W kilku miejscach miasta odbyły się obchody 100-lecia 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. im. płk. Jana Kozietulskiego, który w latach 1922 – 1939 stacjonował w koszarach przy ul. Sejneńskiej w Suwałkach.
Pułk powstał w lipcu 1920 roku jako 201. Ochotniczy Pułk Szwoleżerów i wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu walk w uznaniu wojennych zasług został zrównany „ze starymi pułkami jazdy i przemianowany na 3. pułk szwoleżerów”. Od maja 1922 do września 1939 roku stacjonował w Suwałkach w koszarach przy ulicy Sejneńskiej. Liczył ponad pół tysiąca szwoleżerów i kilkaset koni.
Przed II wojną w pułku służyło ponad 700 osób, a dzisiaj pamięć o nim kultywuje 25-konny Szwadron Honorowy, którego dowódca Piotr Szakacz zorganizował rocznicowe uroczystości razem z innym "ułanem", dyrektorem Muzeum Okregowego w Suwałkach Jerzym Brzozowskim.
Najważniejszym punktem obchodów było sobotnie odsłonięcie tablicy pamięci żołnierzy pułku na byłym koszarowym budynku przy Sejneńskiej, a zaczęły się one już w piątek otwarciem wystawy plenerowej na Placu Marii Konopnickiej.
Najefektowniej wyglądał przeprowadzony w sobotni poranek pokaz konny Szwadronu Honorowego na zalewem Arkadia i przemarsz kawalerii ulicami Suwałk.
Było złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, polowa Msza Św. w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych szwoleżerów 201./3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich oraz bohaterów walk o niepodległość Suwalszczyzny w 101. rocznicę wyzwolenia Suwałk, oddanie honorów przed popiersiem płk. Jana Kozietulskiego przed budynkiem Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz uroczysty apel oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego w 100-lecie powstania pułku.
Była też uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych za upowszechnienie wiedzy historycznej m.in. dla Krzysztofa Skłodowskiego z Muzeum Okręgowego i Artura Płońskiego, członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Suwałki.
Fot. Miłosz Kozakiewicz