Dzisiaj, 24 lipca, najliczniejsza piesza pielgrzymka z SuwaÅ‚k do Wilna przybywa do Ostrej Bramy. 902 pÄ…tników w ciÄ…gu 9 dni przemierzyÅ‚o pieszo 260-kilometrowy szlak do Matki Bożej Ostrobramskiej. O godz. 11.00 sufragan diecezji eÅ‚ckiej – bp Romuald KamiÅ„ski oraz inspektor salezjanów warszawskiej prowincji – ks. Andrzej Wujek wraz z kilkudziesiÄ™cioma kapÅ‚anami odprawiÄ… MszÄ™ Å›w. w intencji pÄ…tników.
Pielgrzymi wyruszyli z SuwaÅ‚k 15 lipca, z parafii Matki Bożej MiÅ‚osierdzia, w której duszpasterstwo sprawujÄ… księża salezjanie, oni też sÄ… organizatorami i inicjatorami pielgrzymki, zaÅ› przewodnikiem głównym od roku 2009 – ks. Tomasz PeÅ‚szyk. WÅ‚Ä…czajÄ…c siÄ™ w ogÅ‚oszony Rok Wiary, w tym roku pielgrzymi wÄ™drowali pod hasÅ‚em „WierzÄ™, zaradź memu niedowiarstwu". Tegoroczne pielgrzymowanie byÅ‚o szczególnie trudne z powodu warunków atmosferycznych – pogoda nie szczÄ™dziÅ‚a deszczu.
Impuls wiary
Pielgrzymowanie – to szczególny czas Å‚aski, rekolekcje w drodze, które gÅ‚oszÄ… kapÅ‚ani prowadzÄ…cy poszczególne grupy. W prowadzenie siedmiu grup (biaÅ‚ej, brÄ…zowej, czerwonej, niebieskiej, zielonej, pomaraÅ„czowej i żółtej), oprócz salezjanów, sÄ… zaangażowani księża diecezjalni, pallotyni i franciszkanie.
„Papież Benedykt, ogÅ‚aszajÄ…c Rok Wiary, podkreÅ›liÅ‚, że stworzy on okazjÄ™ do Å›wiadectwa miÅ‚osierdzia. Wszak wiara bez uczynków jest martwa, czyli w gruncie rzeczy jej nie ma. Dlatego nasze pielgrzymowanie do Miasta MiÅ‚osierdzia jest przyjrzeniem siÄ™ swojej wierze, by jÄ… odkrywać wciąż na nowo" – powiedziaÅ‚ przewodnik ks. Tomasz PeÅ‚szyk, podkreÅ›lajÄ…c, że pielgrzymka jest swoistym impulsem do codziennego powstawania ze sÅ‚aboÅ›ci i umacniania wiary.
A dla pielgrzymów piesze pielgrzymowanie – to przede wszystkim „modlitwa nogami". Każdy ma swojÄ… intencjÄ™, z którÄ… pielgrzymuje do Matki, o coÅ› proszÄ…c, za coÅ› przepraszajÄ…c, czy też dziÄ™kujÄ…c. Wielu z pielgrzymujÄ…cych – to mÅ‚odzież. WÅ‚aÅ›nie ona jest swoistym motorem napÄ™dowym pielgrzymki, bowiem żaden z postojów nie odbyÅ‚ siÄ™ bez taÅ„ców, natomiast wesoÅ‚e Å›piewy z caÅ‚Ä… energiÄ… rozbrzmiewaÅ‚y po okolicach Suwalszczyzny i WileÅ„szczyzny.
Przydrożne kapliczki i przyjaźnie
Nie sposób pominąć spotkaÅ„ po drodze. MieszkaÅ„cy Lejpun (lit. Leipalingis) – miejscowoÅ›ci pierwszego noclegu na Litwie – z proboszczem na czele sÄ… bardzo radzi pielgrzymom, przyjmujÄ…c ich wedÅ‚ug najbardziej goÅ›cinnej zasady: „gość w dom – Bóg w dom". Pielgrzymia trasa wiodÅ‚a przez Krasnopol, Berżniki, Lejpuny, Merecz, Orany, Ejszyszki, Soleczniki, Turgiele i NowÄ… WilejkÄ™, gdzie pielgrzymi mieli noclegi.
