Fundusz Wsparcia Projektów Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS PSF) ogłosił pierwszy w edycji na lata 2020-2022 nabór wniosków o wsparcie finansowe projektów rozwijających współpracę międzynarodową w regionie Morza Bałtyckiego.
Priorytetem PSF w tegorocznej edycji jest wsparcie projektów stworzonych przez lub skierowanych do młodych ludzi mieszkających w regionie Morza Bałtyckiego. Stąd o pomoc mogą ubiegać się m.in. działające od co najmniej dwóch lat organizacje młodzieżowe, organizacje współpracujące lub mające zamiar podjąć współpracę z młodzieżą, instytucje edukacyjne, władze centralne, regionalne lub lokalne. Grupa docelowa, do której powinny być adresowane projekty, obejmuje osoby w wieku 15-30 lat, od uczniów szkół średnich do młodych profesjonalistów.
Wnioskodawca może ubiegać się o dofinansowanie do wysokości 90 proc. kosztów projektu. Maksymalna kwota wsparcia wynosi 65 tys. euro. Warunkiem ubiegania się o środki z PSF jest włączenie w projekt minimum dwóch - oprócz Polski - partnerów z państw członkowskich Rady Państw Morza Bałtyckiego.
Zgłaszane projekty mogą dotyczyć każdego z trzech długofalowych priorytetów RPMB, a są to: tożsamość regionalna, zrównoważony i dobrze prosperujący region oraz bezpieczny i stabilny region.
Wnioski można składać do 31 marca 2020 r. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej RPMB: https://www.cbss.org/psf/
Szczegóły projektu:
Wnioskodawcami projektu mogą być organizacje młodzieżowe, organizacje pracujące lub planujące współpracę z młodymi ludźmi, instytucje edukacyjne lub tym podobne. Docelowa grupa docelowa powinna wynosić od 15 do 30 lat - od uczniów szkół średnich po młodych profesjonalistów. Wnioski projektowe mogą dotyczyć wszystkich trzech długoterminowych Priorytetów CBSS, jeśli dotyczą młodych ludzi, zaspokajają ich potrzeby lub przyjmują ich pomysły.
Działania kulturalne
W ramach długoterminowej Priorytetowej Tożsamości Regionalnej projekty będą miały na celu wzmocnienie zdolności dzieci i młodzieży w popieraniu ogólnego procesu kształtowania polityki w regionie Morza Bałtyckiego oraz sprzyjają uznaniu i dialogu na temat historii, dziedzictwa kulturowego i przyszłości regionu Morza Bałtyckiego. Projekty powinny również dotyczyć dalszego zwiększania wpływu młodych ludzi i uczestnictwa w regionalnych działaniach kulturalnych, uwalniając i dzieląc się ich potencjałem twórczym. Ponadto projekty powinny dotyczyć współpracy edukacyjnej, wymiany najlepszych praktyk i wzmocnienia pozycji przyszłych budowniczych regionów.
Mobilność
W ramach długoterminowego Priorytetowego Regionu Zrównoważonego i Zamożnego projekty będą miały na celu zaangażowanie młodzieży w obszarach, które przyczyniają się do dobrobytu, dobrobytu i zrównoważonego rozwoju regionu, odpowiadających trzem filarom zrównoważonego rozwoju - społecznemu, gospodarczemu i środowiskowemu. Projekty ułatwią mobilność akademicką wśród młodych naukowców, przyczyniając się do rozwoju kompetencji w zakresie zrównoważonej gospodarki, w tym zagadnień związanych z morzem i klimatem, oraz wspierają zatrudnienie młodzieży. Projekty będą miały zintegrowane podejście, zwiększając potencjał dziedzictwa kulturowego jako zasobu na rzecz trwałego wzrostu, włączenia społecznego, gospodarki o obiegu zamkniętym i kwestii klimatycznych.
Przygotowanie do sytuacji kryzysowych
W ramach długoterminowego Priorytetu Bezpieczny i chroniony region projekty mają na celu wzmocnienie zdolności młodych ludzi do przyczyniania się do budowania bezpiecznych, zabezpieczonych i odpornych społeczeństw. Projekty te mogą obejmować szkolenie w zakresie straży pożarnej i ratownictwa, szkolenie lub edukację na temat przygotowania się do sytuacji kryzysowej lub kryzysowej, reagowania na nią, podnoszenia świadomości w zakresie bezpieczeństwa społecznego, wzmacniania zdolności do bezpiecznego codziennego zachowania lub zwiększania świadomości jednostki na temat kwestii bezpieczeństwa. Szczególnie ważne są wkłady mające na celu zapewnienie korzyści zarówno społeczeństwom jako pośrednim beneficjentom projektu, jak i osobom, które są bezpośrednimi beneficjentami.
Ryzyka przemocy
Projekty dotyczące długoterminowego Priorytetu Bezpiecznego i Zabezpieczonego Regionu również zwiększą odporność społeczności na sprostanie tak złożonym wyzwaniom, jak ryzyko przemocy, znęcania się i wykorzystywania, na jakie narażona jest młodzież i młodzi dorośli. Młodzi ludzie są jedną z głównych grup ryzyka narażonych na handel ludźmi w regionie Morza Bałtyckiego. Z zadowoleniem przyjmuje się inicjatywy angażujące młodych ludzi, przyszłych specjalistów w zapobieganie handlowi ludźmi i podnoszenie świadomości na temat tego przestępstwa.
Ogólne zasady
Aby kwalifikować się do finansowania, projekty muszą również odzwierciedlać wymiary zrównoważonego rozwoju i cele zrównoważonego rozwoju ONZ. Wspierane projekty powinny zapewnić zarówno profesjonalistom, jak i zwykłym obywatelom przestrzeń do zaangażowania się i wyrażenia swoich opinii. Wymagane jest poszanowanie nienaruszalności ludzkiej godności bez względu na wiek, płeć, pochodzenie etniczne, religię, orientację seksualną lub niepełnosprawność, a każdy projekt powinien uwzględniać uwzględnianie aspektu płci.
WYG
Źródła: ARIMR; Fundusz Wsparcia Projektów Rady Państw Morza Bałtyckiego
Fot: Wsparcia Projektów Rady Państw Morza Bałtyckiego