Pandemia COVID-19 wywołała chaos informacyjny na całym świecie. Wprawdzie dzięki zachowywanym rygorom sanitarnym ograniczyliśmy nie tylko rozwój pandemii, ale również liczbę zachorowań na część chorób zakaźnych..
Niezależnie jednak od tego fake newsy o zdrowiu i szczepieniach wciąż stanowią realne zagrożenie.
Akcja informacyjno-edukacyjna Zaszczep się Wiedzą przypomina, jak się przed nimi chronić.
Fake news – wróg medycyny i nauki
Fake newsy szerzÄ… siÄ™ z ogromnÄ… prÄ™dkoÅ›ciÄ…. Najpopularniejsze teorie spiskowe zwiÄ…zane z pandemiÄ… COVID-19 przedstawiono w raporcie EU East Stratcom Task Force. 1 WedÅ‚ug niego najbardziej rozpowszechnionÄ… faÅ‚szywÄ… informacjÄ… sÄ… plany przymusowych szczepieÅ„ przeciwko COVID-19 szczepionkami zawierajÄ…cymi… chipy, dziÄ™ki którym ma być możliwe kontrolowanie ludzi. Na drugim miejscu plasuje siÄ™ Bill Gates, planujÄ…cy przejąć kontrolÄ™ nad Å›wiatem, również za pomocÄ… obowiÄ…zkowych szczepieÅ„. Bardzo popularne sÄ… także doniesienia o tym, że koronawirus „uciekÅ‚” z amerykaÅ„skiego laboratorium lub że pandemia… nie istnieje.
Infodemia nabraÅ‚a na sile do takiego stopnia, że w walkÄ™ z niÄ… zaangażowaÅ‚a siÄ™ nawet Åšwiatowa Organizacja Zdrowia - w marcu WHO rozpoczęło wspóÅ‚pracÄ™ z najwiÄ™kszymi firmami dostarczajÄ…cymi informacji internautom, w tym m.in. Facebookiem czy Google. PojawiÅ‚y siÄ™ rekomendacje komunikacyjne dla sÅ‚użb, zakÅ‚adajÄ…ce monitoring social-mediów i reagowanie na faÅ‚szywe wiadomoÅ›ci.2 Bez przerwy ruszajÄ… także kolejne akcje majÄ…ce na celu zatrzymać napÅ‚yw fabrykowanych informacji i zwiÄ™kszyć czujność użytkowników portali spoÅ‚ecznoÅ›ciowych. A jednak dezinformacja pozostaje odporna na te dziaÅ‚ania. OgromnÄ… popularnoÅ›ciÄ… cieszÄ… siÄ™ m.in. filmiki tworzone przez rzekomych lekarzy lub naukowców, którzy przekonujÄ… o szkodliwoÅ›ci szczepieÅ„ lub prawdziwoÅ›ci teorii spiskowych.
Zjawisko fake newsów nie jest nowe, choć w trakcie pandemii zdecydowanie przybraÅ‚o na sile. Już cztery lata temu post-prawda zostaÅ‚a sÅ‚owem roku 2016 wedÅ‚ug sÅ‚ownika oksfordzkiego. W przestrzeni internetowej granice miÄ™dzy faktami a opiniami zacierajÄ… siÄ™ coraz bardziej, czego skutkiem sÄ… wÅ‚aÅ›nie napÅ‚ywy faÅ‚szywych wiadomoÅ›ci. DziÅ› sÄ… to najczęściej sensacyjne doniesienia dotyczÄ…ce pandemii COVID-19. Jednak jeszcze niedawno jednym z gÅ‚ównym tematów szkodliwych fake newsów byÅ‚y… szczepionki.
Szczepienia – ofiara wÅ‚asnego sukcesu i dezinformacji
O niebezpieczeÅ„stwie, jakie niesie ze sobÄ… zaufanie faÅ‚szywym informacjom, doskonale dowodzi rosnÄ…ca liczba zachorowaÅ„ m.in. na odrÄ™. W 2019 roku odnotowano 1492 przypadki tej choroby – aż 4 krotnie wiÄ™cej niż w poprzednim roku.3 Liczba odmów szczepieÅ„ roÅ›nie, tak samo jak ilość faÅ‚szywych informacji krążących w sieci. CzÄ™sto można usÅ‚yszeć np. że „odra to tylko choroba wieku dzieciÄ™cego” – tymczasem w latach 2000-2015 dziÄ™ki szczepieniom przeciw niej uratowano aż 20 milionów ludzi. 4
- Szczepionki padÅ‚y ofiarÄ… wÅ‚asnego skutecznego dziaÅ‚ania: dziÄ™ki nim wyeliminowano bÄ…dź znacznie ograniczono groźne choroby, wiÄ™c ludzie, nie widzÄ…c ich wokóÅ‚, nie doceniajÄ… znaczenia szczepieÅ„ - stwierdziÅ‚a w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl doktor Ewa Augustynowicz z Instytutu Zdrowia Publicznego – PaÅ„stwowego ZakÅ‚adu Higieny.
JednÄ… z chorób, które już nie wystÄ™pujÄ… w Polsce, jest polio - dziÄ™ki obowiÄ…zkowym szczepieniom od 1984 roku nie zdiagnozowano w naszym kraju ani jednego przypadku. Może wydawać siÄ™, że zagrożenie na zawsze minęło, jednak choroba ta wciąż zbiera Å›miertelne żniwo w Afryce. Niger dopiero w grudniu 2019 r. poinformowaÅ‚ razem z KeniÄ… i Mozambikiem o zakoÅ„czeniu epidemii polio, która trwaÅ‚a aż przez 24 miesiÄ…ce. W krajach, gdzie tragiczne skutki chorób wciąż sÄ… codziennoÅ›ciÄ…, zaufanie do szczepieÅ„ jest znacznie wyższe.
W sieci o zdrowiu – tylko rzetelne źródÅ‚a
Medycyna zawsze powinna opierać siÄ™ na dowodach naukowych, faktach i badaniach, a nie osobistych opiniach czy emocjach. WÅ‚aÅ›nie dlatego szukajÄ…c informacji o zdrowiu, zwracajmy szczególnÄ… uwagÄ™ na źródÅ‚a materiaÅ‚ów. Czujność powinny wzbudzać portale, które publikujÄ… treÅ›ci o sensacyjnym wydźwiÄ™ku, nie podpisujÄ… autorów lub nakÅ‚aniajÄ… do okreÅ›lonych, zbiorowych reakcji. Zawsze sprawdźmy też eksperta, który wypowiada siÄ™ w danym artykule – zdarza siÄ™, że autorytety przedstawione w faÅ‚szywych wiadomoÅ›ciach również sÄ… caÅ‚kowicie fikcyjne lub nie majÄ… nic wspólnego z okreÅ›lonÄ… dziedzinÄ… medycyny czy nauki. Miarodajne źródÅ‚a informacji zazwyczaj sÄ… certyfikowane przez instytucje publiczne, Ministerstwo Zdrowia lub autorytety medyczne.