11.11.2019

Na Białoruś bez wizy. Od 10 listopada większe strefy dla turystów

Kluczowe tereny Białorusi przy granicy z Unią Europejską - regiony Brześć i Grodno - zostały szerzej otwarte dla turystów.

Z dniem 10 listopada 2019 roku weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi dwie strefy bezwizowe wokół Grodna i Brześcia połączono w jedną i powiększono jej obszar.

Połączone strefy bezwizowe Grodna i Brześcia rozszerzono o pięć dodatkowych rejonów: brzestowicki, wołkowyski, woronowski, lidzki i szczuczyński.

Dla grup turystycznych z białoruskim przewodnikiem do zwiedzania dostępne są całe obwody grodzieński i brzeski.

Lepsze zasady pobytu i przemieszczania się przez bezwizowe strefy

Strefy turystyczne i reakcyjne „Brześć” i „Kanał Augustowski” (Grodno) są już połączone w jedno bezwizowe terytorium „Brześć-Grodno”. Nowy dekret prezydenta Białorusi zastąpił poprzedni, ustanawiający dwie strefy bezwizowe, pomiędzy którymi istniał „pas dzielący”, w którym reżim „bezwizowy” nie działał. Oznaczało to, że turysta, który wszedł do strefy bezwizowej regionu brzeskiego, nie mógł dostać się na bezwizowy „Kanał Augustowski”. Teraz ta bariera została usunięta. Odtąd granice między zachodnimi regionami Białorusi, które były warunkowo istniejące dla ruchu bezwizowego, zostały zlikwidowane.

Zasadniczo zasady pobytu w strefie bezwizowej pozostają takie same, ale są ułatwienia. Teraz gość, który wjechał na Białoruś bez wizy przez punkt kontrolny w obwodzie brzeskim, może swobodnie udać się do obwodu grodzieńskiego i wyjechać za granicę z sąsiedniego regionu. I odwrotnie. Według nowego dokumentu możliwy jest wjazd bez wizy przez dwa dodatkowe punkty kontrolne na granicy państwowej w Bieniakoniach (Soleczniki-Litwa, w drodze z Grodna do Wilna) i (Berestovitsa - Bobrowniki).

 Bezwizowy turysta może swobodnie opuścić strefę bezwizową przez dowolny punkt w obwodzie brzeskim i grodzieńskim pod jednym warunkiem - musi należeć do grupy i mieć eskortę przewodnika. Na przykład Pińsk nie wszedł do strefy turystyczno-rekreacyjnej Brześć-Grodno. Jednak w ramach grupy goście będą mogli odwiedzić to miasto i podziwiać jego zabytki.

Na 15 dni bez wizy w rejonach przygranicznych w Polską

Na obszarze strefy bezwizowej obywatele 77 państw (w tym Polski) będą mogli przebywać do 15 dób ( do tej pory było 10 dni). Do dotychczasowych 12 przejść na granicy polsko-białoruskiej i litewsko-białoruskiej, objętych ruchem bezwizowym, dodano jeszcze dwa -w Bieniakoniach (Soleczniki-Litwa) i Berestowicy (Bobrowniki-Polska).

Jak podkreślają białoruskie media, jest to bardzo ważne dla gości przybywających na Białoruś w celach leczniczych ( a takich jest coraz więcej). Cykl odnowy biologicznej dla osoby trwa co najmniej 12-14 dni. Przyjmowanie takich bezwizowych turystów w sanatoriach i ambulatoriach terytorium Brześcia-Grodna da też impuls do rozwoju białoruskich uzdrowisk.

Przypomnijmy, że początkiem 2018 roku w życie weszło „bezwizowe” rozporządzenie prezydenta Białorusi. Rozporządzenie Aleksandra Łukaszenki, które umożliwiło od 1 stycznia 2018 roku obywatelom 77 państw świata (w tym Polski) odwiedzenie bez wizy przygranicznych regionów Białorusi. Wiza nie jest potrzebna, by przez 15 dni poruszać się np. po strefie Parku „Kanał Augustowski” i tzw. strefie turystyczno-rekreacyjnej „Brześć”.

Strefa Parku „Kanał Augustowski” obejmuje miasto Grodno, obszar rady wiejskiej w Sopoćkiniach, obszar rady wiejskiej w Podłabieniach i obszar rady wiejskiej w Odelsku.

Wjechać i wyjechać ze Strefy Park „Kanał Augustowski” na warunkach ruchu bezwizowego można było poprzez drogowe przejścia graniczne: Rudawka-Lesnaja, Kuźnica Białostocka-Bruzgi, Švendubrė-Privalka (przejście graniczne z Litwą), Raigardas-Privalka (przejście graniczne z Litwą) oraz kolejowe przejście graniczne Kuźnica Białostocka-Bruzgi i port lotniczy w Grodnie.

Ponadto w sezonie (od 1 maja do 30 września) turyści mogą też przekraczać granicę płynąc Kanałem Augustowskim. Otwarte jest wtedy wodne przejście graniczne Rudawka-Lesnaja.

Strefa turystyczno-rekreacyjna „Brześć” obejmowała obwodowe miasto Brześć, rejon brzeski, rejon żabinkowski, rejon kamieniecki, rejon prużański i rejon świsłocki. Na terytorium tych trzech ostatnich jednostek administracyjnych rozciąga się Park Narodowy „Puszcza Białowieska”.

 Wjechać i wyjechać do Strefy „Brześć” na warunkach ruchu bezwizowego można było poprzez drogowe przejścia graniczne: Terespol-Brześć, Sławatycze -Domaczewo, Połowce-Pieszczatka, Białowieża-Piererow (dopuszcza się tylko ruch pieszy i rowerowy) oraz kolejowe przejście graniczne Terespol-Brześć i port lotniczy w Brześciu.

Teraz połączone strefy bezwizowe Grodna i Brześcia rozszerzono o pięć dodatkowych rejonów: brzestowicki, wołkowyski, woronowski, lidzki i szczuczyński i dodano możliwość bezwizowego przekraczania granicy jeszcze przez dwa przejścia Bieniakoniach (Soleczniki-Litwa) i Berestowicy (Bobrowniki-Polska).

Do bezwizowego przekroczenia białoruskiej granicy potrzebne są dokumenty:

Aby skorzystać z trybu bezwizowego, należy posiadać ważny paszport, gotówkę (na każdy dzień pobytu sumę w walucie obcej lub rublach białoruskich, równoważną - ok. 22 euro) oraz ważne na terenie Republiki Białorusi ubezpieczenie medyczne na kwotę nie mniej niż 10 tys. euro.

Aby otrzymać przepustkę na bezwizowy wjazd do Białorusi wystarczy wypełnić formularz

https://forms.gle/XZh3xzZaFeKbKs4R7

Czas oczekiwania na dokument wynosi do 48 godzin (w dni robocze). Koszt 55 PLN/os. + ewentualny koszt polisy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie do 10 dni pobytu wynosi od 8,00 do 43,00 PLN/os.

Zniżki dla grup turystycznych od 5 osób.

Przepustki oraz polisy ubezpieczeniowe wysyłane są drogą elektroniczną do samodzielnego wydrukowania.

Ruch bezwizowy w obwodach grodzieńskim i brzeskim jest możliwy też po uzyskaniu specjalnej przepustki za pośrednictwem białoruskiej lub polskiej firmy turystycznej. Zezwolenie jest wydawane m.in. przez biura turystyczne działające w województwie podlaskim. Ich lista jest dostępna w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Białymstoku, ul. Odeska 1, tel. 85 732 68 31 oraz 503 356 482. Wszelkie informacje o ruchu „VISA FREE”” są dostępne także na państwowej stronie grodnovisafree.by. i bezvizy.npbp.by. Wiadomości są tu podane po polsku, w sposób przystępny i z infografikami. Można tam zapoznać się także z informacjami na temat atrakcji turystycznych, są również informację na temat usług hotelowych i gastronomicznych

Po wykupieniu w firmie turystycznej odpowiedniej usługi, jej pracownicy przesyłają białoruskim pogranicznikom odpowiednie informacje - przy czym turysta także powinien mieć przy sobie potwierdzenie zakupu usługi.

„Zielona” karta dla kierowcy

Kierowca przekraczający granicę autem powinien pamiętać o "zielonej karcie". To jest oryginał polisy ubezpieczeniowej honorowanej na terytorium Białorusi, będącej dowodem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na terenie państwa będącego członkiem Systemu Zielonej Karty.

