05.08.2019

Czy wiesz z kim Twoje dziecko spędza wakacje?

Wakacje na półmetku. Nasze dzieci są na obozach harcerskich, miejskich półkoloniach, spędzają beztroski czas u dziadków lub siedzą w domu i czekają na nasz powrót z pracy. Są zaopiekowane, bezpieczne, wiemy co i gdzie robią. Czy na pewno?

PrzeciÄ™tny polski nastolatek spÄ™dza w sieci 4 godziny i 12 minut dziennie. SÄ… i tacy (nie jest ich maÅ‚o, bo aż 12%), którzy przyznajÄ… siÄ™ do korzystania z Internetu przez osiem lub wiÄ™cej godzin. W wakacje czas spÄ™dzony w sieci jeszcze siÄ™ wydÅ‚uża. Nie ma szkoÅ‚y, można posurfować w sieci.

Razem online, razem offline

– Ważne, aby rodzice towarzyszyli swoim dzieciom w internecie. OpiekujÄ… siÄ™ nimi na co dzieÅ„ – offline, ważne aby pamiÄ™tali o tym także online – powiedziaÅ‚ na poniedziaÅ‚kowej konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak wynika z badaÅ„ NASK (Nastolatki 3.0, 2019) ¼ nastolatków doÅ›wiadcza przemocy sÅ‚ownej w sieci w postaci wyzywania.

32% nastolatków doÅ›wiadczajÄ…cych przemocy w sieci nie szuka pomocy i nie zgÅ‚asza tego faktu nikomu.

– Cyberprzemoc może mieć różne formy. To nie tylko wyzywanie i straszenie, ale też ignorowanie, poniżane, oÅ›mieszanie, robienie komuÅ› zdjęć czy filmów bez jego zgody, podszywanie siÄ™ pod kogoÅ› – przypomniaÅ‚ minister cyfryzacji.

Szef MC przedstawił dane obrazujące skalę zjawiska:

  • 43 proc. dzieci w wieku 11–17 lat ma kontakt z pornografiÄ… w internecie [badania Fundacji Dajemy Dzieciom SiÅ‚Ä™, 2017]
  • 42,proc. dzieci w wieku 11-17 lat miaÅ‚o styczność z krwawymi i brutalnymi obrazami w internecie [badania „EU Kids Online", 2018]
  • 44 proc. spotkaÅ‚o siÄ™ online z treÅ›ciami promujÄ…cymi lub relacjonujÄ…cymi doÅ›wiadczenia z eksperymentowania z narkotykami [badania „EU Kids Online", 2018]
  • treÅ›ci prowokujÄ…ce anoreksjÄ™, bulimiÄ™ lub inne niezdrowe zachowania, trafiÅ‚y do ponad 43% nastolatków [badania „EU Kids Online", 2018]
  • ze sposobami na popeÅ‚nienie samobójstwa zetknęło siÄ™ ponad 36% dzieci [badania „EU Kids Online", 2018]
  • aż 48,4 proc.  przyznaje, że zdarza im siÄ™ natrafić na patostreamy; a tylko 14,5% rodziców wskazaÅ‚o, że ich dzieci majÄ… styczność z tego typu materiaÅ‚ami [badania Rodzice 3.0, 2019]
  • wysokie FOMO (fear of missing out: lÄ™k przed odÅ‚Ä…czeniem, lÄ™k przed tym, że coÅ› ważnego nas ominie, kiedy nie jesteÅ›my online, lÄ™k przed wypadniÄ™ciem z obiegu) dotyczy ok. 16% polskich internautów powyżej 15 r. ż. (kilka milionów Polaków!) [Badania FOMO. Polacy a lÄ™k przed odÅ‚Ä…czeniem, 2018]

– Skala cyberprzemocy i jej różnych form nie jest maÅ‚a. Dlatego chcemy pomóc rodzicom chronić ich dzieci w sieci – zapowiedziaÅ‚ minister Marek Zagórski. – Wkrótce ruszy kampania informacyjna, w której powiemy rodzicom jak to skutecznie robić – dodaÅ‚ szef MC.

Seksting coraz popularniejszy

Bierne oglÄ…danie szkodliwych treÅ›ci to tylko jeden z problemów. W internecie mamy możliwość dwustronnej komunikacji za pomocÄ… czatów, komunikatorów, wiadomoÅ›ci w portalach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych. Nie zawsze możemy wiedzieć na pewno, kto jest po drugiej stronie i jakie ma intencje.

W poniedziaÅ‚kowej konferencji – poza ministrem cyfryzacji – udziaÅ‚ wziÄ™li też przedstawiciele zespoÅ‚u Dyżurnet.pl i Komendy GÅ‚ównej Policji.

Jak wskazali eksperci – kolejnym niepokojÄ…cym trendem, który można zaobserwować w ostatnim czasie, to czÄ™stsze pojawianie siÄ™ intymnych obrazów (zdjęć i wideo), które dzieci i mÅ‚odzież prawdopodobnie robiÄ… sobie sami i udostÄ™pniajÄ… innym osobom przez internet. To zdjÄ™cia lub wideo, wykonane na potrzeby tzw. sekstingu, czyli internetowej erotycznej korespondencji. Może być w niÄ… zaangażowana para nastolatków za obopólnÄ… zgodÄ…, w której jedna ze stron z jakiegoÅ› powodu zdecydowaÅ‚a siÄ™ upublicznić otrzymane materiaÅ‚y. Ale część z nich może być wynikiem uwodzenia osoby nieletniej przez osobÄ™ dorosÅ‚Ä….

– NiepokojÄ…cy jest fakt, że na materiaÅ‚ach samodzielnie wytwa­rzanych przez dzieci i mÅ‚odzież czÄ™sto wystÄ™pujÄ… osoby poniżej 13. roku życia. Tego typu materiaÅ‚y można napotkać w powszechnie dostÄ™pnych serwisach – mówi Martyna Różycka, kierownik zespoÅ‚u Dyżurnet.pl. – Fakt, że nastolatek samodzielnie wykonuje zdjÄ™cie lub wideo, albo pozuje w trakcie pokazu online, nie oznacza że robi to dobrowolnie – dodaÅ‚a ekspertka.

Rodzic przewodnikiem

Umożliwienie dziecku korzystania z internetu w niekontrolowany sposób to tak jakbyÅ›my na kilka godzin zostawili je w towarzystwie licznego grona caÅ‚kiem obcych osób. 

Co w związku z tym powinni zrobić rodzice?

– Wielu rodziców ma wrażenie, że ich dzieciaki zdecydowanie lepiej poruszajÄ… siÄ™ w internecie i lepiej siÄ™ na nim znajÄ…. W zwiÄ…zku z tym sami nie podejmujÄ… siÄ™ uczenia ich jak należy postÄ™pować w sieci – powiedziaÅ‚ minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jednak biegÅ‚ość w obsÅ‚udze aplikacji czy poszczególnych serwisów nie oznacza wiedzy o tym, jakie mogÄ… być konsekwencje podejmowania różnych dziaÅ‚aÅ„. Ta wiedza przychodzi z doÅ›wiadczeniem, którego dzieciakom brakuje, a które majÄ… rodzice – dodaÅ‚ szef MC.

Rodzice nie powinni wiÄ™c abdykować ze swojej roli przewodników. Obecnie samodzielnie z internetu korzystajÄ… już dzieci, które nie chodzÄ… do szkoÅ‚y, a nawet nie potrafiÄ… jeszcze czytać. Takie maluchy szybko nabierajÄ… biegÅ‚oÅ›ci w obsÅ‚udze urzÄ…dzeÅ„, ale wciąż sÄ… dziećmi i potrzebujÄ… opieki.

– Od poczÄ…tku powinny wiedzieć, że rodzice czuwajÄ… nad ich dziaÅ‚aniami, że nie wszystko im wolno i Å¼e, gdyby staÅ‚o siÄ™ coÅ› niepokojÄ…cego, zawsze mogÄ… o tym powiedzieć, a opiekunowie potraktujÄ… sprawÄ™ poważnie – powiedziaÅ‚ minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyÅ›ci z wykorzystywania technologii cyfrowych" realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we wspóÅ‚pracy z PaÅ„stwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie majÄ… na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przeÅ‚amywanie barier z tym zwiÄ…zanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji spoÅ‚eczeÅ„stwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usÅ‚ugi publiczne, bezpieczeÅ„stwo w sieci i programowanie.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
19.11.2024

Sprzedam

Dodaj nowe og³oszenie