02.06.2022

Dzień Puńska w Wilnie [zdjęcia]

W miniony wtorek w Wielkiej Sali Konferencyjnej Litewskiej Akademii Nauk odbyła się uroczystość Dni Puńska i Wspólnoty Litewskiej w Polsce.

Pozdrowienia uczestnikom uroczystości przesłał Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda.

W przemówieniu wprowadzającym Prezes Litewskiej Akademii Nauk akademik Jūras Banys podziękował gościom i podkreślił, że Akademia od kilku lat utrzymuje bliskie stosunki z gminą Puńsk.

Wójt Gminy Puńsk Witold Liszkowski w swoim przemówieniu zaznaczył, że cieszy się, że mimo pandemii nie obie strony nie zapomniały o sobie. Współpraca ma miejsce od wielu lat. Wielu też absolwentów Liceum w Puńsku wybiera studia na litewskich uczelniach.

- Jestem dumny ze współpracy z Litewską Akademią Nauk. Na co dzień pielęgnujemy kulturę litewską w Puńsku, działają tu liczne organizacje kulturalne. Członkowie społeczności chcieliby natomiast  od Litwy jeszcze większej uwagi i wsparcia finansowego w celu zachowania ich kultury i oświaty w gminie - mówił W. Liszkowski

Terra Jatwezenorum ( Region Jaćwieski)

Podczas spotkania zapoznano uczestników także z najnowszym tomem rocznika Terra Jatwezenorum, wydawanego w Puńsku. Jego zawartość była szeroko omawiana i dyskutowana. Sigitas Birgelis, redaktor naczelny Terra Jatwezenorum, przypomniał, że pierwszy rocznik ukazał się w 2009 roku, a od 2018 roku, wraz ze wzrostem ilości publikowanych materiałów,  tomy są dzielone na dwie części.

Sponsorami publikacji byli akademik Zigmas Zinkevičius, sygnatariusze Aktu Niepodległości Romualdas Ozolas i Algirdas Patackas.

Akademik Vaidutis Kučinskas podkreślił, że jednym z celów Litewskiej Akademii Nauk jest wspieranie działań kulturalnych w roczniku regionu jaćwieskiego.

Gintaras Songaila, dyrektor Fundacji Wspierania Prasy, Radia i Telewizji, zgodził się, że jest to ważne zjawisko naukowe i kulturalne, pomost z Litwą. Dlatego warto wspierać finansowo to czasopismo.

Terra Jatwezenorum ( Region Jaćwieski) to wyjątkowa pod względem treści i celu publikacja, harmonijnie łącząca funkcje badawcze i upowszechniania wiedzy naukowej w społeczeństwie o szerokim znaczeniu. Nazywany jest rocznikiem dziedzictwa historycznego, ale z powodzeniem przekracza próg dziedzictwa, ponieważ łączy przeszłość z teraźniejszością. Powstała w 2009 roku z inicjatywy i wysiłków kierownictwa wydawnictwa Aušra ( Świt) w Puńsku.

Wspomnienie plemion pruskich

Akademik Grasilda Blažienė przeczytała raport o mniej znanych osadach pruskich w południowych Prusach Wschodnich. Według niej, zachowało się jeszcze około 1700 słów wymarłego języka pruskiego. Ich znajdowanie i analizowanie to trudny i dokładny proces. Ale praca w archiwach się opłaca. W swoich monografiach zbadała i opisała blisko 700 pruskich nazw miejscowości. To właśnie prawdziwe imiona i nazwy miejsc pomagają przywrócić ogólny zasób słownictwa języka. Język „żyje” w prawdziwych imionach. Akademik. G. Blažienė przedstawiła również wraz z kolegami interaktywną mapę nazw miejscowości w Prusach Wschodnich ( https://doi.org/10.35321/irpz), która opisuje pruskie nazwy miejscowości. Takie prace i projekty pomagają odtworzyć historię, dostarczają cennej wiedzy o języku.

Gości z Puńska witali i pozdrawiali także przedstawiciele XXVII Towarzystwa Miłośników Książki oraz przedstawiciele społeczności litewskie z obwodu kaliningradzkiego.

Po prezentacjach publiczność wysłuchała programu artystycznego przygotowanego przez kapele Domu Kultury Litewskiej „Klumpė” w Puńsku (prowadzący Arūnas Lekešys, Artūras Pečkaitis) oraz Grupę Młodzieży Wokalnej Domu Kultury Litewskiej „Balsynėlis” w Puńsku ( prowadząca Egidija Grimalauskiene).

WYG

Źródła i fot: Litewska Akademia Nauk

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.16.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie