16.07.2019

Choroba nie musi oznaczać końca kariery zawodowej. Renta szkoleniowa daje nową szansę

Orzeczenie o niezdolności do pracy nie musi być wyrokiem oznaczającym koniec kariery zawodowej. Renta szkoleniowa daje możliwość uzyskania nowych kwalifikacji i kontynuowania aktywności zawodowej.

WiÄ™kszość osób wie czym jest renta z tytuÅ‚u niezdolnoÅ›ci do pracy i w jakich sytuacjach przysÅ‚uguje. Zdaje sobie sprawÄ™, że nie wystarczy mieć orzeczenia o niezdolnoÅ›ci do pracy wydanego przez lekarza orzecznika, ale niezbÄ™dny jest też staż ubezpieczeniowy okreÅ›lony w przepisach, a także moment, w którym powstaÅ‚a niezdolność do pracy, tj. czy w okresie ubezpieczenia, czy też innym.

- Dla wielu osób, dotkniÄ™tych chorobÄ…, orzeczenie o niezdolnoÅ›ci do pracy oznacza ludzki dramat. Nie można bowiem obojÄ™tnie zareagować na stwierdzenie lekarza „jest Pan/Pani niezdolny do pracy”, zwÅ‚aszcza gdy choroba spadÅ‚a na nas niespodziewanie. Jednak diagnoza ta nie musi oznaczać zakoÅ„czenia życiowej aktywnoÅ›ci. Wciąż niewiele osób wie, że pobierajÄ…c Å›wiadczenie z ZUS można jednoczeÅ›nie koÅ„czyć kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwiÄ… kontynuowanie kariery zawodowej - mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmiÅ„sko-mazurskiego.

Szkolenia i kursy dla rencisty

Możliwość podjÄ™cia dodatkowych kwalifikacji daje nam renta szkoleniowa. Może otrzymać jÄ… osoba, która utraciÅ‚a zdolność do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie, a lekarz orzecznik (komisja lekarska) orzekÅ‚  o celowoÅ›ci przekwalifikowania zawodowego, co oznacza, że rencista może uzyskać takie kwalifikacje zawodowe, które przy jego stanie zdrowia pozwolÄ… mu na wykonywanie pracy. OczywiÅ›cie, tak jak przy rencie z tytuÅ‚u niezdolnoÅ›ci do pracy, należy posiadać stosowny do wieku, w którym utracono zdolność do pracy, okres skÅ‚adkowy i nieskÅ‚adkowy.

- Specyfika tego Å›wiadczenia wynika stÄ…d, że przy okazji orzeczenia o niezdolnoÅ›ci do pracy lekarz orzeka o możliwoÅ›ci przekwalifikowania zawodowego, które w perspektywie czasu pozwoli powrócić do aktywnoÅ›ci zawodowej. Poza fizycznymi możliwoÅ›ciami organizmu, lekarz bierze w tym przypadku pod uwagÄ™ także predyspozycje psychiczne osoby ubiegajÄ…cej siÄ™ o rentÄ™. Liczy siÄ™ motywacja chorego do nauki nowego fachu i chęć kontynuowania aktywnoÅ›ci zawodowej - dodaje rzeczniczka.

Czas na zdobycie nowego zawodu

Pozytywna decyzja o przyznaniu renty szkoleniowej otwiera możliwość odbycia kursów przeszkalajÄ…cych. W tym celu ZakÅ‚ad kieruje rencistÄ™ do powiatowego urzÄ™du pracy. Jego zadaniem jest znalezienie odpowiedniego dla danej osoby szkolenia przygotowujÄ…cego do pracy w nowym zawodzie. Czas na odbycie kursu, a tym samym okres na który przyznawana jest renta szkoleniowa to sześć miesiÄ™cy. Nie sÄ… to jednak sztywne terminy. Na wniosek starosty ZakÅ‚ad może wydÅ‚użyć okres pobierania renty nawet do 36 miesiÄ™cy.

Renta szkoleniowa stanowi 75 proc. podstawy wymiaru renty, jednak nie może być mniejsza niż najniższa renta z tytuÅ‚u częściowej niezdolnoÅ›ci do pracy, która od marca tego roku wynosi 825 zÅ‚. Jeżeli natomiast przyznanie renty szkoleniowej zwiÄ…zane jest z wypadkiem przy pracy jej wysokość wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Należy pamiÄ™tać, że podczas pobierania renty szkoleniowej nie można podjąć pracy. Zadaniem renty szkoleniowej jest bowiem zapewnienie Å›rodków utrzymania osobom, które chcÄ… zdobyć nowe kwalifikacje w celu powrotu do aktywnoÅ›ci zawodowej. PodjÄ™cie pracy oznacza, że dana osoba odzyskaÅ‚a zdolność do pracy i Å›wiadczenie jej siÄ™ nie należy. 

Źródlo: ZUS

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie