W czwartek, 21 czerwca na oddziale kardiologicznym suwalskiego szpitala zmarł Wiesław Osewski, znany suwalski grafik, malarz, rysownik. Miał 69 lat.
Wieśka znali wszyscy suwalscy dziennikarze. Przez ponad 20 lat był redaktorem graficznym tygodnika „Krajobrazy”, czuwał nad grafiką w wielu innych tytułach prasowych i książkowych, wiele z nich zilustrował. Praca z Nim była przyjemnością, biły od Niego spokój i humor (czego dowodem są liczne rysunki satyryczne), miał dar opowiadania, był świetnym gawędziarzem i kompanem.
- On i Jego spojrzenie na świat mają w sobie coś z żartu i mądrości Stańczyka – ocenił prof. Andrzej Strumiłło, który napisał wstęp do wydanej przed sześcioma laty „Teki twórczości Wiesława Osewskiego”, albumu podsumowującego 40 lat twórczości urodzonego w 1949 roku artysty plastyka. - Wiesław Osewski jest grafikiem dojrzałym z dorobkiem ogromnym i różnorodnym. Jego dziełem są tysiące grafik, szkiców z natury, rysunków satyrycznych, ilustracji książkowych i prasowych, okładek, opracowań edytorskich, plakatów... w dużej części poświęconej Ziemi Suwalskiej, jej historii, legendom, przyrodzie i ludziom.
Z tym „tysiącem grafik…” nie ma przesady. Przy wyborze materiałów do albumu Wiesiek narzekał, że w Suwałkach miał bodaj osiem pracowni. Przenosiny z jednej do drugiej wiązały się ze „zrobieniem porządków”. Do kosza wędrowały wartościowe prace, które zaczął tworzyć w szkole średniej.
Uczył się w liceum plastycznym w Supraślu, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, po ukończeniu której zamieszkał w Suwałkach. Rozpoznawalny nie tylko w kraju, ale i na świecie został dzięki ekslibrisom. Niemal połowa ze 100 wystaw, w których brał udział poświęcona była ekslibrisom. W 1983 r. uhonorowany za nie został Medalem Honorowym, najważniejszym na świecie wyróżnieniem w tej dziedzinie.
W suwalskiej galerii Chłodna 20 prezentowane były retrospektywne wystawy najpierw ekslibrisów, a później kilkuset rysunków i grafik. Jego prace znajdują się w muzeach Gutenberga, Rimhild (Niemcy), w Milroki (USA), Gabrowie (Bułgaria), Hawanie (Kuba), Knokke Heist (Belgia), Forte del Marmi (Włochy), Moskwie (Rosja), Wilnie (Litwa), Strasburgu (Francja), a także w galeriach prywatnych w kraju i za granicą.
Na najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. w hotelu „Loft” została zaplanowana pierwsza w historii aukcja prac malarskich suwalskich plastyków. Będzie można na niej kupić obrazy olejne Wiesława Osewskiego.
Pani Barbarze, żonie Wiesława Osewskiego i rodzinie składamy wyrazy współczucia.
Wojciech Drażba
Fot. Bogdan Pieklik
Wystawienie ciała Wiesława Osewskiego nastąpi w niedzielę, 24 czerwca o godz. 11.00 w Domu Pogrzebowym Hades przy ul. Bakałarzewskiej.
Wyprowadzenie w poniedziałek o godz. 10.30. Na 11.00 została zaplanowana Msza św. w kościele św. Anieli Salawy, a po niej uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy. ul. Bakałarzewskiej