01.09.2024

Czas odpoczynku i radości ze zbiorów. Święto Plonów w Dowspudzie 2024 [zdjęcia]

Dziękczynną mszą świętą polową na boisku szkolnym w Dowspudzie rozpoczęły się w niedzielę, 1 września, Gminno- Powiatowe Dożynki Gminy Raczki i Powiatu Suwalskiego.

Były wieńce i równianki, dzielenie się chlebem, podziękowania i życzenia dla rolników, odznaczenia występy artystyczne, a aleja w Dowspudzie jak co roku zamieniła się w wielki kiermasz jadła, rękodzieła i wielu innych produktów.

Oficjalnego otwarcia dożynek dokonali Witold Kowalewski, Starosta Powiatu Suwalskiego oraz Piotr Gajda, Wójt Gminy Raczki.

- Dożynki to czas zwieńczenia ciężkiej pracy na roli. Pragnę dziś podziękować wszystkim rolnikom za ich pracę i plony oraz za pielęgnowanie i poszanowanie Ojcowizny. Cytując za Janem Pawłem II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. Dzięki rolnikom, pomimo trwającej wojny za naszą granicą, możemy być pewni, że chleba nam nie zabraknie – mówił Starosta Witold Kowalewski.

W podobnym tonie wypowiadał się również Piotr Gajda. Wójt Gminy Raczki przywoływał m.in. słowa Jana Kochanowskiego i fragment z Księgi Koheleta: „Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem: Jest czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono”. Po ciężkiej pracy nadszedł czas odpoczynku i cieszenia się z plonów. Dziękował wszystkim rolnikom za ich wysiłek.

 

 

Jak podkreślano, chociaż przybywa mieszkańców wsi, ubywa prawdziwych rolników. Z jednej strony rolnicy prowadzą produkcję w sposób coraz bardziej nowoczesny – dysponują niejednokrotnie imponującym parkiem maszynowym, z drugiej – ceny płodów rolnych są niskie. Podkreślano, że rolnicy to dobro narodowe i powinno się ich wspierać ponad partyjnymi podziałami.

Jak mówił poseł Jarosław Zieliński, wieś to wyjątkowa przestrzeń, która powinna być otoczona szacunkiem. Podkreślał, że pomimo rozwoju technologii, wciąż bardzo dużo, a niemal wszystko, zależy w pracy rolnika od pogody, od Opatrzności Bożej.

- Rolnicy mają w sobie wiele pokory. Pokazują, jak wielka jest siła naszej wspólnoty. Obchodzimy dziś rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Cieszmy się z tego, że mamy pokój, spotykajmy się, świętujmy. Dożynki to doskonała okazja, by nabrać otuchy i sił do dalszej pracy – mówił poseł.

Za trud włożony w pracę na roli gospodarzom podziękował również poseł Jacek Niedźwiedzki oraz senator Marek Komorowski.

Po przemówieniach odbyło się symboliczne dzielenie się chlebem, a następnie przyznano odznaczenia wyróżniającym się rolnikom. Otrzymali je:

- Beata i Antoni Nowikowscy z Marianki w gminie Wiżajny, starostowie dożynek,

- Dorota i Sławomir Wawrukiewiczowie z Sokołowa w gminie Bakałarzewo,

- Ilona i Sławomir tomkiewiczowie z Zusna w gminie Filipów,

- Ewelina i Daniel Domańscy z Szurpił w gminie Jeleniewo,

- Ewa i Krystian Wojtkiewiczowie z Krzywólki w gminie Przerośl,

- Andrzej Szymański ze Szkocji w gminie Raczki,

- Sylwia i Adam Brzozowscy z Roweli w gminie Rutka-Tartak,

- Zofia i Tadeusz Ziemiaccy z Bobrowiska w gminie Suwałki,

- Renata i Józef Januszko z miejscowości Dębniak w gminie Szypliszki.

Rozstrzygnięte zostały również konkursy na tradycyjny i współczesny wieniec dożynkowy oraz na równiankę. W pierwszej z kategorii jury w składzie Dorota Jabłońska i Aneta Perkowska przyznało następujące miejsca:

I miejsce – koło gospodyń Niezłe Ziółka z Sobolewa,

II miejsce – wieś Małe Raczki,

III miejsce – wieś Jasionowo w gminie Rutka-Tartak

W kategorii równianka:

I miejsce – wieś Szypliszki,

II miejsce – zespół dziecięcy Szeszupiaki z Rutki-Tartak,

III miejsce - wieś Powstawelek w gminie Szypliszki

W kategorii wieniec współczesny:

I miejsce – Mała Huta w gminie Suwałki (po raz trzeci z rzędu! za widowiskowego koguta),

II miejsce – Ignatówka w gminie Jeleniewo,

III  miejsce – Wólka w gminie Filipów.

Wyróżnienia przyznano wsi Kazimierówka z gminy Jeleniewo oraz wsi Dębniak z gminy Szypliszki.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Jako pierwsi wystąpili Raczkowiacy ze Stanisławem Marciniakiem na czele. Dożynki poprowadził Andrzej Łukowski.

Mszy, przemówieniom, występom i straganom towarzyszyły również: wystawa nowoczesnego sprzętu rolniczego, atrakcje dla dzieci oraz stoiska KRUS, ODR, ARiMR i innych instytucji związanych z rolnictwem.

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.02.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
01.09.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie