Niechęć dzieci do sprzątania to problem wielu mam. Podobno wystarczy 21 dni, by przełamać złe nawyki, również te dotyczące bałaganienia. Nowy rok to dobry pretekst, by poprzez nadawanie dzieciom małych obowiązków, uczyć je odpowiedzialności za wspólny dom. Podpowiadamy, co zrobić, aby nasze pociechy brały czynny udział w domowych obowiązkach.
Już nawet dwuletnie maluchy sÄ… w stanie odÅ‚ożyć zabawki na miejsce, potrzebujÄ… jednak wyraźnych wskazówek. Zamiast ogólnego polecenia „PosprzÄ…taj" warto powiedzieć „WÅ‚óż proszÄ™ klocki do pudeÅ‚ka" i stawiać jasne wymagania, np.: zanim weźmiesz książeczkÄ™, odÅ‚óż misie na swoje miejsce. – Dwu, trzyletnie dzieci nie rozumiejÄ… jeszcze pojÄ™cia „porzÄ…dek", dlatego należy jasno formuÅ‚ować polecenia i towarzyszyć dziecku w trakcie robienia porzÄ…dków, w ten sposób Å‚atwiej można ksztaÅ‚tować zachowania poprzez natychmiastowe wzmocnienia, np. pochwaÅ‚y - mówi Anna WiÅ›niewska, psycholog.
SprzÄ…tanie, czyli zabawa
Kilkulatkom Å‚atwiej przychodzi zabranie siÄ™ za porzÄ…dki, nie tylko jeÅ›li im przy tym towarzyszymy, lecz również, kiedy odbywa siÄ™ to w formie zabawy – np. na wyÅ›cigi. Kiedy sprzÄ…taniu towarzyszÄ… Å›miechy i wygÅ‚upy to praca wbrew pozorom odbywa siÄ™ sprawniej. – Å»eby sprzÄ…tanie byÅ‚o przyjemniejsze warto wykorzystywać też produkty, które dzieciom bÄ™dÄ… siÄ™ dobrze kojarzyć – niech pojemniki bÄ™dÄ… kolorowe, a zmiotka np. różowa – radzi Ewelina StÄ™pniak, specjalista z firmy Spontex.
Ze starszakami coraz trudniej
Nastolatki coraz bardziej zaznaczajÄ… w domu swojÄ… indywidualność i coraz częściej, kiedy prosimy ich o pomoc w domu, sÅ‚yszymy „nie". – Nie warto walczyć z dzieckiem, lepiej ustalić z nimi tzw. plan minimum, czyli z jednej strony w swoich wymaganiach nie być zbyt rygorystycznym, ale zawsze oczekiwać konkretnych rezultatów – np. Å›mieci wyrzucanych co drugi dzieÅ„. Dziecko wtedy czuje siÄ™ wspóÅ‚odpowiedzialne za dom, który tworzy rodzina – podpowiada Anna WiÅ›niewska.
Nie żałuj pochwał
Kiedy nasze dziecko regularnie wywiÄ…zuje siÄ™ ze swoich domowych obowiÄ…zków, jak odkÅ‚adanie zabawek na póÅ‚kÄ™, Å›cielenie Å‚óżka lub wynoszenie Å›mieci, zawsze należy to zauważyć i docenić. Dla nas takie zachowanie może stanowić oczywistość, ale dla dziecka może być nie lada wyzwaniem – docenianie jego staraÅ„ i konsekwencji w dziaÅ‚aniu na pewno zmotywuje je do dalszego angażowania siÄ™ w domowe obowiÄ…zki.
Daj dobry przykład
WspóÅ‚pracuj ze swojÄ… pociechÄ… i nie wymagaj od najmÅ‚odszych utrzymywania porzÄ…dku, jeÅ›li sama o niego nie dbasz. Dzieci, czÄ™sto nawet nieÅ›wiadomie naÅ›ladujÄ… zachowania rodziców, bo to ich podstawowy wzorzec zachowania. Dlatego daj swojemu dziecku dobry przykÅ‚ad i dbaj o wÅ‚asny dom.