17.07.2022

Druskienniki, Puńsk. XI Światowe Litewskie Igrzyska Sportowe oraz XVI Kongres Młodzieży Litewskiej

Komisja Europejska ogłosiła 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży, a Sejm Litwy nazwał go Rokiem Młodzieży Litewskiej. Z tej okazji odbywa się wiele imprez.

Druskienniki

Przez ostatnie cztery dni w Druskiennikach trwały XI Światowe Litewskie Igrzyska Sportowe.

Odbywają się one zwykle co cztery lata i planowane były na zeszły rok, ale impreza została przełożona z powodu pandemii. Igrzyska, zwane Litewską Olimpiadą Narodową, odbyły się najpierw w 1938 r. w Kownie, a następnie z powodu wojny i okupacji sowieckiej nie odbyły się przez 4 dekady. Igrzyska zostały wznowione w 1978 roku w Toronto (Kanada), a następnie odbyły się w Chicago (USA) i Adelajdzie (Australia). Na Litwie odbywają się od 1991 roku.

Litewskie Światowe Igrzyska Sportowe to amatorska impreza. Tegoroczne zawody wyróżniały się różnorodnością – sportowcy amatorzy zmierzyli się w 29 konkurencjach.

Na otwarciu imprezy w Druskiennikach wzięli udział w teatralnym przemarszu, w którym niesiono 250-metrową litewską flagę.: - Zgromadzić i zjednoczyć ludzi, dać im możliwość komunikowania się i miłego spędzenia czasu – to główny cel tych igrzysk - powiedział mer Druskiennik R. Malinauskas.

W ceremonii otwarcia uczestniczył także prezydent Litwy Gitanas Nauseda: - Dzisiaj w Druskiennikach miałem okazję pogratulować uczestnikom i gościom XI Światowych Igrzysk. To prawdziwe litewskie święto sportu, wspólnoty i obywatelstwa. Po raz ósmy rozgrywki odbywają się na wolnej i niezależnej Litwie. Tutaj po raz kolejny możemy przekonać się, że sport łączy Litwinów na całym świecie, utrzymuje witalność ich wspólnot i wzmacnia tożsamość litewską. Sport to dar, który Litwini rozsiani po całym świecie od dawna dają Litwie. Przecież to przedstawiciele emigracji odegrali istotną rolę w przekazywaniu tajemnic różnych sportów rodakom mieszkającym w przywróconym niepodległym państwie litewskim – powiedział prezydent Litwy.

Czterodniowe rozgrywki zgromadziły w Druskiennikach 2700 uczestników z 23 krajów. Najwięcej uczestników pochodziło ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Brali w nich udział także udział młodzi zawodnicy z Puńska, a przedstawiciel Puńska w tenisie stołowym zdobył brązowy medal. Ta konkurencja zgromadziła pasjonatów z 16 krajów.

Puńsk. XVI Światowy Kongres Młodzieży Litewskiej

Natomiast w dniach 21-26 lipca 2022 r. odbędzie się w Polsce część kulturalna XVI Światowego Kongresu Młodzieży Litewskiej pt. „Tradycja Tworzy Przyszłość”. Przyjadą do stolicy Litwinów w Polsce delegacje litewskiej młodzieży z całego świata.

W spotkaniu weźmie udział Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda.

Wójt gminy Witold Liszkowski zapowiada, że tak ważny gość zostanie przyjęty z honorami, godnie, tak, jak nakazuje odwieczna polsko – litewska tradycja.

Forum miało się odbyć w Puńsku w 2021 roku, ale z powodu pandemii pomysł nie mógł zostać zrealizowany.

Historia Kongresów

Po raz pierwszy Światowy Kongres Młodzieży Litewskiej odbył się w Stanach Zjednoczonych w 1966 roku, który zgromadził około 2000 przedstawicieli z całego świata. W 1972 roku odbył się drugi zjazd, na którym podjęto decyzję o powołaniu Światowego Związku Młodzieży Litewskiej. Obecnie odbywa się co 3-4 lata w innej części świata, w której działają litewskie związki młodzieży. Jego gospodarzami były litewskie Związki Młodzieży Stanów Zjednoczonych, Kanady, Argentyny, Urugwaju, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Australii i Finlandii. W czerwcu 2021 roku odbył się wirtualny kongres, na którym wybrano nowy zarząd Światowego Związku Młodzieży Litwy. Przewodniczącym Światowego Związku Młodzieży Litewskiej (PLJS) został Rimvydas Rubavičius, mieszkający w Edynburgu.

W wywiadzie dla litewskiej telewizji państwowej (LRT) opowiedział, jakie cele jednoczą jego rodaków rozsianych po całym świecie i jakie wyzwania stoją przed nimi. Związek już przygotowuje się do obchodów pięćdziesiątej rocznicy istnienia organizacji. Jak wyjaśnia R. Rubavičius, pierwsze dziesięciolecia działalności organizacji poświęcone były wyzwoleniu Litwy. To młodzież organizowała za czasów sowieckich pikiety, strajki głodowe i aktywnie rozpowszechniała litewską prasę podziemną.

Współczesny PLJS organizuje również kongresy, które odbywają się co 3-4 lata i podróżuje do różnych krajów, a nawet kontynentów. Według R. Rubavičiusa, odwiedzono już 4 kontynenty, a część kulturalna zbliżającego się XVI Kongresu organizowana jest na pograniczu polsko-litewskim, w Puńsku.

- Chociaż jesteśmy Litwinami mieszkającymi za granicą, jesteśmy także mieszkańcami naszego kraju. Chcemy pokazać nasze wartości, jak zachowujemy litewskość żyjąc tam, gdzie jesteśmy – wyjaśnił.

Powracająca Litwa

Przewodniczący Światowego Związku Młodzieży Litewskiej powiedział, że zauważył, iż diaspora litewska pojawiła się w ostatnich dziesięcioleciach w krajach, w których wcześniej jej nie było. Wśród nich - duża część młodzieży. R. Rubavičius jest przekonany, że organizacje młodzieżowe są bardziej atrakcyjną formą angażowania ludzi w działania. Mówi jednak, że organizacja stoi przed wyzwaniem, że czasem z kilku powodów trudno jest dotrzeć do litewskiej młodzieży. Jednym z nich jest to, że trudno jest zakomunikować o jego istnieniu, a wielu potencjalnych członków po prostu nie wie o związku. R. Rubavičius zdaje sobie sprawę, że w różnych krajach jest znacznie więcej młodych ludzi (w organizacji osoby poniżej 35 roku życia) niż tych, którzy przystąpili do ŚZML (PLJS).

R. Rubavičius zapewnia, że ​​zauważył też, że młodzi ludzie, którzy dopiero co wyjechali za granicę, częściej angażują się w działalność PLJS, a później inicjatywa zaczyna słabnąć.

Daleko, ale razem

Zdaniem R. Rubavičiusa członków związku łączy zarówno wspólne działanie, jak i inicjatywy w poszczególnych krajach. Na przykład w Edynburgu, gdzie sam mieszka, organizowane są Igrzyska Złotego Umysłu, które odbywają się również w litewskich miastach. Jak żartuje, Edynburg staje się w tym czasie kolejnym litewskim miastem, ale nie na Litwie.

Komiks Pyraganos

Związek Młodzieży Litewskiej w Puńsku przygotował niespodziankę na zbliżający się Światowy Kongres Młodzieży Litwy, wydając komiks Pyraganos. Jego celem jest nie tylko utrwalenie ważnych dla Litwinów wydarzeń historycznych, ale także nowoczesne zapoznanie litewskiej młodzieży świata z regionem puńskim, sejneńskim i suwalskim, jego historią i litewskim dziedzictwem kulturowym ziem etnicznych.

Publikacja została wysłana do młodzieży litewskiej mieszkającej w różnych krajach świata. To było symboliczne zaproszenie do przyjazdu do Puńska w tym roku. Prezentacja komiksu odbyła się już na starym cmentarzu w Puńsku (w pobliżu Litewskiego Domu Kultury). Podczas wydarzenia otwarta została wystawa wybranych prac - ekspozycja fragmentów komiksów.

„Pyraganos” to pierwszy komiks poświęcony historii Litwinów w Polsce. Publikacja została stworzona przez polską młodzież litewską urodzoną i wychowaną w trójkącie suwalskim. Nadrzędnym celem komiksu było przybliżenie uczestnikom XVI Światowego Kongresu Młodzieży Litewskiej historii Litwinów w Polsce z nadzieją, że jego nowatorski charakter wzbudzi chęć poznania przeszłości i twórczo spojrzeć w przyszłość.

Publikację komiksu wsparło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej.

Tworzenie przyszłości z tradycją

Tematem części kulturalnej organizowanego Kongresu jest „Tworzenie przyszłości z tradycją”.

W zeszłym roku odrobiono część organizacyjna i „ pracę domową”, teraz w Polsce, w rejonie Puńska pozostała już tylko część kulturalna - gdzie wszyscy spotkają się na żywo, zacieśnią więzi między związkami litewski z całego świata, będą podróżować po rejonach litewskich w Polsce, odwiedzą Warszawę.

- Zaplanowaliśmy już spektakle, imprezę TechnoKluone, koncert z piosenkami litewskimi i wykonawcami z Litwy oraz wycieczkę do Warszawy. Obiecujemy - wieczory na pewno nie będą nudne - ognisko nad jeziorem z harmonijką i tańcami, dyskusje i udział w spotkaniach z ludźmi, którzy pomogą nam lepiej zrozumieć naszą historię - zagranicznymi Litwinami i zainspirują dalszą pracę – informuje Związek Młodzieży Litewskiej w Polsce.

WYG

Światowy Kongres Młodzieży Litwy. Część kulturalna - program:

21 lipca (Czwartek)

18:00-19:00 - Otwarcie części kulturalnej Kongresu w Puńsku

W spotkaniu weźmie udział Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda ( miejsce - Dom Kultury Litewskiej Puńsku).

21:00 – Ognisko i wieczór zapoznawczy w ośrodku rekreacyjnym Šilainė

22 lipca (Piątek)

09:00 - 14:00 - Wycieczka zapoznawcza po rejonie Puńska-Sejn-Suwalszczyzny - część 1

15:00-16:00 - Wykład "Wartość mojego języka ojczystego i poczucie własnej wartości na współczesnym rynku językowym" - prof. dr Danguolė Mikulėnienė ( „Dom Litewski” w Sejnach)

16:00-19:00 - Wycieczka zapoznawcza po rejonie Puńska-Sejn-Suwalszczyzny - część 2

23 lipca (Sobota)

10:30 do 11:30 - Wykład "Starożytna religia Bałtów: kultowe funkcje drewna, góry, ognia, wody" - prof. dr Rimantas Balsys (Liceum w Puńsku)

11:45 do 12:45 - Dyskusja „Jak otwarci powinniśmy być i jak zamknięci powinniśmy być, aby nasza tożsamość nie zatonęła w dobie globalizacji?” ( w LO w Puńsku)

13:00-14:00 - Wykład „Litwini w trójkącie suwalskim” – wykładowca Petras Maksimavičius

14:00 - 17:00 - Odwiedzanie rodzin społeczności litewskiej

18:00 - 18:45 - Warsztaty kreatywne Światowego Związku Młodzieży Litewskiej - część 1 (Šilainė)

19:00-21:00 - XXVIII Festiwal Piosenki Popowej w Šilainė

 21:00-22:00 - Koncert zespołu Kedrostubùras w Šilainė

 24 lipca (Niedziela)

10:00 do 11:15 - Warsztaty kreatywne Światowego Związku Młodzieży Litwy - część 2

(osada prusko-jaćwieska w Oszkiniach)

12:15-13:15 - Św. Msza św. za litewską młodzież świata (Kościół w Puńsku)

15:00-18:00 – Przedstawienie teatru układania i warsztaty twórcze

(Skansen w Puńsku)

20:30-24:00 – Ognisko i zabawy nad jeziorem Galaduś

(Park Przygód Galadusys)

25 lipca (Poniedziałek)

11:00  - Wycieczka do Warszawy

19:00 - 22:00 – Wieczór w Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie

26 lipca (Wtorek)

10:00 do 13:00 - Ślady Litwinów w Warszawie - wycieczka

13:00-14:00 – Degustacja kuchni polskiej

14:00 - 18:00 - Historia miasta Warszawy - wycieczka

20:00. – Wieczór zamykający XVI Zjazd PLJ (nabrzeże Wisły)

WYG

Źródła i fot: Związek Młodzieży Litewskiej w Polsce; LRT; Samorząd Druskiennik

Na fot: Tak zaprezentowała się przed młodzież z gminy Puńsk podczas wirtualnego XVI Kongresu oraz migawki z otwarcia Igrzyska w Druskiennikach i medalista z Puńska

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.15.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie