By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać!
Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie przemierza Polskę wszerz i wzdłuż by spotkać się z dziećmi i młodzieżą. I tak 11 i 12 września pojawi się na terenie Aquaparku w Suwałkach przy ul. Jana Pawła II 7 na zaproszenie tamtejszej Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.
Te dwie przestrzenie – mobilnego planetarium i Strefy SOWA twórczo się uzupełniają, inspirują młodych ludzi do samodzielnego eksperymentowania i uważnych obserwacji pokazując świat nauki w przyjaznej formie. Zapisy na bezpłatne pokazy i zajęcia z astronomii cieszyły się wielkim zainteresowaniem i już dziś wiemy, że pula wolnych miejsc na nie została już niestety wyczerpana.
Wszyscy możemy być astronomami!
Ekipa Planetobusu będzie do tego zachęcać, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba nie jest potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Uczniowie uczestniczący w nieodpłatnych pokazach mobilnego planetarium otrzymają „Poradnik młodego naukowca - Planetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.
Co przywozi Planetobus?
Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 7 metrów. W środku zmieści się ok 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd i poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie. Uczniowie zobaczą między innymi galaktykę Sombrero.
Zaplanujcie dzień pełen odkryć!
Obserwacje nieba i podążanie szlakiem gwiazd i galaktyk warto połączyć z wizytą w suwalskiej Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, w której dzięki interaktywnym i angażującym eksponatom na wystawie, można zrozumieć zjawiska rządzące światem nauki i przyrody. Część Strefy zwana Majsternią pomoże odkryć w sobie konstruktora. Do Strefy SOWA zostały przeniesione najlepsze doświadczenia wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik, dlatego szczególnie cieszy, że mieszkańcy Suwałk będą mieli okazję spędzić dzień pełen naukowych wrażeń dzięki wizycie w Planetobusie i Strefie SOWA.
Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W roku 2023 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Fot. Piotr Molędzki/Centrum Nauki Kopernik