Gmina Sejny wraz z rejonem łoźdiejskim na Litwie stara się o fundusze z unijnego programu Interreg Polska – Litwa na dostosowanie budynku po byłym klubie w Berżnikach na potrzeby Gminnego Ośrodka Kultury.
W gminie liczÄ…cej ponad 4 tysiÄ…ce mieszkaÅ„ców nie ma takiej placówki, a wieÅ› Berżniki jest najwiÄ™kszÄ… w gminie.
MieszkaÅ„cy Berżnik mogÄ… nawet obrazić siÄ™ nazwaniem ich miejscowoÅ›ci wsiÄ…, bo to wszak miasto królewskie! Berżniki, obecnie niewielka wieÅ› w gminie Sejny, ma Å›wietlanÄ… przeszÅ‚ość. To byÅ‚e miasto królewskie lokowane w 1551 roku przez królowÄ… BonÄ™. ByÅ‚o nawet starostwem niegorodwym berżnickim. Przed wojnÄ… i po II wojnie Å›wiatowej – siedzibÄ… gromadzkiej i gminnej rady narodowej. GminÄ™ zlikwidowano w 1976 roku. Od tamtego czasu wieÅ› podupadaÅ‚a. Zlikwidowano nawet szkoÅ‚Ä™, dom kultury. OstaÅ‚ siÄ™ jedynie koÅ›cióÅ‚.
Dopiero w 2019 roku osada nieco ożyÅ‚a. Na poczÄ…tku tamtego roku Berżniki zyskaÅ‚y oÅ›wietlenie uliczne. Ostatni raz oÅ›wietlenie w Berżnikach dziaÅ‚aÅ‚o ponad 25 lat temu. Latem 2019 roku oddano do użytku przebudowany odcinek drogi powiatowej Nr 1176B Berżniki – Folwark Berżniki (1, 231 km). Od 4 listopada 2019 wróciÅ‚ po kilku latach przerwy autobus na linii Sejny - Berżniki - Ogrodniki - Sejny. Niestety na krótko. Jest jednak szansa, że bÄ™dzie kursowaÅ‚ od wrzeÅ›nia 2020 roku.
WYG
Fot. O czasach Å›wietnoÅ›ci Berżnik przypomina na razie tylko koÅ›cióÅ‚