18.05.2023

Dziewięć naszych gmin w Europejskiej Grupie Współpracy Terytorialnej. Łatwiej o unijne środki

W środę, 17 maja merowie rejonów łoździejskiego, kalwaryjskiego i wyłkowyskiego oraz wójtowie gmin Puńsk, Rutka-Tartak, Giby, Krasnopol, Jeleniewo, Szypliszki, Sejny, Wiżajny oraz burmistrz miasta Sejn podpisali deklarację o utworzeniu Europejskiej Grupy Współpracy Terytorialnej „Polsko-Litwa transgraniczna strefa funkcjonalna”.

Podpisanie tej umowy zostało zatwierdzone wcześniej przez rady gmin.

Siedzibą będzie Puńsk. Lokum znajdzie w nowobudowanej bibliotece.

Celem Europejskiej Grupy Współpracy Terytorialnej jest dalszy rozwój litewskich i polskich regionów przygranicznych, współpraca, poprawa warunków życia oraz wzmocnienie spójności gospodarczej i społecznej.

Realizując współpracę gmin przygranicznych, ważne jest promowanie nie tylko zaangażowania instytucji samorządowych we wspólne działania, ale także angażowanie sektora pozarządowego, środowiska biznesowego na rzecz rozwoju nowych produktów turystycznych. Ta wyjątkowa w swoim składzie międzynarodowa transgraniczna strefa funkcjonalna Litwy i Polski zostanie utworzona z wykorzystaniem nowoczesnego modelu współpracy gmin przygranicznych, w którym uczestniczyć będą różne grupy zainteresowanych stron – głosi komunikat

Witold Liszkowski, wójt gminy Puńsk nie kryje, że głównym celem Ugrupowania będzie pozyskiwanie bezpośrednio z KE funduszy na rozwój gmin i miast regionu.

- Wspólne prace i inicjatywy mające na celu wzmocnienie transgranicznej strefy funkcjonalnej między Litwą a Polską są niezwykle ważne i potrzebne. Nie mam wątpliwości, że ta grupa współpracy przyczyni się konkretnymi działaniami do rozwoju infrastruktury transgranicznej strefy funkcjonalnej i poprawy warunków życia - powiedziała o podpisanej umowie mer rejonu łoździejskiego Ausma Miškinienė.

Zadania

Celem Ugrupowania jest wspieranie, promowanie, ułatwianie i upowszechnianie polsko-litewskiej współpracy transgranicznej dla wzmocnienia spójności ekonomicznej oraz społecznej polskiego i litewskiego obszaru działania Ugrupowania.

 Ugrupowanie realizuje w szczególności poprzez projekty współpracy terytorialnej współfinansowane przez Unię Europejską za pomocą Europejskiego Funduszu Rozwoju

Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego lub Funduszu Spójności, jak również poprzez projekty bez finansowego wkładu Unii Europejskiej, a przy pomocy projektów finansowanych ze środków pochodzących z innych źródeł zagranicznych, publicznych i prywatnych środków krajowych oraz środków własnych członków ugrupowania.

Ugrupowanie może uczestniczyć w zarządzaniu i wdrażaniu programów lub części programów finansowanych przez Unię Europejską, a w szczególności polsko-litewskich transgranicznych mikroprojektów i projektów sieciowych.

 

Przypomnijmy, że w marcu br. Stowarzyszenie Euroregion Niemen wraz z Miastem Alytus (Olita) podpisało Konwencję o utworzeniu pierwszego na pograniczu Polsko - Litewskim Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej Nemunas - Niemen z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pierwszym przewodniczącym został Cezary Cieślukowski, a wiceprzewodniczącym Nerijus Cesiulis, mer Alytusa.

Założycielami EUWT są:

po stronie polskiej – Stowarzyszenie Euroregion Niemen skupiające 29 jednostek samorządu terytorialnego różnego szczebla z obszaru województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego;

Po stronie litewskiej – Samorząd Miasta Alytus – głosił komunikat organizatorów.

Czym są Europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej (EUWT)

Europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej (EUWT) są rodzajem podmiotu prawnego ustanowionym przez prawo Unii Europejskiej w celu ułatwienia współpracy terytorialnej i służącym wzmacnianiu spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej Unii. Powodem jego ustanowienia było przekonanie o ograniczonych – w stosunku do rosnących oczekiwań – możliwościach euroregionów wynikających z ich ram prawnych.

EUWT działa w ramach powierzonych mu zadań, polegających na ułatwianiu i wspieraniu współpracy terytorialnej w celu zwiększenia spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej oraz przezwyciężania barier na rynku wewnętrznym.

EUWT można powierzyć zadanie realizacji programów współfinansowanych przez Unię Europejską za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego lub Funduszu Spójności czy innych projektów współpracy transgranicznej, które mogą być finansowane przez UE lub nie. Przykłady takich działań obejmują prowadzenie transgranicznych obiektów transportowych lub szpitali, wdrażanie projektów rozwoju transgranicznego lub zarządzanie nimi, a także dzielenie się wiedzą specjalistyczną i dobrymi praktykami.

EUWT posiada osobowość prawną. Ugrupowanie, którego siedziba statutowa znajduje się na terytorium RP nabywa osobowość prawną z dniem wpisu do Rejestru Europejskich Ugrupowań Współpracy Terytorialnej prowadzonego przez Ministra Spraw Zagranicznych.

W Polsce jest już kilka takich Ugrupowań. Pierwsze EUWT Tritia z o.o. powstało 25.02.2013 r. Tworzą je jednostki samorządu szczebla regionalnego: Województwa Śląskie i Opolskie, czeski Kraj Morawsko-Śląski (Moravskoslezský.

Tymczasem na pograniczy polsko- litewskim już dwa. Życzymy powodzenia!

 

WYG

Źródła: Samorząd Rejonu łoździejskiego; UG Puńsk

Fot: Administracja Rejonu łoździejskiego

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.23.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie