Prezydent Aleksander Łukaszenko podpisał ustawę zmieniającą ustawę „W sprawie statusu prawnego cudzoziemców i bezpaństwowców w Republice Białorusi”.
Ustawa przewiduje m.in. wydłużenie z 5 do 10 dni okresu, w którym cudzoziemcy przybywający na Białoruś muszą zarejestrować się w miejscu faktycznego pobytu czasowego. Ta decyzja została podjęta w celu zwiększenia atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej kraju, uproszczenia kontaktów biznesowych i prywatnych.
Nowe zasady pozwalają więc na krótkie podróże po Białorusi bez obowiązkowych noclegów w hotelu. W związku z tym, że urząd meldunkowy nie pracuje w weekendy i święta, taka nierejestrowana podróż może trwać dłużej niż 10 dni.
Nie zmieniają się miejsca rejestrowania pobytu – właściwy formularz należy wypełnić w biurze meldunkowym miejscowej komendy milicji. Gości hotelowych powinna zameldować obsługa, gości agroturystyki – ich gospodarz.
Poprawka do ustawy o statusie prawnym cudzoziemców zmienia także podstawy odmówienia wydania wizy wjazdowej. Podróżni zyskali też prawo do uzyskania informacji, czy figurują na “czarnej liście” osób z zakazem wjazdu na terytorium Białorusi i Rosji. Do tej pory o sankcjach dowiadywali się dopiero na granicy.
Przypomnijmy, że z dniem 10 listopada 2019 roku weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi dwie strefy bezwizowe wokół Grodna i Brześcia połączono w jedną i powiększono jej obszar. Połączone strefy bezwizowe Grodna i Brześcia rozszerzono o pięć dodatkowych rejonów: brzestowicki, wołkowyski, woronowski, lidzki i szczuczyński.
Dla grup turystycznych z białoruskim przewodnikiem do zwiedzania dostępne są całe obwody grodzieński i brzeski.
Na obszarze strefy bezwizowej obywatele 77 państw (w tym Polski) mogą przebywać do 15 dób ( wcześniej tylko 10 dni). Do dotychczasowych 12 przejść na granicy polsko-białoruskiej i litewsko-białoruskiej, objętych ruchem bezwizowym, dodano jeszcze dwa -w Bieniakoniach (Soleczniki-Litwa) i Berestowicy (Bobrowniki-Polska).
Przygraniczne tereny Białorusi cieszą się coraz większa popularnością wśród turystów. Np. w ostatni weekend (od 13 do 15 grudnia) zarejestrowało się ponad 2, 5 tysiąca obcokrajowców (jest to największa liczba w weekend w tym roku) odwiedzenia region grodzieńskiego bez wizy.
Wniosek o przepustkę bezwizową trzeba wypełnić przez stronę internetową Bezviz.by, która jest dostępna w językach: polskim, angielskim, litewskim, rosyjskim i białoruskim. Aby wjechać bez wizy, wymagane jest wykupienie usług turystycznych na Białorusi przez uprawnione biuro turystyczne. Na tej podstawie podróżny otrzymuje zgodę na wjazd.
Aby otrzymać przepustkę na bezwizowy wjazd do Białorusi, wystarczy wypełnić formularz
https://forms.gle/XZh3xzZaFeKbKs4R7
Czas oczekiwania na dokument wynosi do 48 godzin (w dni robocze). Koszt 55 PLN/os. + ewentualny koszt polisy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie do 10 dni pobytu wynosi od 8,00 do 43,00 PLN/os. Zniżki dla grup turystycznych od 5 osób.
Przepustki oraz polisy ubezpieczeniowe wysyłane są drogą elektroniczną do samodzielnego wydrukowania. Ruch bezwizowy w obwodach grodzieńskim i brzeskim jest możliwy też po uzyskaniu specjalnej przepustki za pośrednictwem białoruskiej lub polskiej firmy turystycznej. Ich lista jest dostępna m.in. w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Białymstoku, ul. Odeska 1, tel. 85 732 68 31 oraz 503 356 482. Wszelkie informacje o ruchu „VISA FREE”” są dostępne także na państwowej stronie grodnovisafree.by. i bezvizy.npbp.by. Wiadomości są tu podane po polsku, w sposób przystępny i z infografikami. Można tam zapoznać się także z informacjami na temat atrakcji turystycznych, są również informację na temat usług hotelowych i gastronomicznych
Po wykupieniu w firmie turystycznej odpowiedniej usługi, jej pracownicy przesyłają białoruskim pogranicznikom odpowiednie informacje - przy czym turysta także powinien mieć przy sobie potwierdzenie zakupu usługi.
WYG
Źródło i fot:Bełta.by