Jednak nie sposób pominąć również tych miejscowoÅ›ci, które sÄ… na trasie w ciÄ…gu dnia, a których mieszkaÅ„cy wychodzÄ… na drogÄ™, by poczÄ™stować idÄ…cych. Szlak tych goÅ›cinnych miejscowoÅ›ci przez pielgrzymów jest odznaczany figurami Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Pierwsza taka figurka stanęła w Kijuciach (koleÅ›nickiej parafii), nastÄ™pne powÄ™drowaÅ‚y do DowgidaÅ„c, Lejpun, Berżnik, a nawet MoÅ›ciszek, czy też tegoroczne – do parafii w ButrymaÅ„cach i Nowej Wilejce. Spotkania z rodakami podwileÅ„skich miejscowoÅ›ci – Kijuć, KoleÅ›nik, DowgidaÅ„c, Purwian, Jemiliszek, Dojlid, ButrymaÅ„c, Aboli, Kamionki, ViktaraÅ„c – stworzyÅ‚y pewnÄ… historiÄ™. UkÅ‚on należy siÄ™ też tym wszystkim, którzy wychodzÄ… na trasÄ™ z miejscowoÅ›ci znajdujÄ…cych siÄ™ dalej od drogi. CzÄ™stujÄ… domowymi wypiekami, kompotem, mlekiem, kanapkami.
Pielgrzymi zatrzymujÄ… siÄ™ nich najdÅ‚użej na 1,5 godziny, niemniej jednak zrodziÅ‚y siÄ™ przyjaźnie, a kontakty sÄ… utrzymywane w ciÄ…gu caÅ‚ego roku. Pani Krystyna, idÄ…ca w pielgrzymce już po raz 23., wspominaÅ‚a, jak to jeszcze w latach 90., dostarczaÅ‚o siÄ™ do różnych miejscowoÅ›ci, zamieszkaÅ‚ych przez Polaków, książki, lektury do szkół i inne potrzebne rzeczy. Natomiast dÅ‚ugi wieczór w Turgielach zawsze mija na wesoÅ‚ym koncercie „Turgielnaki" i przyjaznych rozmowach z miejscowymi mieszkaÅ„cami.
U celu...
Wspomnienia o wydarzeniach historycznych Ziemi WileÅ„skiej, spotkania z rodakami i wspólny Å›piew: „nie żyjemy na obczyźnie..." – to wszystko ksztaÅ‚tuje ducha patriotycznego uczestników. Pielgrzymi zaÅ› twierdzÄ…, że, mijajÄ…c WileÅ„szczyznÄ™, uczÄ… siÄ™ od jej mieszkaÅ„ców polskoÅ›ci. Od kilku lat z inicjatywy przewodnika grupy żółtej – ks. JarosÅ‚awa WÄ…sowicza, pielgrzymi majÄ… apel w Koniuchach, pod Solecznikami, gdzie w 1944 roku stacjonujÄ…ce w Puszczy Rudnickiej oddziaÅ‚y partyzanckie dokonaÅ‚y mordu na cywilnej ludnoÅ›ci wsi.
Codzienna Msza św., nabożeństwo różańca, koronki do Bożego Miłosierdzia, Godzinki ku czci NMP, nowenna do Matki Bożej Ostrobramskiej wypełniały szlak i stanowiły pomoc duchową dla pielgrzymujących. Pątnicy dziesiątego dnia stanęli przed Ostrą Bramą, zawierzając siebie, swoich bliskich, przyjaciół i znajomych oraz tych, których mijali pod drodze, przez wstawiennictwo Maryi Chrystusowi.
Dla wielu pÄ…tników udziaÅ‚ w pielgrzymce– jak siÄ™ wyrażajÄ… – jest „zaÅ‚adowaniem duchowych akumulatorów". Jak siÄ™ już utarÅ‚o, pielgrzymka nie koÅ„czy siÄ™ wraz z dojÅ›ciem do Ostrej Bramy, jej owoce dojrzewajÄ… w ciÄ…gu caÅ‚ego roku, zaÅ› dla wielu pielgrzymów – rok ten jest zaledwie przerwÄ… w pieszym wÄ™drowaniu do sanktuarium Matki Bożej w Ostrej Bramie. Bowiem wiÄ™kszość koÅ„czy pielgrzymkÄ™ z mocnym postanowieniem powrotu za rok.