Nie był to niestety najlepszy rok dla rolników, również tych z Gminy Suwałki, którzy w niedzielę w Przebrodzie mieli swoje święto plonów. Majowe przymrozki, później susza sprawiły, że plony będą niższe niż przed rokiem. Będą bo chociaż w niedzielę odbyły się gminne dożynki, to żniwa wciąż trwają.
Tradycyjnie Gminne Święto Plonów rozpoczęła msza święta w intencji rolników, w czasie której starostowie dożynek Lucyna i Bogdan Golubek z Potaszni na ręce gospodarza gminy, którym w tym dniu był Zbigniew Mackiewicz, sekretarz Gminy Suwałki, zastępujący nieobecnego wójta Tadeusza Chołko, przekazali wielki bochen chleba upieczonego z mąki ze zboża z tegorocznych zbiorów, chleba którym gospodarz podzielił się z uczestnikami dożynek.
- Dożynki to czas podziękowań Bogu za tegoroczne plony i ludziom za trud i pracę. Dziś świętujemy zakończenie żniw, aczkolwiek wiemy, że ze względu na pogodę żniwa jeszcze trwają. Wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy dziś o naszych rolnikach, bowiem chleb produkowany od wieków przez mieszkańców polskich wsi jest dla nas wszystkich podstawą codziennej egzystencji – zwracając się do rolników i gości dożynek mówił Zbigniew Mackieiwcz. - Dożynki przypominają nam, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły naszych rodzin polski chleb. Obchodzimy dzisiaj uroczyście święto plonów naszej gminnej ziemi - oceniając efekty całorocznej trudnej pracy rolników. Ziemia, która jest warsztatem pracy rolnika, rodzi i karmi. Ziemia pozbawiona opieki nie daje plonów, pielęgnowana zaś jest naszą żywicielką. Z wdzięcznością i szacunkiem pochylamy głowę przed tymi, którzy tę ziemię uprawiają. Łączymy się dziś z rolnikami z terenów północnej Polski, przez których gospodarstwa przeszła sierpniowa wichura, która spustoszyła pola uprawne, uszkodziła wiele domów i całych gospodarstw. To pokazuje jak człowiek jest bardzo zależny od sił natury. Dla Wójta Gminy i Rady Gminy Suwałki rolnictwo w naszej gminie jest bardzo ważne, a działalność rolniczą ciągle chcemy doceniać i wspierać, chociażby poprzez budowę sieci wodociągowych, sieci kanalizacyjnych, przydomowych oczyszczalni ścieków, nowych dróg oraz stwarzanie lepszych warunków życia dla wszystkich mieszkańców Gminy. Drodzy rolnicy! W imieniu Wójta Gminy Suwałki oraz swoim własnym i w imieniu pracowników całego urzędu gminy proszę przyjąć słowa uznania, szacunku i satysfakcji dla trudu codziennej pracy rolnika, życzę dużo wytrwałości, zdrowia i wszelkich łask bożych dla Was i Waszych Rodzin.
Tradycyjnie dożynkom towarzyszy konkurs na wieńce dożynkowe. W tym roku najpiękniejszy, zdaniem jury był wieniec przygotowany przez rolników z Potaszni, drugie miejsce przyznano wieńcowi z Krzywego, trzecie z Leszczewka, a wyróżnienia otrzymali twórcy wieńców ze wsi Turówka Nowa i Osinki.
Na boisku Zespołu Szkół w Przebrodzie, gdzie odbyły się dożynki, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Organizatorzy przygotowali gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, swoje dzieła wystawiali twórcy ludowi, a wyroby sprzedawali producenci żywności.
W części artystycznej wystąpiły zespoły z Gminnego Ośrodka Kultury w Krzywem, a także Wigranie, Bagatela, Mister Nihht, YzzY. Gwiazdą wieczoru była grupa Basta, a dożynkową zabawę zakończyła dyskoteka pod gwiazdami, które niestety skryły się za chmurami.
Tadeusz Moćkun, fot. Radosław Krupiński