22.09.2019

Dzień Jedności Bałtów w Puńsku i Szurpiłach

W niedzielę, 22 września na wzgórzach zamkowych w północno-wschodniej Polsce oraz na Litwie, Łotwie zapłoną ogniska. To z okazji Dnia Jedności Bałtów.

W gminie Puńsk największa impreza z tej okazji odbędzie się w Osadzie Jaćwiesko – Pruskiej. Organizują ją Wspólnota Jaćwiesko - Pruska w Puńsku przy wsparciu MSZ Litwy.

Program:

Niedziela - Osada Jaćwiesko - Pruska w Oszkiniach (Ožkiniai 42), w gminie Puńsk:

- 18.00 – Uroczyste wciągnięcie na maszt flag, odśpiewanie hymnów, uczczenie przodków Litwy i Polski.

- Następnie Obrzędy Ognia, zapalenie świętego ognia w świętym miejscu ( tu ogień zapalano już przed 7000 laty), czytanie poezji jaćwiesko – pruskiej oraz litewskiej

- Koncert zespołu „Tviškės aidai”

19.00 - Uczestnicy, podzieleni na grupy, wyjeżdżają ze świętym ogniem na okoliczne grodziska jaćwieskie i święte miejsca Bałtów, by tam zapalić ogniska i wziąć udział w prusko - jaćwieskich obrzędach

Co roku z osady Jaćwiesko - Pruskiej w Oszkiniach ogień jest wieziony na Litwę do Rudaminy, 7 grodzisk między Vilkaviškis, Marijampolė i Vištyčiai oraz na grodziska Suwalszczyzny i Sejneńszczyzny.

W Szurpiłach

Z kolei Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej zaprasza tego samego dnia do Szurpił i na Górę Zamkową.

Impreza nosi nazwę „ Tajemnice wód jaćwieskich”. To będzie wieczór pieśni i ludowych opowieści.

Imprezę uświetnią litewskie zespoły artystyczne: GIMTINĖ, ALNA, ŠALCINUKAS oraz ANČIA z litewskiego klubu „Vienybė” z Suwałk.

Początek imprezy w dolinie góry o godz.18.00.

Współrzędne lokalizacji koncertu : 54.233516, 22.890170.

Po zakończeniu części artystycznej zostaną zapalone ognisku ku pamięci Dnia Jedności Bałtów.

Będzie też można odwiedzić Izbę Pamięci Jaćwieskiej zlokalizowanej w Szurpiłach (centrum wsi).

Izba Pamięci Jaćwieskiej powstała w 2014 r. z inicjatywy Urzędu Gminy Jeleniewo, który pozyskał środki finansowe z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego z Programu Operacyjnego Ryby 2007-2013. Izba Pamięci Jaćwieskiej (IPJ) powstała przy współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

W IPJ znajdują się następujące atrakcje: -

- makieta w szklanej podłodze przedstawiająca fragment Góry Zamkowej z otaczającymi ją jeziorami (ze sceną ataku Rusinów na grodzisko Jaćwingów);

- kopie i repliki zabytków, które zostały odkryte przez archeologów w okolicach Góry Zamkowej, Szurpił. Zostały umieszczone w gablotach wnękowych, oraz w dwóch gablotach wolnostojących z wizerunkami wojownika jaćwieskiego i kobiety – jaćwieżki.

Do najciekawszych zabytków należą ozdoby jaćwieskie, np. naszyjnik typu totenkrone; broń, np. topór, grociki; czy tez zabytki z XII – XIII w. pochodzące z cmentarzyska na „Mosiężysku”;-

- tablice szklane podświetlane z historią m.in. badań archeologicznych w Szurpiłach, historią Jaćwieży; - mapa szklana podświetlana z podziałem plemiennym Prus w XIII w. - dwa dekoracyjne słupki ze szkła fusingowego, podświetlane z odciskami z wykopalisk archeologicznych.

W ramach prezentacji można również obejrzeć animację przedstawiającą wygląd Góry Zamkowej w czasach jaćwieskich oraz film o legendzie Góry Zamkowej. Izba Pamięci Jaćwieskiej została zaaranżowana we współczesnym charakterze.

Wizyta w Izbie Pamięci Jaćwieskiej ma uruchomić wyobraźnię przed obowiązkowymi odwiedzinami dawnego grodziska jaćwieskiego na Górze Zamkowej. Obok IPJ znajduje się parking dla samochodów osobowych, a w odległości 350 m od Izby parking dla autokarów (dojście chodnikiem). Od IPJ prowadzi również trasa turystyczna na Górę Zamkową. W okolicach Góry Zamkowej znajduje się jeden z najcenniejszych i największych obiektów archeologicznych w północno-wschodniej Polsce.

Historia

Dzień Jedności Bałtów obchodzony jest na Litwie i Łotwie 22 września, w rocznicę bitwy pod Szawlami, do której doszło 22 września 1236 roku. W języku litewskim i łotewskim bitwa ta nazywana jest także słoneczną (lit.: Saulės mūšis, łot.: Saules kauja; słowo Saulė/Saule w obu językach oznacza Słońce). Sprzymierzone siły ludów bałtyckich odniosły wówczas historyczne zwycięstwo nad Zakonem Kawalerów Mieczowych w jednym z najważniejszych starć zbrojnych owej epoki, dając świadectwo jedności Bałtów. Zdaniem historyka Tomasa Baranauskasa bitwa pod Szawlami jest pierwszym wielkim krokiem prowadzącym do zwycięstwa pod Grunwaldem.

22 września 1236 roku u brodu na Muszy nieopodal Szawli Bałtowie doszczętnie rozbili dowodzone przez mistrza zakonu inflanckiego Volquina wojsko Kawalerów Mieczowych i Krzyżaków, którzy najechali ziemie północnej Litwy. W bitwie pod Szawlami polegli niemal wszyscy uczestniczący w niej rycerze zakonu oraz sam mistrz. Zakon Kawalerów Mieczowych poniósł ogromne straty. Po bitwie pod Szawlami i innych zwycięskich bojach, w roku 1237 do walki z Krzyżakami i Kawalerami Mieczowymi powstali między innymi Zemgalowie, Zelowie, Kurowie i Estończycy z Saremy. W tymże roku zakon Kawalerów Mieczowych został wcielony do Zakonu Krzyżackiego. Ludy bałtyckie obroniły swoje ziemie.

Zwycięstwo sprzymierzonych Bałtów pod Szawlami to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Litwy i Łotwy, obu ostatnich państw, w których mówi się w językach bałtyckich (po litewsku i łotewsku).

Wspólną nazwa dla plemion naszych przodków, jako termin naukowy, nadał w połowie XIX wieku naukowiec G. Neselmanas i od tego czasu stała się powszechnie używana. O nazwie zadecydowało położenie geograficzne plemion w pobliżu Morza Bałtyckiego.

W roku 2000 parlamenty Litwy i Łotwy ogłosiły 22 września, dzień zwycięstwa pod Szawlami - Dniem Jedności Bałtów.

Natomiast 11 stycznia 2018 roku litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius i łotewski minister spraw zagranicznych Edgar Rinkevičiusa podpisali porozumienie w sprawie ustanowienia nagrody Bałtów. Nagroda będzie przyznawana osobom fizycznym i prawnym m.in. za badania naukowe dotyczące materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego i historycznego, historii, kultury i turystyki.

 

 

WYG

Fot. arch. UG Puńsk i greenvelo

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie