W czwartek 19 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (World IBD Day). Z tej okazji, po zmroku, warszawski Pałac Kultury, jak i wiele innych znanych obiektów na całym świecie, rozbłyśnie na fioletowo.
Fiolet to miÄ™dzynarodowy symbol chorób zapalnych jelit, do których zalicza siÄ™: chorobÄ™ LeÅ›niowskiego-Crohna (ch. L-C), wrzodziejÄ…ce zapalenie jelita grubego (WZJG) i inne zapalne choroby jelita. Na caÅ‚ym Å›wiecie na NZJ cierpi 5 milionów ludzi. Szacuje siÄ™, że w Polsce to 50 tys. chorych, z których co czwarty to dziecko. NajsÅ‚ynniejsi chorzy to, m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych John F. Kennedy, zaÅ› obecnie: piosenkarka Anastacia, brytyjski magik Dynamo, natomiast w Polsce – prezenterka telewizyjna Agata MÅ‚ynarska.
19 maja, oprócz PaÅ‚acu Kultury i Nauki w Warszawie, fioletowym Å›wiatÅ‚em rozbÅ‚ysnÄ… m.in.: pomnik MaÅ‚ej Syrenki w Kopenhadze, wieża telewizyjna w Tallinie, Palacio de Comunicaciones w Madrycie, Wodospad Niagara w Kanadzie, Ratusz w Rzeszowie i BiaÅ‚ymstoku oraz Hotel Radisson Blu w Szczecinie.
-To symboliczny sposób zwrócenia uwagi na problemy, z którymi każdego dnia muszÄ… siÄ™ zmagać chorzy na NZJ – mówi Agnieszka GoÅ‚Ä™biewska, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”. Stowarzyszenie jest czÅ‚onkiem EFCCA (European Federation of Crohn's & Ulcerative Colitis Associations) – federacji 29 organizacji chorych, która zainicjowaÅ‚a Åšwiatowy DzieÅ„ Nieswoistych ZapaleÅ„ Jelit (NZJ). –To wstydliwe choroby, wiążą siÄ™ z koniecznoÅ›ciÄ… czÄ™stego dostÄ™pu do toalety – kontynuuje GoÅ‚Ä™biewska. – Ale w Polsce najwiÄ™kszym problemem jest nierówny dostÄ™p do leczenia dorosÅ‚ych i dzieci, które sÄ… pozbawione możliwoÅ›ci korzystania ze skutecznej terapii biologicznej.
Choroby zapalne jelit objawiajÄ… siÄ™ m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami, zmÄ™czeniem i utratÄ… masy ciaÅ‚a, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. SÄ… nieuleczalne – wymagajÄ… zażywania leków przez caÅ‚e życie, czÄ™sto interwencji chirurgicznej (usuniÄ™cia fragmentu lub caÅ‚ego jelita). U chorych, którzy nie reagujÄ… na standardowe leczenie skutecznÄ… i zalecanÄ… przez specjalistów metodÄ… jest terapia biologiczna, bezpÅ‚atna dla pacjentów w wiÄ™kszoÅ›ci paÅ„stw Unii Europejskiej. W Polsce NFZ refunduje preparaty biologiczne z dwoma substancjami czynnymi: infliksimabem i adalimumabem u dorosÅ‚ych z ch. L-C, u dzieci tylko infliksimabem. Natomiast we WZJG jedynie doroÅ›li majÄ… możliwość skorzystania z terapii ratunkowej (3 dawek leku) w przypadku zagrożenia kolektomiÄ… – usuniÄ™cie caÅ‚ego jelita grubego.
Towarzystwo „J-elita” powstaÅ‚o w 2005 r. z inicjatywy chorych i rodziców dzieci cierpiÄ…cych na NZJ. Od 2007 r. ma status organizacji pożytku publicznego. Obecnie ma oddziaÅ‚y w 11 województwach i skupia ponad 1,6 tys. osób. Organizuje m.in. Dni Edukacji o NZJ, obozy i turnusy rehabilitacyjne dla chorych dzieci i ich rodziców, wydaje kwartalnik „J-elita”, poradniki, i przekazuje darowizny na zakup sprzÄ™tu przez placówki leczÄ…ce chorych na NZJ. W 2014 r. pomogÅ‚o w zakupie wyposażenia za 92 tys. zÅ‚ dla 21 szpitali w caÅ‚ej Polsce. Organizacja od lat zabiega o dostÄ™p do nowoczesnych metod leczenia.