujesz siÄ™ dobrze z takÄ… sytuacjÄ…, spróbuj porozmawiać z nim. Nie pozostaÅ„ obojÄ™tnym!
- Miej odwagÄ™ do spoglÄ…dania w gÅ‚Ä…b siebie. Zwracaj uwagÄ™ na sytuacje, w których to, co robisz lub mówisz, rani kogoÅ› innego. Próbuj zrozumieć, w jaki sposób twoje zachowania mogÄ… nieść ze sobÄ… treÅ›ci seksistowskie czy przemocowe. I pracuj nad tym, by je zmieniać.
- JeÅ›li podejrzewasz, że bliska ci kobieta byÅ‚a ofiarÄ… przemocy, zapytaj, czy możesz jej pomóc.
- Jeśli kiedykolwiek teraz lub w przeszłości wykazywałeś zachowania przemocowe wobec kobiet, poszukaj profesjonalnej pomocy.
- BÄ…dź sojusznikiem wszystkich kobiet, które swoimi dziaÅ‚aniami przyczyniajÄ… siÄ™ do zwalczania wszelkich form przemocy ze wzglÄ™du na pÅ‚eć.
- Rozpoznawaj i mów gÅ‚oÅ›no o zachowaniach homofobicznych.
- UczÄ™szczaj na zajÄ™cia, oglÄ…daj filmy, korzystaj z programów, czytaj artykuÅ‚y dotyczÄ…ce nierównoÅ›ci pÅ‚ciowej, różnorodnych sposobów traktowania tego, czym jest mÄ™skość i odkrywaj korzenie przemocy ze wzglÄ™du na pÅ‚eć. Edukuj siebie i innych na temat siÅ‚ spoÅ‚ecznych, które oddziaÅ‚ujÄ… i podsycajÄ… konflikty pomiÄ™dzy mężczyznami a kobietami.
- WystÄ™puj przeciwko traktowaniu kobiet jako obiektów seksualnych, jak ma to miejsce w dużej iloÅ›ci czasopism, programów telewizyjnych czy w innych sytuacjach.
- JeÅ›li masz takÄ… możliwość, przekazuj mÅ‚odym mężczyznom wiedzÄ™ na temat tego, jak „być mÄ™skim" w sposób, który nie bÄ™dzie prowadziÅ‚ do zachowaÅ„ przemocowych. Sam bÄ…dź takim przykÅ‚adem.
(just)