Dobiegł końca nabór do 3. edycji Programu Stypendialnego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi „Mistrz – Uczeń”.
Celem Programu Stypendialnego „Mistrz – Uczeń” jest podtrzymywanie lokalnych tradycji i umiejętności oraz zapewnienie ciągłości tej twórczości, przejawiającej się w kulturze słownej, folklorze oraz sztuce, rzemiośle i rękodziele
Do Programu zgłaszali się twórcy ludowi, artyści, rzemieślnicy, muzycy i rękodzielnicy oraz adepci różnych dziedzin, którzy pod okiem mistrzów chcieli doskonalić swoje umiejętności.
Wpłynęło ponad 100 wniosków od twórców i artystów reprezentujących różne dziedziny twórczości mieszkańców obszarów wiejskich. Wszystkie koncentrowały się wokół działań związanych z kontynuacją i przekazem tradycji w ramach społeczności lokalnej.
Po szczegółowym zapoznaniu się z nadesłanymi wnioskami, komisja podjęła decyzję o przyznaniu stypendiów 25 parom.
Wśród nich znalazły się Anastazja Sidor - mistrz z Puńska i Urszula Wasilewska – uczeń z Sejn.
Specjalność - krajka litewska.
Anastazja Sidor jest etnografką i znawczynią kultury lokalnej okolic Puńska, gdzie tradycje polskie przeplatają się z litewskimi. W 1977 r. ukończyła Liceum w Puńsku. Studiowała etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, a później studia podyplomowe z historii. Pracowała jako dyrektor litewskiej szkoły podstawowej w Nowinikach, w latach 2000-2003 była przewodniczącą Związku Nauczycieli Litewskich w Polsce, skarbnikiem i wiceprzewodniczącą Stowarzyszenia Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce.
Działając w tym Stowarzyszeniu prowadzi z młodzieżą różne zajęcia, wiele energii oddaje Muzeum Stara Plebania w Puńsku.
Jej krajki są już znane i podziwiane nie tylko w naszym regionie, ale także m.in. na Litwie. Np. w marcu 2023 roku jej tkane wstążki ( krajki) można było podziwiać w Galerii Litewskich Twórców Ludowych w Wilnie.
Odznaczona w 2006 roku przez prezydenta Republiki Litewskiej medalem Za Zasługi dla Litwy.
Z kolei Urszula Wasilewska jest instruktorem w Ośrodku Pogranicze w Sejnach. Prowadzi tam Pracownię Tkacką, a sztuki robienia krajek uczyła ją właśnie Anastazja Sidor.
WYG
Źródła: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi; Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce
Fot: Galeria Litewskich Twórców Ludowych