16.07.2014

"Burzowe chmury" nad WPN

Do konsultacji społecznych trafiły nowa mapa: "Stref ochronnych Wigierskiego Parku Narodowego" oraz mapa propozycji rozwoju zabudowy w obszarze ochrony krajobrazowej. I już jest burza. Zdaniem mieszkańców, a także samorządowców z gmin na terenie których znajduje się WPN, oba dokumenty to "kaganiec" na rozwój nadwigierskich wsi i ich mieszkańców.

Na ostatniej sesji Rady Gminy SuwaÅ‚ki (14.07.), na wniosek przewodniczÄ…cego Macieja Suchockiego, radni jednogÅ‚oÅ›nie (w tym pracownik WPN, wiceprzewodniczÄ…cy RG) przyjÄ™li stanowisko, w którym domagajÄ… siÄ™ od wÅ‚adz WPN przeprowadzenia otwartych spoÅ‚ecznych konsultacji we wszystkich miejscowoÅ›ciach ze wszystkimi zainteresowanymi mieszkaÅ„cami i samorzÄ…dami. 

- PrzyjÄ™cie tych dokumentów to wyrok na mieszkaÅ„ców nadwigierskich wsi - twierdzi Maciej Suchocki, przewodniczÄ…c Rady Gminy SuwaÅ‚ki. - Nie może być tak, że na swoim gruncie nie mogÄ™ postawić domu dla syna, a sÄ…siad za miedzÄ… lub po drugiej stronie drogi bÄ™dzie miaÅ‚ takie prawo. Nie może być tak, że samorzÄ…dy nadwigierskich gmin, chociaż sÄ… wÅ‚aÅ›cicielami gruntów, sprowadzone zostanÄ… do biernych obserwatorów tego, co bÄ™dzie siÄ™ dziaÅ‚o na ich terenach, z ich mieszkaÅ„cami. Do tego bowiem sprowadza siÄ™ pozbawienie gmin prawa do akceptacji planów rozwoju parku ich opiniowaniem. Nie muszÄ™ nikomu tÅ‚umaczyć, co można zrobić z opiniÄ…, zwÅ‚aszcza niewygodnÄ…. Jeżeli nie zablokujemy tych projektów nie wybacza nam tego nie tylko nasze dzieci, ale wnuki i prawnuki. To skazanie nas na powolnÄ… Å›mierć - koÅ„czy wzburzony M. Suchocki.

Z dyrektorem WPN nie udaÅ‚o siÄ™ nam skontaktować. Jego telefon milczaÅ‚.  

Wigierski Park Narodowy powoÅ‚any zostaÅ‚ 1.01.1989 r i jest jednym z najwiÄ™kszych parków narodowych w Polsce. Jego powierzchnia wynosi ok. 15 tys. ha, w tym prawie 9,5 tys. ha to grunty leÅ›ne, niespeÅ‚na 3 tys. ha – wody i ok. 2,6 tys. ha inne tereny, gÅ‚ównie użytkowane rolniczo. OchronÄ… Å›cisÅ‚Ä… objÄ™tych jest ponad 600 ha, w tym prawie 300 ha to lasy. Obszary zagospodarowane rolniczo objÄ™te sÄ… ochronÄ… krajobrazowÄ….

udostępnij na fabebook
17.07.2014, 13:02:49

Anna

Wszystko jak zawsze zależy od tego kto zechce się budować w otulinie WPK.Jeżeli to będzie np.poseł,sedzia lub tym podobny prominent wtedy pozwolenie otrzyma.Rolnikowi i robotnikowi wara od takich miejsc pod budowę.Bo to jest Polska.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.14.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie