09.02.2014

Auto służbowe a mandaty

Służbowy pojazd to spora wygoda, ale trzeba korzystać z niego z głową. Rozmawianie przez telefon w czasie jazdy albo przekraczanie prędkości, by zdążyć na umówione spotkanie, może zaowocować mandatem. Czy w takiej sytuacji pracownik może liczyć na zapłacenie mandatu przez jego pracodawcę?

Konsekwencje naruszenia przepisów ponosi osoba, która popeÅ‚niÅ‚a dane wykroczenie. Zdarza siÄ™, że mandat wystawiony na podstawie zdjÄ™cia z fotoradaru przysÅ‚any zostaje na adres firmy. Mimo, że formalnie to firma jest wÅ‚aÅ›cicielem pojazdu, pracodawca nie musi pÅ‚acić mandatu jeżeli to nie on siedziaÅ‚ za kierownicÄ…. Czy zostanie to wkrótce zmienione? Zapowiadane w ostatnim czasie zmiany w kwestii karania kierowców za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary zakÅ‚adajÄ…, że mandat bÄ™dzie pÅ‚aciÅ‚ wÅ‚aÅ›ciciel pojazdu. Obecnie jest on zobowiÄ…zany wskazać osobÄ™, która danego dnia korzystaÅ‚a z samochodu. 

Jeżeli pracodawca nie wskaże osoby, która prowadziÅ‚a auto w momencie popeÅ‚nienia wykroczenia, bÄ™dzie musiaÅ‚ zapÅ‚acić karÄ™ w wysokoÅ›ci 500 zÅ‚. Po wskazaniu kierowcy mandat trafia do konkretnego pracownika – Ten ma 30 dni na zÅ‚ożenie wyjaÅ›nieÅ„ i uregulowanie należnoÅ›ci, w przeciwnym razie sprawa zostanie skierowana do sÄ…du, a pracownik może zostać obciążony kosztami postÄ™powania w przypadku przegranej – mówi A. Kaźmierczak, operator systemu Yanosik.pl – Aby uniknąć takich sytuacji coraz wiÄ™cej firm decyduje siÄ™ na wyposażanie aut w komunikatory dla kierowców, które przypominajÄ… im o zdjÄ™ciu nogi z gazu. – dodaje. 

KorzystajÄ…cy z dróg publicznych majÄ… obowiÄ…zek uiszczania opÅ‚at za parkowanie pojazdów w strefie pÅ‚atnego parkowania. To ile należy zapÅ‚acić ustala rada gminy lub miasta. Co w sytuacji, gdy opÅ‚ata nie zostanie uregulowana? ZarzÄ…dca drogi wyÅ›le na adres wÅ‚aÅ›ciciela pojazdu wezwanie do zapÅ‚acenia należnoÅ›ci powiÄ™kszonej o opÅ‚atÄ™ dodatkowÄ…. Mandat za tak zaparkowane auto sÅ‚użbowe trafi wiÄ™c do wÅ‚aÅ›ciciela pojazdu, ale czy w takim razie pracownik może czuć siÄ™ bezkarny? Nic bardziej mylnego. Wystarczy, że wÅ‚aÅ›ciciel pojazdu wskaże, komu w danym czasie powierzyÅ‚ auto, wówczas nakaz zapÅ‚acenia kary przeniesiony zostanie na pracownika. W razie nie przyznania siÄ™ przez niego do popeÅ‚nionego czynu pracodawca może przedstawić również dowody w postaci np. protokoÅ‚u zdawczo-odbiorczego lub zeznaÅ„ Å›wiadków.

Zdarza siÄ™, że pracodawa decyduje siÄ™ na uregulowanie mandatu za pracownika. Nie jest jednak tak, że pieniÄ…dze wyÅ‚ożone na mandat pracownika przepadajÄ…. Pracodawca może domagać siÄ™ zwrotu tej sumy w oparciu o zapis zawarty w Kodeksie cywilnym, a konkretniej przepis o bezpodstawnym wzbogaceniu. Pracodawca nie popeÅ‚niÅ‚ wykroczenia, a mimo to zapÅ‚aciÅ‚ mandat swojego pracownika. Tym samym spÅ‚aciÅ‚ on jego osobisty dÅ‚ug, a wiÄ™c przysÅ‚uguje mu zwrot pieniÄ™dzy. 

Ustawa o transporcie drogowym reguluje kwestie podejmowania i wykonywania zarówno krajowego jak i miÄ™dzynarodowego transportu drogowego, a także w niektórych przypadkach niezarobkowego transportu. – Tutaj odpowiedzialność za naruszenie przepisów dotyczy przede wszystkim przewoźników drogowych – mówi A. Kaźmierczak, Yanosik.pl – W przypadku wykrycia nieprawidÅ‚owoÅ›ci przez policjÄ™ lub InspekcjÄ™ Transportu Drogowego to do firmy transportowej bÄ™dzie należaÅ‚o zapÅ‚acenie kary – dodaje. WyjÄ…tkiem jest sytuacja, gdy kara zostaÅ‚a spowodowana zaniedbaniem lub celowym dziaÅ‚aniem samego pracownika. Firma może w takim przypadku pociÄ…gnąć go do odpowiedzialnoÅ›ci materialnej. 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.16.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie