23.12.2016

Brytyjskie i polskie tradycje świąteczne – co nas łączy?

W każdym kraju Święta Bożego Narodzenia obchodzone są nieco inaczej. Czy polska i brytyjska tradycja świąteczna mają wspólne punkty? A jeśli tak, to jakie?

Na pierwszy rzut oka w obu krajach ÅšwiÄ™ta obchodzi siÄ™ zgoÅ‚a odmiennie. O ile w Polsce w zasadzie najważniejsza jest Wigilia, która jest postna, i w czasie której nie je siÄ™ żadnego miÄ™sa ani produktów odzwierzÄ™cych (w tym mleka i jajek), o tyle w Wielkiej Brytanii podstawÄ… Å›wiÄ…tecznego obiadu jest indyk bÄ…dź gęś. Do tego uroczystego obiadu zasiada siÄ™ dopiero 25 grudnia. WspóÅ‚czeÅ›ni Brytyjczycy siÄ™gajÄ… jednak ostatnio chÄ™tnie po … wÄ™dzonego Å‚ososia. Przyznać trzeba, że ryba ta również coraz częściej goÅ›ci na naszych stoÅ‚ach, choć do wyparcia karpia jeszcze jej daleko.

Choinka, kartki i prezenty – uniwersalne tradycje

W obu krajach spotkamy piÄ™knie przystrojonÄ… choinkÄ™, a pod niÄ… prezenty, choć otwieramy je w różne dni. Polacy zazwyczaj rozpakowujÄ… prezenty po Wigilii, a Brytyjczycy muszÄ… czekać aż do 26 grudnia. Podobno jednak Elżbieta II odpakowuje swoje już 24 grudnia! Bożonarodzeniowe kartki pocztowe, choć coraz częściej zastÄ™powane przez cyfrowe pocztówki, to popularny w Polsce sposób skÅ‚adania sobie życzeÅ„, który pochodzi z Wielkiej Brytanii. Pierwsza komercyjna kartka pocztowa powstaÅ‚a w Londynie w 1843 roku.

12 miesiÄ™cy szczęścia – jak je zdobyć w Polsce, a jak w Wielkiej Brytanii?

Co jeszcze nas Å‚Ä…czy? Liczba „dwanaÅ›cie”  - ważna jest zarówno dla Polaków, jak i Brytyjczyków, choć ma dla obu nacji nieco inne znaczenie. W Polsce tradycyjnie na wigilijnym stole powinno znaleźć siÄ™ 12 potraw – spróbowanie każdej z nich przynosi szczęście w nadchodzÄ…cym roku. Dla mieszkaÅ„ców Wielkiej Brytanii liczba „12” wiąże siÄ™ z tradycjÄ… 12 Å›wiÄ…tecznych dni, które rozpoczynajÄ… siÄ™ 26 grudnia i trwajÄ… do 6 stycznia. Co ciekawe, w Polsce ten okres również dawniej funkcjonowaÅ‚. Nazywano go Godami bÄ…dź Szczodrymi Dniami, podczas których nie powinno siÄ™ pracować. Jeden z brytyjskich zwyczajów zwiÄ…zany z 12 dniami Å›wiÄ…tecznymi mówi o tym, że jeÅ›li w czasie każdego dnia tych celebracji zje siÄ™ kawaÅ‚ek specjalnego, miÄ™snego ciasta zwanego Mince Pie, to szczęście uÅ›miechnie siÄ™ do nas w każdym miesiÄ…cu kolejnego roku. Mince Pie oczywiÅ›cie najlepiej smakuje z herbatÄ…. ZwÅ‚aszcza tradycyjnÄ… Lord Grey - najsÅ‚ynniejszÄ… angielskÄ… mieszankÄ… herbat wzmocnionÄ… aromatycznÄ… bergamotkÄ…. My polecamy również Mulled Wine marki TET True English Tea - herbatÄ™ o smaku grzanego wina, która idealnie komponuje siÄ™ nie tylko z Mince Pie, ale również z naszym tradycyjnym makowcem.

Herbata w polskiej tradycji świątecznej?

Okazuje siÄ™ jednak, że i w Polsce w Å›wiÄ…tecznej tradycji pojawia siÄ™ herbata. PijaÅ‚o siÄ™ jÄ… dawniej na Kaszubach wymiennie z miÄ™tÄ…, po tradycyjnej owocowej zupie z kluskami oraz smażonymi z ziemniakami Å›ledziami. DziÅ› do filiżanki gorÄ…cej herbaty zasiadamy zazwyczaj już po caÅ‚ym wigilijnym szaleÅ„stwie, kiedy wreszcie możemy odpocząć nad kawaÅ‚kiem sernika. Tym, którzy nieco siÄ™ przejedzÄ… polecamy herbatÄ™ Eucalyptus & Mint od TET True English Tea, Å›wietnie smakuje z miodem. A tych, którzy przemarznÄ… na Pasterce rozgrzeje Ginger Green Tea – herbata aromatyzowana imbirem.

Wesołych Świąt i Merry Christmas!

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.22.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie