23.09.2016

Wiek i dekada. Zacny jubileusz Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach [wideo]

Chociaż zmieniała swą nazwę, siedzibę i struktury – przetrwała już 110 lat. Dawna „handlówka”, potem „ekonomiak”, a od kilku lat Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach może pochwalić się ponad 12 tysiącami absolwentów. W piątek odbyły się uroczystości jubileuszowe szkoły.

Wzięły w nich udział władze miasta, przedstawiciele okolicznych samorządów, instytucji i firm. Były kwiaty, gratulacje, życzenia dalszych sukcesów oraz występy artystyczne młodzieży i prezentacja filmu.

 

Początki dzisiejszego zespołu Szkół nr 4 sięgają 1906 roku, a więc jeszcze czasów Królestwa Polskiego. Po rewolucji w 1905 roku w zaborze rosyjskim można było uczyć się języka polskiego w szkołach prywatnych.  Suwalczanie wykorzystali tę możliwość i ze społecznych pieniędzy powołali Siedmioklasową Szkołę Handlową Męską. W pierwszym roku istnienia uczęszczało do niej 209 uczniów. Szkoła funkcjonowała do wybuchu pierwszej wojny światowej. Reaktywowano ją w 1924 roku jako Trzyletnią Szkołę Handlową. Mieściła się przy ul. Wigierskiej. W 1936 roku szkoła została przekształcona w Prywatne Czteroletnie Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie. Od tamtej pory mogły się w niej uczyć również dziewczęta. Siedzibę szkoły przeniesiono na ul. Kościuszki 40 (obecnie II LO i Gimnazjum nr 3).

Dalszy rozwój szkoły znów przerwała wojna. W roku szkolnym 1945/1946  szkoła wznowiła działalność jako  sześcioletnie Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Handlowe. W 1951 roku przejęło ją Ministerstwo Handlu Wewnętrznego. Placówka przyjęła nazwę Technikum Handlowe MHW. Dwa lata później podporządkowano ją Centrali Rolniczej „Samopomoc Chłopska” i przemianowano na Technikum Ekonomiczne ze specjalnością handel. W latach 60-tych wybudowano internat szkoły, następnie pozostałe budynki i w 1971 roku szkoła przeniosła się do obecnej siedziby przy ul. Sejneńskiej 14. Wówczas to utarła się funkcjonująca do dziś nazwa „Ekonomiak”. Aby uczyć się w szkole przy Sejneńskiej 14 trzeba było posiadać odpowiednie skierowanie z gminnej spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Po 1990 roku szkoła przeszła pod  nadzór Kuratorium Oświaty, a od 1999 roku  jej organem prowadzącym został Urząd Miejski w Suwałkach. W 2001 roku w struktury szkoły włączono Gimnazjum nr 2. Szkołę przemianowano na Zespół Szkół nr 4. Od tamtej pory mury placówki opuściło ponad 12 tys. absolwentów.

Obecnie Technikum nr 4 kształci młodzież w sześciu zawodach: technik handlowiec, technik ekonomista, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik technologii żywności i technik obsługi turystycznej. Placówka współpracuje z suwalskimi hotelami i lokalami gastronomicznymi oraz z przedsiębiorstwem Animex, które jedną z klas objęło patronatem..

Szkoła może poszczycić się wieloma osiągnięciami sportowymi, zwłaszcza w siatkówce i lekkoatletyce. Jej absolwentką jest kulomiotka Krystyna Danilczyk-Zabawska, którą odkrył trener i nauczyciel matematyki Jerzy Broc. Wielu absolwentów ZS nr 4 osiągnęło sukcesy zawodowe w Polsce i za granicą. W 2011 roku szkoła znalazła się na czwartym miejscu  w województwie i 54 w kraju w ogólnopolskim rankingu Techników „Perspektywy”. W 2015 roku otrzymała honorowy tytuł „Brązowej Szkoły”, a rok później – „Srebrnej” za za zajecie siódmego miejsca w województwie podlaskim i 139 w kraju. Od 2011 roku dyrektorem szkoły jest Beata Iwona Muszyńska. W ZS nr 4 funkcjonuje kabaret literacki, gazetka „C.D. N…” i koła zainteresowań. Szkoła ściśle współpracuje również z partnerskim Grande Synthe we Francji.

- Życzę wszystkim naszym absolwentom, aby mury tej szkoły opuszczali jako ludzie kreatywni oraz przedsiębiorczy i przede wszystkim szczęśliwi – dodała dyrektor Beata Iwona Muszyńska.

(just)

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.02.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie