04.03.2017

By czas nie zaćmił i niepamięć. Piąta edycja konkursu

Podlaski Kurator Oświaty Jadwiga Mariola Szczypiń oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poseł Jarosław Zieliński zapraszają młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną do udziału w kolejnej edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć". W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej.

-Przeprowadzone dotychczas cztery edycje Konkursu udowodniły, iż przedsięwzięcie to jest bardzo potrzebne. Za każdym razem w kolejnych edycjach Konkursu do komisji konkursowej wpływało po kilkadziesiąt prac z całego województwa podlaskiego, a zainteresowanie Konkursem wyrażali nawet młodzi ludzie z innych regionów. Analiza treści prac wskazuje, że postawienie przed uczniami gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zadania w postaci poszukiwania prawdy o wydarzeniach historycznych będących przedmiotem Konkursu inspiruje do formułowania pytań, prowadzenia samodzielnych badań, analiz, podejmowania przemyśleń i wyciągania wniosków – pisze w swoim liście poseł J. Zieliński.

W tym roku, już po raz trzeci, w ramach Konkursu przedmiotem badań i głębszej refleksji będzie Obława Augustowska. W związku z poszerzeniem zakresu tematycznego pełny tytuł Konkursu brzmi: V Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej.

- Pragnę przypomnieć, że w tym roku przypada 72. rocznica wielkiej akcji pacyfikacyjnej przeprowadzonej w lipcu 1945 roku, a więc dwa i pół miesiąca od zakończenia II wojny światowej na terenie powiatów augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego przez sowieckie i polskie komunistyczne formacje policyjno-wojskowe i polityczne (NKWD, oddziały Armii Czerwonej, MO, UB, I Pułk Praski Ludowego Wojska Polskiego, PPR), nazywanej dzisiaj Obławą Augustowską. Wiedza o tragicznych wydarzeniach z lipca 1945 roku jest wciąż niepełna, nie jest znane miejsce spoczynku jej ofiar ani ich dokładna liczba – dodaje wiceminister.

Trzy lata temu z inicjatywy zgłoszonej przez Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 25 lipca 2014 roku podjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci ofiar Obławy Augustowskiej. Dwa lata temu z inspiracji Prezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej Księdza Prałata Stanisława Wysockiego oraz badacza najnowszych dziejów Polski prof. Krzysztofa Jasiewicza zostało zaproponowane Sejmowi uchwalenie ustawy ustanawiającej Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. 9 lipca 2015 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę uchwalając 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

W wielu miejscach w Polsce i w naszym regionie obchodom 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, 72. rocznicy Obławy Augustowskiej i 7. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej zostanie nadany godny i uroczysty charakter, a organizowane w szkołach akademie, apele, spotkania w miejscach pamięci, programy artystyczne i inne przedsięwzięcia rocznicowe będą miały głęboki wymiar edukacyjny i wychowawczy. Jedną z form uczczenia ofiar tych tragicznych wydarzeń, utrwalenia ich w naszej pamięci, zapewnienia im trwałego miejsca w świadomości narodowej kolejnych pokoleń Polaków, a także poszukiwania pełnej prawdy, bez przemilczeń i zakłamań o tych ważnych i bolesnych kartach naszych dziejów może stać się udział w Konkursie „By czas nie zaćmił i niepamięć”.

 

R E G U L A M I N  K O N K U R S U

I. Temat Konkursu Myśl przewodnia Konkursu, zgodnie z jego tytułem - „By czas nie zaćmił i niepamięć” brzmi: W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej.

II. Cele Konkursu

  1. Poznawanie ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski. 2. Kształtowanie świadomości historycznej i narodowej młodzieży na podstawie wiedzy i tradycji, a nie uprzedzeń i emocji. 3. Uświadamianie, że doświadczenia historyczne narodów wpływają na kształtowanie postaw i mentalność kolejnych pokoleń oraz system ich wartości społecznych i etycznych. 4. Zachęcanie młodzieży do podejmowania samodzielnych poszukiwań badawczych oraz wysiłków w celu zrozumienia istoty procesów historycznych.

III. Zasady Konkursu

 1. Konkurs jest skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w województwie podlaskim i odbywa się dwóch kategoriach: gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

2. Konkurs jest jednoetapowy - odbywa się na szczeblu wojewódzkim.

3. Zgłoszone prace konkursowe ocenia Komisja Konkursowa powołana przez Organizatorów. 4. Prace powinny być przygotowane samodzielnie przez Uczestników Konkursu.

5. Prace nie mogą brać jednocześnie udziału w innych konkursach.

6. Prace konkursowe mogą być przesyłane przez szkoły, zainteresowane stowarzyszenia i organizacje, parafie, rodziców prawnych lub naukowych opiekunów, a także indywidualnie przez samych Uczestników.

7. Prace powinny być przesłane na adres sekretariatu Konkursu: SEKRETARIAT KONKURSU Biuro Poselskie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Jarosława Zielińskiego ul. Warszawska 13 15-062 Białystok zielinski.bialystok@interia.pl tel. (85) 653 77 69

8. Przesłanie pracy pocztą elektroniczną wymaga zapisania jej w formacie PDF.

9. Do prac konkursowych należy dołączyć wypełniony prawidłowo i czytelnie formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1).

10. Nadesłane prace nie będą zwracane.

11. Autorzy prac zgadzają się na ich nieograniczone i bezterminowe wykorzystanie.

12. Najlepsze prace lub ich fragmenty mogą zostać wydane w okolicznościowej publikacji stanowiącej podsumowanie Konkursu.

IV. Forma prac konkursowych

1. Prace, napisane w języku polskim, mogą mieć dowolną formę, np. eseju, rozprawy, reportażu, wspomnienia. Objętość prac: do 5 stron   wydruku komputerowego (czcionka 12 pkt.; interlinia 1,5; 30 wierszy na stronie).

2. Prace konkursowe należy przygotować w postaci wydruku komputerowego wraz z kopią umieszczoną na opisanej imieniem i nazwiskiem płycie CD (zapisane w programie WORD, w formacie PDF).

3. Prace powinny zawierać dane o wykorzystanych źródłach i opracowaniach historycznych.

4. Prace, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, powinny również zawierać adres do korespondencji oraz imię i nazwisko nauczyciela - opiekuna. W przypadku zgłoszenia indywidualnego udziału w Konkursie, imię i nazwisko nauczyciela lub opiekuna naukowego nie jest wymagane.

5. Prace powinny być oryginalne - brak tego warunku powoduje ich dyskwalifikację.

V. Kryteria oceny prac konkursowych

1. Oceny prac dokona Komisja Konkursowa według następujących kryteriów:

a) Walory historyczno-naukowe pracy - odtworzenie fragmentu przeszłości, zobiektywizowany opis wydarzenia historycznego z wykorzystaniem wskazanych przez autora źródeł historycznych.

b) Samodzielność (oryginalność) ujęcia tematu jako wynik własnych poszukiwań i przemyśleń.

c) Wartości kompozycyjne i zachowanie estetyki przyjętej formy wypowiedzi.

 d) Zebranie bibliografii i wskazanie źródeł wykorzystanych informacji.

 e) Umiejętność analizy i oceny zgromadzonych materiałów. Dociekliwość poznawcza - sposób stawiania pytań i wyciągania wniosków.

2. W skład Komisji wchodzą naukowcy z uczelni wyższych oraz nauczyciele ze szkół.

 3. Opinie Komisji o poszczególnych pracach nie będą udostępniane.

 4. Od oceny Komisji nie przysługuje odwołanie.

 VI. Nagrody

 1. Laureaci Konkursu w obu kategoriach (gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne) otrzymają następujące nagrody: ·

Nagroda za zajęcie I miejsca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - wizyta studyjna w Parlamencie Europejskim, ufundowana dla jednego z laureatów Konkursu oraz jego opiekuna (w przypadku osoby niepełnoletniej) przez Posła do Parlamentu Europejskiego Pana Karola Karskiego. Organizatorzy Konkursu nie ponoszą kosztów dojazdu w kraju do miejsca zbiórki. · Nagroda za zajęcie I miejsca w kategorii gimnazjów - wizyta studyjna w Sejmie i Senacie Rzeczypospolitej Polskiej - laureat Konkursu wraz z nauczycielem lub opiekunem - połączona ze zwiedzaniem Muzeum Powstania Warszawskiego i biletem wstępu do teatru. · nagrody rzeczowe i książkowe. · listy gratulacyjne Komisji Konkursowej i Organizatorów Konkursu.

2. Dopuszcza się możliwość przyznania w obrębie każdej kategorii nagród równorzędnych.

3. Decyzja Komisji w sprawie przyznania nagród jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.

4 VII. Terminarz Konkursu Prace konkursowe należy przesyłać do 30 kwietnia 2017 roku w wersji opisanej w pkt IV niniejszego Regulaminu: 1. na adres Organizatora: Biuro Poselskie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Jarosława Zielińskiego ul. Warszawska 13 15-062 Białystok lub Biuro Poselskie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Jarosława Zielińskiego ul. Młyńska 20/6, 16-300 Augustów, Koperta powinna być opatrzona opisem: V Wojewódzki Konkurs Historyczno - Literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej. 2. Pocztą elektroniczną na adres: zielinski.bialystok@interia.pl

O przyznanych nagrodach oraz dacie i miejscu uroczystego podsumowania Konkursu szkoły i laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.

VIII. Postanowienia końcowe

1. Uczestnictwo w Konkursie oznacza akceptację warunków Regulaminu.

2. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wprowadzania zmian w sposobie nagradzania Uczestników Konkursu.

3. W sprawach spornych ostateczną decyzję podejmują Organizatorzy Konkursu w porozumieniu z Komisją Konkursową.

4. Przesłanie prac do udziału w Konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody autorów na ich prezentację i ewentualną publikację.

5. Zgłoszenie do udziału w Konkursie zgodne z niniejszym regulaminem oznacza równoczesne udzielenie zgody na przetwarzanie danych osobowych w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia Konkursu oraz dalszego wykorzystania prac.

Skład Komisji Konkursowej: 1. Prof. dr hab. Barbara Falińska – językoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku 2. Prof. dr hab. Krzysztof Jasiewicz – historyk, politolog, doktor ekonomii, dr hab. nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce, samodzielny pracownik naukowy w Instytucie Studiów Politycznych PAN 3. Prof. dr hab. Krzysztof Filipow – historyk, pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku, Instytut Historii i Nauk Politycznych, 4. Prof. dr hab. Krzysztof Sychowicz – Główny Specjalista w Referacie Badań Naukowych i Zbiorów Bibliotecznych Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku 5. Mgr Bożena Dzitkowska – wicekurator oświaty w Białymstoku 6. Ks. dr Krzysztof Mielnicki – Dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie 7. Ks. Prałat Stanisław Wysocki – Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku 8. Dr Jarosław Schabieński – nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 2 w Suwałkach 9. Mgr Lidia Kłoczko – nauczyciel konsultant w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach 10. Mgr Helena Majewska – nauczyciel historii w Szkole Podstawowej Nr 43 w Białymstoku 11. Mgr Małgorzata Kleszczewska – dyrektor i nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego nr 2 im. Św. Józefa w Białymstoku 12. Mgr Małgorzata Kap – nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Suwałkach 13. Mgr Dorota Zimnoch – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku, przedstawiciel Podlaskiej Rodziny Szkół im. Bohaterów Walki o Niepodległość 14. Mgr Jadwiga Pusz – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku Delegatura w Łomży.

1 Załącznik nr 1

KARTA ZGŁOSZENIA UCZESTNIKA V WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU HISTORYCZNO-LITERACKIEGO „BY CZAS NIE ZAĆMIŁ I NIEPAMIĘĆ”. W POSZUKIWANIU PRAWDY O KATYNIU, SMOLEŃSKU I OBŁAWIE AUGUSTOWSKIEJ

1. Imię i nazwisko ucznia …………………………………………………………………………………………………

2. Data i miejsce urodzenia ucznia ………………………………………………………………………………………………… …………………………………………….……………………………………………………

3. Nazwa i adres szkoły ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………

4. Klasa (profil, specjalność) …………………………………………………………………………………………………

5. Telefon i e-mail szkoły …………………………………………………………………………………………………

6. Nazwa i adres podmiotu zgłaszającego ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………

7. Dane kontaktowe Uczestnika (adres pocztowy, e-mail, telefon) ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………

8. Imię i nazwisko osoby przygotowującej ucznia do konkursu (dane kontaktowe - adres pocztowy, e-mail, telefon) ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………

Oświadczenie Wyrażam zgodę na publikację całości lub fragmentów mojej pracy (pracy mojego dziecka)* zgłoszonej do V Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By Czas Nie Zaćmił i Niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu i Smoleńsku. Zgodnie z Regulaminem Konkursu, przenoszę prawa autorskie na Organizatora Konkursu. W związku z wymogiem umieszczenia moich danych osobowych (danych osobowych mojego dziecka)* w postępowaniu konkursowym oraz ewentualną publikacją całości lub fragmentów zgłoszonej do Konkursu pracy - zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. 1997 nr 133 poz. 883 z późń. zm.), wyrażam zgodę na ich wykorzystanie i przetwarzanie w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia Konkursu i zrealizowania jego celów określonych w Regulaminie. *dotyczy uczniów niepełnoletnich

………………………………….. ………………………………. data podpis

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.23.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie