11.04.2016

Chcą pojechać do Sejmu. Suwalska młodzież upamiętnia ważne miejsca [zdjęcia]

Co wydarzyło się 1 kwietnia 1944 roku w Suwałkach przy ulicy Sejneńskiej? Nad odpowiedzią na te pytanie zastanawiały się Kamila Siękiewicz i Maria Sobuniewska- uczennice III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach, podczas realizacji projektu XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Temat tegoroczny brzmi ,,Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”.

Zadanie polegało na wytypowaniu odpowiedniego miejsca, przeanalizowaniu wiadomości w opracowaniach książkowych i internetowych, zbadaniu wiedzy mieszkańców, wyciągnięciu wniosków oraz przeprowadzeniu na ich podstawie zmian.

Wyniki przeprowadzonego w dniu 21 marca na ulicy Chłodnej badania były następujące:

- ponad połowa badanych suwalczan nie wie z jakim wydarzeniem  związany jest Pomnik Straceń przy skrzyżowaniu ulic Sejneńska i Utrata;

- część z nich słyszała o działalności polskiego ruchu oporu, natomiast zdecydowana większość nie wie, lub ich wiadomości są bardzo pobieżne(88%) dlaczego Niemcy w dniu 1 kwietnia 1944 roku zamordowali 16 Polaków;

- prawie 100% badanych uważa, że należy pielęgnować i przekazywać pamięć o tragicznych wydarzeniach kolejnym pokoleniom. Wielokrotnie powtarzali, że przekazywanie historii tworzy naszą tożsamość narodową, a sam fakt bycia Polakiem, zobowiązuje do patriotycznych postaw( wiedza o historii lokalnej powinna być przekazywana przede wszystkim w szkole, ale także powinna być upowszechniana w formie dostępnych materiałów, publikowana w internecie).

Po wyciągnięciu wniosków dziewczyny rozpoczęły działania polegające na realizacji oczekiwań mieszkańców. We współpracy ze sponsorami wykonały ulotkę przedstawiającą Pomnik Straceń, wraz z opisem w języku polskim i angielskim. Ulotki zostały przekazane do Centrum Informacji Turystycznej  i będą dostępne dla turystów odwiedzających nasze miasto.

Wspólnie z grupą rekonstrukcyjną Garnizon Suwałki nagrały film opowiadający o tamtych wydarzeniach, który wraz z opracowaną historią został przekazany do Wydziału Oświaty w Suwałkach, aby upowszechnić wśród uczniów suwalskich szkół.

 

W celu większego spopularyzowania wiedzy, napisały także artykuł, który umieściły na wikipedii-  internetowej encyklopedii. Wychodząc również naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców wraz z innymi uczniami odnowiły badane miejsce, sprzątając teren wokół i myjąc sam pomnik.

Jak powiedziała Marysia-jedna z uczestniczek projektu ,,Najważniejsze jest, aby tą wiedzę upowszechniać i o tym, albo podobnych wydarzeniach dowiedziało się jak najwięcej osób”.

 

 Konrad Wiśniewski, nauczyciel w Zespole Szkół nr 1 w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.04.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie