W niedzielę w Becejłach duże uroczystości - odpust parafialny ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej oraz dożynki.
Uroczystości dożynkowe rozpoczną się mszą świętą w niedzielę o 12.00. Po nabożeństwie na placu przy domu parafialnym rozstrzygnięte zostaną konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i wiązankę oraz wystąpią zespołu muzyczne, m.in. grupa „Byle dalej”.
Jak trwają przygotowania do tych uroczystości, widać niżej na zdjęciach wykonanych przez parafii.
Oko też cieszy widok postępujących prac renowacji Kościoła p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w tej miejscowości. Najbardziej na razie rzuca się w oczy nowa elewacja świątyni. Wewnętrzny wystrój kościoła od dawna był bardzo ładny i ciekawy. Gorzej rzecz miała się z elewacją.
Parafia p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Becejłach prowadzi od niedawna renowację Kościoła. To efekt przyznania w ub. roku gminie Szypliszki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dwóch dotacji na ten cel w łączne wysokości ok.1,2 mln zł.
Zakres prac obejmuje m.in. wykonanie odwodnienia, izolację ścian fundamentowych oraz remont elewacji. Do zakresu prac będzie także należało wykonanie orynnowania oraz zagospodarowanie terenu.
Podczas renowacji kościelnych drzwi w Becejłach odnaleziono w lipcu br. list sprzed 74 lat. Kartka była ukryta w specjalnym otworze, a umieścił ją ówczesny miejscowy stolarz Józef Murawski.
Udało się odczytać napis, który brzmi: „Te drzwi są robione 1950 r. Ręką Józefa Murawskiego. Kto tę kartkę znajdzie, proszę serdecznie aby odmówił Zdrowaś Maryja.” Kopia tego listu z dopiskiem kiedy i kto dokonywał renowacji zostanie włożona w to samo miejsce.
O parafii i kościele
Parafia istnieje od 8 kwietnia 1908 roku, erygowana przez ks. Józefa Antoniewicza, administratora diecezji sejneńskiej. Utworzono ją z części parafii Puńsk, która wówczas była bardzo rozległa obszarowo. Największe zmiany dokonały się w l. 1908-1928. Częściowo ze wsi należących do parafii puńskiej powstały trzy nowe – w Smolanach (1897), Becejłach (1908) i w miejscowości Sangrūda (1925).
Ciekawy jest opis powstania Parafii w Becejłach:
„Gdy mieszkańcy narodowości polskiej postanowili utworzyć własną parafię, dziekan Motiejus Simonaitis osobiście pomógł wybrać miejsce na kościół w niezbyt odległych Becejłach, zabiegał o dokumentację i materiały budowlane.
Proboszcz puński uroczyście pożegnał Polaków, życząc im powodzenia. Podarował krzyż, konfesjonał, albę i wiele innych niezbędnych przedmiotów. Ksiądz i parafianie odprowadzili Polaków z uroczystą procesją do granic nowej parafii.”
Początkowo, jako kościół parafialny służyła kaplica drewniana zbudowana przez ks. Stanisława Świątkowskiego, poświęcona 24 czerwca 1907 r. Spalona w 1915r. Obecny kościół w stylu romańskim murowany został zbudowany w latach 1929-1937. Zniszczony w czasie II wojny światowej, został odbudowany w 1951 roku.
W ostatnich latach dokonywano w kościele różnych, większych i mniejszych remontów. M.in. Ks. Wiesław Bednaruk odnawia wnętrze kościoła, przekrywa kościół blachą miedzianą, odbudowuje wieżę na kościele na wzór pierwotny, funduje kamienne schody do kościoła i kapliczkę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na pamiątkę 100-lecia założenia parafii. Nieco później ks. Antoni Bałtruszewicz przeprowadza kapitalny remont plebanii, wymienia ogrzewanie kościoła i ogrodzenie cmentarza grzebalnego oraz remontuje budynki gospodarcze.
Wyposażenie kościoła: Świątynia kryta blachą cynkową pomalowaną. Wystrój malarski wnętrza pochodzi z lat sześćdziesiątych XX w. Ołtarz nastawny wykonany z drewna, przewieziony po wojnie z kościoła św. Ap. Piotra i Pawła w Suwałkach. W ołtarzu znajduje się obraz MB Częstochowskiej oraz św. Antoniego, a także figury św. Stanisława Kostki i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Ołtarz soborowy, ambona i chrzcielnica wykonane są z drewna.
Wnętrze naprawdę robi wielkie wrażenie.
Odpust: MB Częstochowskiej – 26 sierpnia: Narodzenia św. Jana Chrzciciela - 24 czerwca.
WYG
Źródła: Parafia; Diecezja Ełcka; UG Szypliszki
Fot: Parafia