Radosne ale i pełne zadumy nad przyszłością rolnictwa były niedzielne Dożynki Gminy Suwałki 2015 świętowane w Starym Folwarku. Radosne, bo udało się zebrać „owoce pracy rąk rolniczych”. Pełne zadumy bo był to rok dla rolników w Polsce i gminie Suwałki trudny, nawet bardzo, bo susza wyrządziła olbrzymie szkody, których szacowanie wciąż trwa.
Zwracając się do rolników i gości dożynek Tadeusz Chołko, wójt gminy Suwałki powiedział m.in.: "Przed chwilą otrzymałem z rąk Starostów dożynek Państwa Ewy i Wiesława Walendzewiczów pachnący, wspaniały bochen chleba, upieczony z tegorocznego zboża. Dziękuję bardzo za ten wymowny dar. Ja również chcę się podzielić tym chlebem ze wszystkimi mieszkańcami naszej gminy i przybyłymi do nas gośćmi. Chciałbym, aby ten podział był sprawiedliwy. Niech chleba nigdy i nikomu nie zabraknie w naszej Gminie i umiłowanej Ojczyźnie.
(...) Szanowni Rolnicy i mieszkańcy Gminy Suwałki. Życzę Wam wszystkim, aby chleba w wszystkich produktów pochodzenia rolniczego w Waszych domach zawsze było pod dostatkiem. Szanujmy to i szanujmy tych, dzięki którym to wszystko mamy. Niech nasza ziemia przynosi obite plony. Życzę wszystkim Rolnikom godnych warunków do życia i pracy. "
Dożynkowe święto poprzedziła polowa msza w intencji rolników odprawiona przez ks. Dariusza Rogińskiego, proboszcza z Wigier.
W czasie dożynek dużo o kiepskiej sytuacji polskich rolników i polityce rolnej, a raczej jej braku, mówili nie tylko sami rolnicy, ale też poseł Jarosław Zieliński oraz w homilię diakon Stanisław Dziemian, który, stwierdził, że: „Ziemia Ojców to nie towar, który można sprzedać by zapełnić budżetowe dziury.”
Bochen chleba upieczony z tegorocznego zboża gospodarzowi gminy wójtowi Tadeuszowi Chołko i przewodniczącemu Rady Gminy Markowi Jerominowi przekazali starostowie Ewa i Wiesław Walendzewiczowie. Tym chlebem wójt, przewodniczący i starostowie połamali się z uczestnikami dożynek.
Okazały bochen chleba wójtowi przekazała też delegacja z białoruskich Oszmian, a kosz z „owocami ziemi” przedstawiciel samorządu litewskiego Mariampola.
W czasie dożynek podsumowano konkurs wieńców dożynkowych oraz przeprowadzony po raz pierwszy konkurs „Na najbardziej zadbane obejście”, wyróżniono najlepszych i najbardziej aktywnych społecznie rolników.
W części rozrywkowej były konkursy dla dzieci i nie tylko, występy zespołów ludowych i rozrywkowych, wystawa sprzętu rolniczego i liczne stragany, m.in. z cukrową watą, balonikami, ciastami, rękodziełem.
Zabawa na placu gminnym trwała do godzin nocnych.
Konkurs wieńców dożynkowych (w nawiasach numery wieńców):
1. Potasznia (6)
2. Krzywe (5)
3. Stary Folwark (1)
Wyróżnienia: Turówka Nowa (4) i Bród Nowy (7).
Wieńce przygotowali też mieszkańcy wsi: Leszczewek (2), Cimochowizna (3), Biała Woda (8)
Rolnicy wyróżnieni „za poświęcenie, wytrwałość wkładaną w codzienną pracę oraz trud rolniczego posłannictwa w wyżywieniu naszego Narodu”: Agnieszka Żukowska (Kropiwne Stare), Wojciech Szypulski (Taciewo), Bogdan Golubek (Potasznia), Wacław Golubek (Potasznia), Dariusz Nowosadko (Leszczewo), Janusz Kalinowski (Zielone Kamedulskie).
Laureaci konkursu „Na najbardziej zadbane obejście”:
- Jan i Irena Sztukowscy z Okuniowca
- Anna I krzysztof Kowlaczukowie z Potaszni
- Stefan Paczek z Krzywego
Wyróżnienie: Jan Sidorowicz (Zielone Kamedulskie)