W ubiegłym tygodniu w Olsztynie odbyła się konferencja z okazji zakończenia współpracy transgranicznej dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. W spotkaniu łącznie uczestniczyło ponad 70 osób, w tym i z naszego regionu, w tym gminy Puńsk.
Europejski Instrument Sąsiedztwa to nowa nazwa byłego programu Interreg Polska - Rosja. W odpowiedzi na inwazję wojsk rosyjskich, wspomaganych przez Białoruś, na Ukrainę, Komisja Europejska zawiesiła współpracę transgraniczną z Rosją i Białorusią. Wstrzymano też przekazywanie tym krajom unijnych funduszy. To, co miało trafić za wschodnią granicę, trafiło do polskich przygranicznych samorządów.
W naszym rejonie Partnerem Wiodącym w projekcie nr PR/1/115/2018 współfinansowanym w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa była Gmina Puńsk, a uczestniczyły w projektach gminy Bakałarzewo i Filipów.
Najważniejsze rezultaty Programu w części Dostępność w naszym regionie to 39,22 km przebudowanych lub zmodernizowanych dróg (gminy Bartoszyce, Ruciane Nida, Sępopol, Krynica Morska, Stegna, Puńsk, Filipów i Bakałarzewo)
W gminie Puńsk zmodernizowano drogi Sankury - Poluńce - granica z Litwą; Wołyńce - Burki; Przystawańce - Tauroszyszki – Widugiery.
W gminie Bakałarzewo drogi we wsiach Płociczno, Zajączkowo Folwark – Aleksandrowo Malinówka, Sadłowina oraz ulica Krzywa w Bakałarzewie;
Na terenie Gminy Filipów przebudowano i rozbudowano drogi gminne Nowe Motule - Tabałówka - Jemieliste oraz ulicę Rospuda.
Były też w tych gminach rajdy rowerowe, prezentacje dotyczące bezpieczeństwa rowerzystów i użytkowników dróg, szkolenia udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków drogowych, konferencje dotyczące bezpieczeństwa pieszych, jako uczestników ruchu drogowego.
Wspieranie działań na rzecz uchodźców z Ukrainy
Część funduszy, które Ne mgły trafić do rosyjskiego partnera, przeznaczono na wsparcie ukraińskich uchodźców.
Gminy Puńsk wykonała przebudowa łazienki w Przedszkolu Samorządowym w Puńsku, do którego uczęszczają ukraińskie dzieci. Bakałarzewo zakupiło wyposażenia biblioteki, z której korzystają dzieci uchodźców w tej gminie. Gmina Filipów, wyremontowała mieszkanie socjalne celu zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zorganizował obozy letnie dla 330 dzieci z Ukrainy. Gmina Stare Juchy wykonała remont szkoły podstawowej oraz zakupiła sprzęt służący zwiększeniu możliwości edukacyjnych w nauczaniu dzieci z Ukrainy oraz ich lepszej integracji z polskimi rówieśnikami.
WYG
Źródło i fot: Europejski Instrument Sąsiedztwa