Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza wszystkich miłośników mody fantastycznej na niedzielę, 15 września, na godz. 15.00, na niezwykły pokaz kolekcji Anny Cichosz, utalentowanej projektantki mody związanej z Suwalszczyzną.
Wydarzenie towarzyszy pierwszemu w naszym
mieście FESTIWALOWI FANTASTYSTYKI PORTAL PÓŁNOCNY WSCHÓD. Zobaczymy dwie
kolekcje artystki - awangardową oraz wieczorową.
W role modelek wcielą się tancerki z zespołów Dotyk i Flex, działających w Suwalskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Ewy Niedźwieckiej i Jadwigi Tylendy, oraz dzieci i młodzież rozwijające swoje artystyczne umiejętności na zajęciach w świetlicy w Sobolewie pod kierunkiem Ani Cichosz.
W przerwie pokazów zostaną rozstrzygnięte festiwalowe konkursy - kulinarny, plastyczny i fotograficzny oraz PLEBISCYT KRYSZTAŁOWEGO KLUCZA, podczas którego czytelnicy wybierali najpopularniejszego pisarza polskiej fantastyki. Autorem niezwykłej, oryginalnej statuetki Kryształowego Klucza jest utalentowany artysta plastyk Rafał Strumiłło.
RAFAŁ STRUMIŁŁO jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał na Wydziale Grafiki u prof. Mieczysława Wejmana. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w Belgradzie i Nowym Jorku). Jest autorem scenografii, uznanym rzeźbiarzem, pasjonującym się pracą w kamieniu, i grafikiem. Ponadto projektuje wnętrza i
fotografuje. Mieszka i tworzy na Suwalszczyźnie. Tego lata przywrócił do życia dawną ulicę Cichą w Maćkowej Rudzie, gdzie organizuje spotkania ze sztuką i jej twórcami.
ANNA CICHOSZ urodziła się w Mińsku Mazowieckim, ale jej korzenie rodzinne są na Suwalszczyźnie, gdzie od kilku lat mieszka i pracuje. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Pięknych im. Artura Grottgera w Supraślu, kierunków tkanina artystyczna w pracowni prof. Urszuli Żurek oraz aneks ze snycerstwa i sztuki użytkowej w pracowni prof. Wojciecha Załęskiego. Otrzymała tam stypendium artystyczne jako wyróżnienie za osiągnięcia w nauce. Studiowała malarstwo w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego oraz ceramikę i małe formy użytkowe w pracowni prof. Hanny Brzuszkiewicz na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jako studentka z powodzeniem brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, organizowała wiele pokazów swoich kolekcji ubioru oraz performance.
Pracowała jako stylista-dekorator w polskich firmach, takich jak KLER oraz ALMI DECOR. Jej prace wyróżniają mocny kolor, dynamiczna kreska, płaska plama barwna, szorstka faktura. Artystka wykorzystuje biologicznie zmodyfikowaną konsystencję farby...
- "Obrazy to przestrzeń wymagająca. - twierdzi - Pod materią farby dokonuję syntezy doświadczeń, znaczeń, myśli i energii".
Ania od 12 lat jest związana z olsztyńskim "ART-MODEL". Organizuje różnego rodzaju pokazy tematyczne swoich kolekcji ubioru, tworzy niezwykłe kolaże.
Aktualnie w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej są prezentowane jej niezwykle barwne prace z cyklu "Wariacje na temat Machu Picchu", inspirowane miastem Inków, jego legendami oraz wierzeniami i tajemnicami mieszkańców.