Wydawnictwa Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w 22. edycji Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” zdobyły trzy Nagrody Główne w konkursie organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
Kapituła 22. edycji Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” nagrodziła książki: „Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna” oraz „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś” (obie w kategorii: książka dla dzieci w wieku 8−17 lat) oraz grę „Tajemnice Ludowego Kufra” (w kategorii: gra dla dzieci w wieku 0−7 lat).
“Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna” to kolejny tom serii „Z Krainy Złotych Pól” wydawanej w 2023 roku przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Przepiękne teksty opracowane przez Justynę Bednarek pokazują, jak wyglądało i czym charakteryzowało się życie na dawnej podlaskiej i suwalskiej wsi. Za ich pośrednictwem można poznać wierzenia i obyczaje mieszkańców pochodzenia polskiego, litewskiego, tatarskiego, białoruskiego oraz ze wspólnoty wyznaniowej staroobrzędowców.
Bajki opowiedzieli bajarze pochodzący z terenów Podlasia i Suwalszczyzny. Wśród nich znaleźli się Maria Chazbijewicz, Krystyna Cieśluk, Anna Fionik, Zofia Gibowicz, Anna Dorota Halicka, Marcin Halicki, Teresa Harasiuk, Wacława Kapłanow, Halina Kochańska, Józef Murawski, Weronika Wolańska i Anastazja Sidor. Pieśni zaśpiewali Małgorzata Makowska i Marcin Lićwinko.
Niewątpliwym atutem książki są ilustracje autorstwa Macieja Szymanowicza. Artysta pięknie ukazuje kolorową i bogatą architekturę podlaskiej i suwalskiej wsi oraz jej obyczajowość i wyjątkowość.
Nagrody odebrała Elżbieta Osińska-Kassa – p.o. Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi podczas uroczystości w Teatrze Capitol w Warszawie, w dniu 2 października 2024 roku.
Przewodnicząca Zarządu Krajowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka Mirosława Kątna złożyła wszystkim nagrodzonym wzruszające gratulacje i podziękowania za prawdziwą troskę o dziecięcy dobrostan, poprzez pracę na rzecz przygotowania wartościowych pozycji wydawniczych i zabawek dla najmłodszych.
Źródło i fot: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi