Zadaniem stawu biodrowego jest przenoszenie ciężaru ciała z tułowia na kończyny dolne, umożliwiając przy tym ich ruchomość. Z uwagi na duże obciążenia, z czasem chrząstka stawowa może jednak tracić swoje właściwości amortyzujące i zmniejszające tarcie powierzchni stawowych. Mamy wtedy do czynienia z tzw. chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego, którą, zwłaszcza w przypadku mocno zaawansowanych zmian, leczy się poprzez endoprotezoplastykę.
Zwyrodnienia stawu biodrowego dzielÄ… siÄ™ na pierwotne i wtórne. W pierwszym wypadku przyczyny pojawienia siÄ™ choroby nie sÄ… do koÅ„ca znane. Przyjmuje siÄ™, że mogÄ… za niÄ… odpowiadać zaburzenia metaboliczne chrzÄ…stki stawowej, zmiany w skÅ‚adzie pÅ‚ynu stawowego czy np. zbyt duże obciążenia stawu wynikajÄ…ce z nadwagi lub pracy fizycznej.
- Z kolei na wystÄ™powanie koksartrozy wtórnej wpÅ‚yw przede wszystkim majÄ… istniejÄ…ce wczeÅ›niej czynniki. WÅ›ród nich znajdować siÄ™ mogÄ… m. in. wrodzona dysplazja stawu biodrowego, zmiany urazowe, osteoporoza, choroby ukÅ‚adowe oraz liczne zaburzenia - odżywcze gÅ‚owy koÅ›ci udowej, metaboliczne czy nabyte w okresie wzrostowo-rozwojowym - wyjaÅ›nia dr n. med. SÅ‚awomir Borowik, specjalista ortopedii i traumatologii z Humana Medica Omeda w BiaÅ‚ymstoku.
Co istotne, zwyrodnienie stawu biodrowego na ogóÅ‚ dÅ‚ugo pozostaje w ukryciu, rozwijajÄ…c siÄ™ w maÅ‚o charakterystyczny sposób. PoczÄ…tkowe objawy obejmujÄ… bowiem osÅ‚abienie koÅ„czyny, obniżone możliwoÅ›ci chodu czy dolegliwoÅ›ci stawu kolanowego. Bóle biodra mogÄ… siÄ™ zaÅ› pojawić znacznie później i bywajÄ… zwiÄ…zane z nadmiernym wysiÅ‚kiem fizycznym.
Czasem zdarza siÄ™ również, iż poczÄ…tkiem choroby jest pozornie maÅ‚o istotny uraz – taki, jak skrÄ™cenie czy upadek. DÅ‚ugotrwaÅ‚e ignorowanie problemu może jednak uniemożliwić samodzielne poruszanie siÄ™, a wyraźnym sygnaÅ‚em do interwencji lekarskiej jest konieczność używania kul Å‚okciowych.
Leczenie kompleksowe
- Przebieg leczenia koksartrozy uzależniony jest od kilku czynników. WÅ›ród nich znajduje siÄ™ stopieÅ„ zaawansowania choroby, reakcji pacjenta na ból, wiek czy ogólny stan zdrowia. Mimo to we wszystkich przypadkach postÄ™puje siÄ™ kompleksowo – od profilaktyki, poprzez leczenie zachowawcze aż do zabiegu operacyjnego – mówi przedstawiciel Omedy.
Od dÅ‚uższego czasu, w przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych, najczęściej stosuje siÄ™ endoprotezoplastykÄ™, polegajÄ…cÄ… na wyciÄ™ciu segmentu stawu dotkniÄ™tego chorobÄ… i wszczepieniu na jego miejsce elementu sztucznego, który ma za zadanie przejąć funkcjÄ™ uszkodzonej struktury.
Używa siÄ™ do tego endoprotez stawu biodrowego, które podzielić można na cementowe (skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z polietylenowej panewki, metalowego trzpienia oraz metalowej lub ceramicznej gÅ‚owy), bezcementowe (w której panewka na ogóÅ‚ skÅ‚ada siÄ™ z części metalowej i wkÅ‚adki polietylenowej) oraz hybrydowe.
Przebieg endoprotezoplastyki
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego przeprowadzana jest na ogóÅ‚ w znieczulenie przewodowym. W dniu operacji pacjenci otrzymujÄ… osÅ‚onÄ™ antybiotykowÄ… oraz heparynÄ™ niskoczÄ…steczkowÄ…, stanowiÄ…cÄ… element profilaktyki przeciwzakrzepowej. MajÄ…c na uwadze utratÄ™ krwi podczas zabiegu, konieczne jest także przetoczenie krwi.
- W ciÄ…gu pierwszej doby od operacji stosuje siÄ™ ćwiczenia izometryczne i oddechowe oraz podejmuje siÄ™ próbÄ™ pionizacji. Później zakres ćwiczeÅ„ jest systematycznie poszerzany, dziÄ™ki czemu stosunkowo szybko chorzy mogÄ… rozpocząć chodzenie z niewielkim obciążaniem operowanej koÅ„czyny – opisuje dr Borowik.
Opuszczenie szpitala możliwe jest w chwili, gdy pacjent, przy użyciu dwóch kul Å‚okciowych, jest już w stanie poruszać siÄ™ samodzielnie. Co oczywiste, to jednak nie koniec terapii. NiezbÄ™dne przy tym jest kontynuowanie ćwiczeÅ„ (wg wzorów szpitalnych) we wÅ‚asnym zakresie.
Powrót do zdrowia
Po upÅ‚ywie okoÅ‚o szeÅ›ciu tygodni, przy prawidÅ‚owym przebiegu rehabilitacji i braku przeciwwskazaÅ„ pÅ‚ynÄ…cych z analizy obrazu radiologicznego, można zacząć chodzić z pomocÄ… tylko jednej kuli. Dalsze leczenie ma natomiast charakter indywidualny i caÅ‚kowicie zależy chorego – jego wieku, wagi, ogólnej sprawnoÅ›ci czy ewentualnie poziomu zajÄ™cia procesem chorobowym innych stawów.
- Najistotniejsze przy tym jest, by za wszelkÄ… cenÄ™ uniknąć nadmiernego przeciążania operowanego stawu. Na pierwszym miejscu zdecydowanie powinien stać zdrowy rozsÄ…dek. OczywiÅ›cie zaleca siÄ™ spacery czy pÅ‚ywanie – pod warunkiem jednak, że przy podejmowaniu tego typu aktywnoÅ›ci bÄ™dziemy zwracać szczególnÄ… uwagÄ™ na ostrożnÄ… pracÄ™ nóg – dodaje na koniec specjalista Humana Medica Omeda.
Wszystkie ćwiczenia powinny też być dopasowane do predyspozycji i umiejÄ™tnoÅ›ci pacjentów. Zdecydowanie wiÄ™ksze możliwoÅ›ci wyboru bÄ™dÄ… w tym wypadku miaÅ‚y osoby mÅ‚odsze, u których wykonywano zabieg endoprotezoplastyki bezcementowej.