W Kaliningradzie odbyło się dwudniowe IX Forum Regionów Partnerskich Obwodu Kaliningradzkiego. Przybyli m.in., przedstawiciele regionu Murmańska, Moskwy, Sankt Petersburga, Leningradu, Archangielska, Nowogrodu, Pskowa, Republiki Komi, a także Polski, Litwy, Białorusi, Niemiec, Norwegii, Łotwy.
W platformach dyskusyjnych wzięło udział 400 uczestników.
Goście omówili praktyczne aspekty współpracy międzyregionalnej w różnych dziedzinach działalności. Międzynarodowe forum organizowane przez kaliningradzki samorząd regionalny daje uczestnikom możliwość wymiany doświadczeń zawodowych, omówienia planów i przedstawienia nowych.
Tegoroczne Forum to przede wszystkim platforma do nawiązywania nowych kontaktów. W tym roku skupiono się głównie na branży turystycznej. Dla porównania tylko 3 projekty dotyczą inwestycji, a 12 - dziedzictwa historycznego i kulturowego.
Program Polska-Rosja 2014-2020
W trakcie tego wydarzenia został przedstawiony stan realizacji Programu Interreg na pograniczu polsko-rosyjskim. Odbył się też panel dyskusyjny z udziałem beneficjentów Programu Polska-Rosja 2014-2020.
Podczas Forum przedstawiciele Rosji i Polski podpisali szereg ważnych dokumentów dla bursztynowego regionu oraz Warmii i Mazur. W ramach programu współpracy transgranicznej Rosja-Polska podpisano dwie bardzo ważne umowy. Pierwsza dotyczy budowy ścieżki rowerowej z Svetlogorska do Zelenogradska, która przejdzie przez Pionersk. Druga umowa dotyczy miasta Svetlyj. Za 2 latach pojawi się tam nowy wał i piękny park krajobrazowy.
Szczególną uwagę zwrócono też na rozwój sportów młodzieżowych i dziecięcych. Na przykład we wsi Filino zbudowane zostanie duże centrum sportowe, inwestorzy chcą też w regionie zbudować pole golfowe. Jego terytorium ma około 200 hektarów.
Aleksander Rilbinow, zastępca przewodniczącego rządu regionalnego Kaliningradu zwrócił uwagę, że projekty te są finansowane z części budżetu regionalnego, ale głównym udziałowcem są fundusze Unii Europejskiej. Podkreślił, że przez lata Forum stało się skuteczną platformą kontaktów i przypomniał gościom o pozytywnych zmianach, projektach kulturalnych, które stały się znakiem rozpoznawczym regionu, pomyślnym przeprowadzeniu Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Pochwalił się, że region Kaliningradu wszedł do 15 największych regionów z najbardziej korzystnym klimatem inwestycyjnym w Rosji.
Przygraniczne mosty i drogi
Tuż przed Forum podpisano umowę na budowę nowego przebiegu drogi wojewódzkiej wraz z budową przeprawy mostowej na rzece Łynie w przygranicznych Bartoszycach. Polsko-rosyjskie przedsięwzięcie pochłonie ponad 8 mln euro, z czego unijne dofinansowanie wynosi ponad 7,2 mln euro.
Projekt realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 zakłada m.in. budowę ponadstumetrowego mostu na Łynie, budowę i przebudowę fragmentów drogi DW512, a także skrzyżowań, chodników i ścieżek rowerowych w Bartoszycach oraz remont blisko 4 km dróg w Gusiewie, w obwodzie kaliningradzkim. Rozpoczęcie robót zaplanowano na czwarty kwartał 2019 roku, natomiast całość robót ma zakończyć się w 2022 roku
Przedsięwzięcie będzie realizowane przez Województwo Warmińsko-Mazurskie (Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie) oraz Administrację Okręgu Miejskiego Gusiew, w ramach Celu Tematycznego „Dostępność”. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy dostępności do przejścia granicznego Bezledy – Bagrationowsk oraz rozwoju sieci transportowej w obszarze przygranicznym
Ponad 13 mln euro na 12 projektów
Wcześniej Komitet Monitorujący Program Interreg Polska-Rosja zatwierdził 12 projektów, z dziedziny Dziedzictwo, których łączna wartość dofinansowania wynosi 13 650 104,19 euro.
Wnioskodawcy z województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, podlaskiego oraz obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej przygotowali projekty (spełniające kryteria formalne) o łącznej wartości dofinansowania wynoszącej ponad 61 mln. euro przy dostępnej alokacji na ten priorytet w wysokości ok. 14 mln euro.
Dofinansowanie uzyskało aż 10 projektów z udziałem warmińsko-mazurskich projektodawców o łącznej wartości dofinansowania dla instytucji z regionu ponad 4,6 miliona euro. Tak liczna reprezentacja beneficjentów z tego regionu wyróżnia się również na tle wysokości pozyskanego dofinansowania przez polskie regiony uczestniczące w Programie – województwo pomorskie (ponad 2, 1 mln euro dofinansowania), województwo podlaskie (brak przyznanego dofinansowania). Z kolei projekty z obwodu kaliningradzkiego otrzymały wsparcie na ponad 6,8 mln euro.
Zatwierdzone projekty z warmińsko-mazurskiego poświęcone są szeroko pojętej współpracy kulturowej, pielęgnowaniu wspólnego dziedzictwa historycznego i przyrodniczego w obszarze polsko-rosyjskiego pogranicza. W najbliższym czasie można spodziewać się m.in. budowy ścieżek rowerowych w obszarach atrakcyjnych turystycznie, rewitalizacji cennych historycznie budynków, inwestycji w instytucjach muzealnych, jak również organizacji transgranicznych festiwali, wydarzeń kulturalnych i innych przedsięwzięć wspierających współpracę transgraniczną Warmii i Mazur z obwodem kaliningradzkim.
Na razie zatwierdzono tylko projekty z pierwszego Priorytetu.
Projekty złożone w pozostałych osiach Programu, tj. osi II „Współpraca na rzecz czystego środowiska naturalnego na obszarze transgranicznym” oraz osi III „Dostępne regiony oraz trwały transgraniczny transport i komunikacja” podlegają nadal ocenie Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu i ich zatwierdzenia możemy spodziewać się jesienią bieżącego roku podczas kolejnego posiedzenia Wspólnego Komitetu Monitorującego, zaplanowanego tym razem w województwie warmińsko-mazurskim
Całkowity budżet programu transgranicznego wynosi 62 mln euro, a finansowy wkład Rosji to 21 mln euro.
Przypomnijmy, przy okazji, że efektami realizacji poprzedniego programu transgranicznego Polska - Rosja są m.in.: kanalizacja wodociągowa we wsi Kukuwo, koło Olecka, zmodernizowany Park Konstytucji i jego otoczenie w Suwałkach. Z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 dofinansowano też kwotą 10 mln euro przebudowę drogi krajowej na odcinku Gołdap-Kowale Oleckie.
Bezpłatne wizy z nagrodami
Innym ważnym tematem omawianym podczas Forum była kwestia bezpłatnych wiz elektronicznych dla turystów na okres do 8 dni. Władze poinformowały, że W Gdańsku zostanie otwarte biuro obwodu kaliningradzkiego. Tam turyści otrzymają pomoc w wypełnieniu formularza, aby uzyskać bezpłatną wizę. Oprócz ważnego dokumentu turyści otrzymują nagrody i prezenty.
Historia Forum
Pierwsze Forum Regionów Partnerów Kaliningradzkich zostało zorganizowane w Obwodzie Kaliningradzkim w 2008 r. Następnie wydarzenie to stało się corocznym. Forum organizowane jest przez rząd Obwodu Kaliningradzkiego.
Forum ma charakter międzynarodowy i stanowi okazję na poziomie regionalnym i w szerokim składzie do dyskusji na temat współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej, zdobytych doświadczeń oraz oceny wyników współpracy międzyregionalnej i międzygminnej, omówienia nowych planów i przedstawienia nowych.
W Forum tradycyjnie uczestniczą przedstawiciele rosyjskich regionów, partnerskie regiony obwodu kaliningradzkiego, w tym z Polski, Litwy, Szwecji, Niemiec, Białorusi. Rząd obwodu kaliningradzkiego zaprasza przedstawicieli ministerstw federalnych Federacji Rosyjskiej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej. Co roku Forum gromadzi około kilkuset uczestników.
Podczas Forum omawiane są bieżące problemy rozwojowe, w tym tematy biznesowe, turystyczne, ekologiczne itp. Dobrą tradycją stało się omawianie wspólnych międzynarodowych programów i projektów.
WYG
Źródła: kgzt.ru; vesti-kaliningrad; kaliningradfirst.ru; Sekretariat Programu Interreg Polska -Rosja
Na fot:1. Kaliningrad
2. Grant na przygraniczne mosty i drogi
Fot: Mój Kaliningrad oraz Sekretariat Programu Interreg Polska -Rosja