Uczestnictwo w ruchu drogowym w Republice Białoruś pojazdów mechanicznych zarejestrowanych poza jej granicami, bez polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych honorowanej na terenie RB, jest karane w trybie administracyjnym zgodnie z cz. 4 art. 18.20 Kodeksu wykroczeń administracyjnych RB w wysokości 20 kwot bazowych(1 stawka bazowa wynosi od 1 stycznia 2019 r. 25,50 BYN - około 11 EUR).

Kierowcy muszą pamiętać, że na białoruskich drogach krajowych obowiązuje system opłat elektronicznych BelToll.

Jak podaje portal polskiego MSZ, zagrożenie przestępczością jest porównywalne z sytuacją w Polsce. Nie zdarzają się w zasadzie napady na kierowców na drogach, dochodzi natomiast do kradzieży pojazdów i włamań do samochodów, szczególnie w mało uczęszczanych miejscach, oraz do drobnych kradzieży w hotelach.

Patrole milicyjne są bardzo częste, w dużych miastach są praktycznie na każdym większym skrzyżowaniu.

Należy uważać na zatrzymywanie samochodów przez funkcjonariuszy milicji drogowej (GAI) w miejscach o dużym natężeniu ruchu (skrzyżowania, ronda itp.).

Meldunek

Osoby planujące pozostać na terytorium Republiki Białorusi powyżej 5 dni muszą dokonać rejestracji (meldunku czasowego). W przypadku mieszkania w hotelach, hostelach, sanatoriach - rejestracji dokonuje ich administracja

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RB wraz z Narodowym Centrum Usług Elektronicznych stworzyli system dający cudzoziemcom i bezpaństwowcom, czasowo przebywającym na terytorium Republiki Białorusi, możliwość elektronicznego zarejestrowania swojego czasowego pobytu na terytorium Republiki Białorusi bez konieczności osobistego stawiennictwa we właściwym oddziale ds. obywatelstwa i migracji MSW.

Proces rejestracji jest możliwy od 02.01.2019 r. za pośrednictwem wspólnego portalu usług elektronicznych portal.gov.by. Procedura jest bezpłatna. W celu dokonania rejestracji należy założyć osobiste konto na portalu portal.gov.by i podać adres swojej poczty elektronicznej.

Prawie ćwierć miliona turystów

Trzy lata temu w Grodnie i na terenie parku Kanału Augustowskiego zaczął obowiązywać ruch bezwizowy. Początkowo działał przez pięć dni, później został przedłużony do 10, od 10 listopada 2010 roku - do 15 dni.

Pierwszymi gośćmi byli Hiszpanie. Teraz przyjeżdżają tu turyści z 84 krajów. W ciągu zaledwie trzech lat Grodno i okolice odwiedziło 250 tysięcy gości bezwizowych. W ten sposób najczęściej obecnie na Białoruś jadą Rosjanie, Litwini, Polacy, Łotysze i Ukraińcy.

Zyskała przede wszystkim branża gastronomiczna i hotelarska. W tym czasie otwarto kilkanaście kawiarni i restauracji, BUS - y z jedzeniem stały się popularne, a poziom w sektorze usług wzrósł. Działalność hotelarska wyraźnie się poprawiła. W centrum Grodna otwarto jednocześnie kilka hosteli i hotel apartamentowy. W najbliższej przyszłości zostaną otwarte po remoncie największe hotele miasta - Grodno i Białoruś. W tym samym czasie kilka kolejnych nowych hoteli i hosteli zacznie przyjmować gości, a w około 20 nowych kawiarni i restauracji zaoferuje, jak powiadają grodzieńscy restauratorzy - pyszne jedzenie i napoje.

Obwód brzeski oraz grodzieński graniczą bezpośrednio z Polską. Ich władze samorządowe są zadowolone z rozszerzenia strefy bezwizowej, gdyż liczą na dalszy rozwój ruchu turystycznego. Szczególnie zadowolone są władze Grodna. Gdy władze Białorusi włączyły to piękne miasto do strefy ruchu bezwizowego, stało się ono celem wycieczek tysięcy zagranicznych gości. W 2019 roku liczba bezwizowych turystów może wynieść nawet ponad 100 tys. osób.

Szczególnie popularne są wycieczki w grupach zorganizowanych. Na przykład w każdą sobotę tylko na parkingu przy synagodze na Bolszaji Troitskiej w Grodnie można zobaczyć około dziesięciu autobusów z turystami, w których jest to około czterystu gości z zagranicy.

- Obecnie aktywnie rozwijają się programy turystyczne, na przykład nocne wycieczki w Grodnie, gdzie turyści spacerując z latarkami poznają „mroczne” sekrety i legendy naszego miasta. Goście są aktywnie zainteresowani wszystkim, co dotyczy kultury białoruskiej i jej tożsamości. Cudzoziemcy doceniają zabytki architektury, bogatą historię Grodna i białoruskiej kuchni narodowej. Nie zapominają o pamiątkach. Z reguły chętnie zabierają ze sobą białoruskie słodycze, marmoladę, pianki, kwas chlebowy, poszukiwane są białoruskie kosmetyki i produkty lniane, a także pamiątki tworzone przez rzemieślników ludowych- mówi portalowi Grodno. news przewodnik turystyczny

Od początku 2019 r. do końca czerwca br. do strefy bezwizowej w Brześciu na podstawie poprzedniego dekretu prezydenckiego wjechało tylko 18 000 turystów. Największy napływ gości pochodził z Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Czech. Przez cały „okres bezwizowy”, który rozpoczął się 1 stycznia 2018 r., ponad 36 000 gości bezwizowych odwiedziło turystyczną i rekreacyjną część Brześcia. Teraz władze regionu liczą na o wiele większy ich napływ.

Otwarty region

- Wraz z wprowadzeniem nowych zasad dotyczących bezwizowego wjazdu na terytorium regionu Brześcia-Grodna powstaje potencjał do stworzenia jednego produktu turystycznego dla całego terytorium rozciągającego się wzdłuż zachodnich granic kraju. Nasycenie wartościami kulturowymi, przyrodniczymi i historycznymi jest tutaj dość wysokie. Ale wcześniej trasa „Brześć-Kamieniec-Kamenyuki-Prużany-Różana” była stosunkowo krótka i zamknięta w granicach obwodu brzeskiego. Teraz jest możliwość rozszerzenia go na Kossowo, Słonim, Nowogrudok (...) To zupełnie nowa interesująca trasa turystyczna - bez męczących wycieczek, ale nasycona wrażeniami. Chronione lasy, pałace i zamki Białorusi, które zachodni turysta zobaczy podczas swojej podróży, mogą całkowicie obrócić jego wyobrażenie o naszym kraju uważa Denis Nikitiuk, szef sektora turystyki w Departamencie Sportu i Turystyki Regionalnego Komitetu Wykonawczego w Brześciu.- Pojawienie się tego dekretu prezydenta jest logicznym, konsekwentnym krokiem w celu poprawy transgranicznych kontaktów międzyludzkich. Przede wszystkim jest to ważne dla rozwoju wizyt gości i ogólnie dla regionalnej gospodarki. Połączenie dwóch stref bezwizowych w jedną daje impuls do stworzenia unikalnego międzyregionalnego produktu, który jeszcze nie istniał. Istniała praktyka, gdy każdy region promował swój własny produkt - na przykład możliwości turystyczne regionu brzeskiego. Musimy odejść od tej praktyki. Bezwizowe terytorium „Brześć-Grodno” będzie okazją do promowania wspólnych projektów dużych terytoriów transgranicznych. Kluczowe tereny przy granic z Unią Europejską - regiony Brześć i Grodno - są teraz otwarte - mówi Denis Nikitiuk, szef sektora turystyki w Departamencie Sportu i Turystyki Regionalnego Komitetu Wykonawczego w Brześciu.

Do Homla też bez wiz?

Białoruskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji opracowuje program, który pozwoli rozszerzyć tryb bezwizowy również na lotniska regionalne. Poinformował o tym pod koniec września br. minister sportu i turystyki Michaił Partnoj. Jak stwierdził szef resortu, „jeszcze trochę” i prace nad tym zagadnieniem powinny zostać zakończone.

Jeżeli zaś, podobnie jak obecnie Mińsk, udałoby się objąć trybem bezwizowym półmilionowy Homel, to liczba turystów odwiedzających to miasto wzrosłaby wielokrotnie – nie wątpią białoruskie media.

Ruch bezwizowy w Porcie Lotniczym w Mińsku - 90 dni bez wizy

Od 27.07.2018 obywatele Polski, którzy przekraczają granicę na Lotnisku Narodowym „Mińsk”, mogą przebywać na terenie Republiki Białorusi bez wizy przez okres 30 dni.

Do okresu 30-dniowego wlicza się dzień przylotu, jak i dzień odlotu z Mińska. Liczba wjazdów nie jest ograniczona, jednak pobyt obywateli polskich na terytorium Białorusi nie może przekraczać 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Liczby dni pobytu w ruchu bezwizowym oraz na podstawie wizy sumują się.

 

Aby skorzystać z trybu bezwizowego, należy posiadać ważny paszport, gotówkę (na każdy dzień pobytu sumę w walucie obcej lub rublach białoruskich, równoważną - ok. 22 euro) oraz ważne na terenie Republiki Białorusi ubezpieczenie medyczne na kwotę nie mniej niż 10 tys. euro.

Zgodnie z danymi firmy Mastercard w 2018 roku Mińsk odwiedziło 600 tys. cudzoziemców, czyli o 1/4 więcej niż rok wcześniej. Każdy z nich zostawił 54 dolary. A w ciągu 5 lat liczba gości z zagranicy w stolicy Białorusi wzrosła ponad dwukrotnie.

Na Białoruś nawet na 180 dni

Białoruś otwiera się na turystów z krajów Unii Europejskiej. Umowa wizowa, która w najbliższym czasie zostanie zawarta między Unią Europejską a Białorusią, stanowi, że obywatele państw UE będą mieli prawo przebywać na Białorusi aż 180 dni – a nie jak do tej pory 90. Umowę już zaakceptował prezydent Białorusi.

O punkcie umowy wizowej, który podwaja legalny czas przebywania na terytorium Białorusi, poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych tego państwa. Przyjęcie rozwiązania uprości też, do tej pory skomplikowane, formalności związane z wydawaniem wiz dla obywateli krajów Unii Europejskiej. Obustronne rozmowy w sprawie przyjęcia umowy o ułatwieniach wizowych trwały od kilku lat, jednak dopiero niedawno prezydent Aleksandr Łukaszenka pozwolił przedstawicielom MSZ na jej podpisanie.

Na przyjęciu umowy o ułatwieniach wizowych z UE zyskają też Białorusią. Dzięki niej nasi wschodni sąsiedzi zapłacą za „wizę Schengen” 35 euro, a nie 60 euro, jak obecnie. Oprócz tego, dla osób, które zechcą jechać do państw UE w celach niekomercyjnych, łatwiej będzie uzyskać darmową wizę. Ta obniżka cen „wiz Schengen” może też wzmóc ruch turystyki handlowej. Od wielu lat Białorusini bardzo licznie odwiedzają sklepy w nieodległych od granicy Sokółce i Białymstoku. W ubiegłym roku Białorusini wywieźli z Polski towary o wartości 618 mln zł (dane na podstawie urzędu celno-karbowego).

W sierpniu roku 2019 wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federika Mogherini zapowiedziała, że przyleci do Mińska jesienią, aby podpisać umowę o ułatwieniach wizowych. Obecnie uzyskanie wizy na wjazd do krajów UE jest na Białorusi trudne - w tym celu należy stać w kolejce nawet 24 godziny!

W ciągu minionych 5 lat podwoiła się liczba turystów, którzy ogółem przyjechali na Białoruś. Tylko biura podróży przywiozły ich w zeszłym roku 365 tys. W hotelach zatrzymało się ponad milion zagranicznych gości, a łączna liczba obcokrajowców, którzy przekroczyli granicę, wyniosła 11 mln. Na czym polega sekret takiego znacznego wzrostu.

 

 

WYG

Źródła: Belsat.eu; BiełTA, Belsat.eu; Wieczernij Berest.by; PSZ.pl; Grodzieński Obwodowy Komitet Wykonawczy

Mapa: Wieczernij Brest.by; fot.Grodno.news

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie