W tym roku do samorządowych przedszkoli w Suwałkach nie dostało się 130 dzieci. Odpowiedzią na ciągły niedobór miejsc edukacji przedszkolnej jest projekt wdrażany przez pierwszą w mieście niepubliczną placówkę.
W przyszÅ‚ym roku Niepubliczne Przedszkole nr 1 „Zielony ZakÄ…tek” w SuwaÅ‚kach bÄ™dzie obchodziÅ‚o jubileusz X-lecia. Dużym wziÄ™ciem, przede wszystkim z racji prozdrowotnego nastawienia , ukierunkowanego na wychowanie przez sport i aktywność ruchowÄ…, cieszy siÄ™ od poczÄ…tku istnienia, ale widoczny rozkwit przeżywa od ubiegÅ‚ego roku, kiedy skorzystaÅ‚o z możliwoÅ›ci oferowanych przez Fundusze Europejskie. Placówka przy ulicy Sportowej wdraża warty póÅ‚ miliona zÅ‚, w 85 procentach dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego projekt „Nowe miejsca i program zajęć dodatkowych”.
- DziÄ™ki niemu otworzyliÅ›my nowy oddziaÅ‚ dla 25 dzieci i zaoferowaliÅ›my im wysokiej jakoÅ›ci edukacjÄ™ przedszkolnÄ… oraz niwelujÄ…ce deficyty dodatkowe zajÄ™cia z psychologiem, logopedÄ…, socjoterapeutÄ… i rehabilitantem – mówi Wojciech Winnik, dyrektor przedszkola, które z niezwykÅ‚ym oddaniem prowadzi jego żona, Aneta Winnik . – Mamy zapewnione Å›rodki na wynagrodzenia, a przede wszystkim mogliÅ›my zakupić innowacyjne urzÄ…dzenia i sprzÄ™t dydaktyczny.
SÄ… telewizory projekcyjne, tablice interaktywne, magiczny dywan, a także dzieciÄ™ce pojazdy i inny sprzÄ™t, który dzieci wykorzystujÄ… na boisku i aż czterech placach zabaw.
Dodatkowe sale dla przedszkolaków powstaÅ‚y na piÄ™trze nowego, dobudowanego do dotychczasowej siedziby budynku. Parter zajęły najmÅ‚odsze dzieci, a to dziÄ™ki dwóm innym unijnym projektom dofinansowanym z RPOWP – „Zielony ZakÄ…tek wita maluchy w żłobku” oraz „Nowe miejsca w żłobku”. Dzisiaj placówka przy ulicy Sportowe może przyjąć okoÅ‚o 200 dzieci w wieku 1-6 lat.
Przez prawie 10 lat dziaÅ‚alnoÅ›ci przedszkole „Zielony ZakÄ…tek”, jako jedyne niepubliczne przedszkole w mieÅ›cie, stworzyÅ‚o wÅ‚asnÄ… kuchniÄ™ z piekarniÄ…, która jest w stanie przygotować 500 posiÅ‚ków i Å›wiadczy usÅ‚ugi cateringowe dla innych placówek w okolicy. Przy ul. Sportowej, to rzadkość, dzieci jedzÄ… w funkcjonalnej, dużej stoÅ‚ówce.
- W tym czasie wietrzone sÄ… sale – opowiada Wojciech Winnik. - Wzorujemy siÄ™ na modelu skandynawskim, dzieci jak najwiÄ™cej czasu spÄ™dzajÄ… aktywnie na zewnÄ…trz, wychodzÄ… też na zajÄ™cia w obiektach OSiR czy Movement Arenie, a to pozwala na czÄ™ste wietrzenie pomieszczeÅ„. W efekcie, nasi podopieczni sÄ… zdrowsi od rówieÅ›ników. W styczniu i lutym, kiedy suwalskie przeszkolÄ… i szkoÅ‚y notowaÅ‚y rekordowÄ… absencje z powodu przeziÄ™bieÅ„ i grypy, my cieszyliÅ›my siÄ™ 72-procentowej frekwencji. Na pewno byÅ‚aby ona jeszcze wyższa, gdyby nie ferie zimowe.
Dotacje z RPOWP sprawiÅ‚y, że „Zielony ZakÄ…tek” może pochwalić siÄ™ odpowiedniÄ… infrastrukturÄ…, a jej brak jest najwiÄ™kszym hamulcem rozwoju niepublicznych placówek. DziÄ™ki unijnym projektom, nauczyciele dysponujÄ… nowoczesnym sprzÄ™tem, który okazaÅ‚ siÄ™ nie do przecenienia podczas pandemii, kiedy przedszkola byÅ‚y zamkniÄ™te i obowiÄ…zywaÅ‚a zdalna edukacja. Przestronne sale pomagajÄ… zaÅ› w pracy w warunkach reżimu sanitarnego.
- Bez Å›rodków z zewnÄ…trz niemożliwe byÅ‚oby stworzenie bazy, jakÄ… dzisiaj dysponujemy – przekonuje Wojciech Winnik. – Nasze kolejne projekty nakierowane byÅ‚yby już na szkolenia i rozwój pracowników, a także nawet na sporadyczne angażowanie specjalistów. Chcemy Å›wiadczyć usÅ‚ugi opiekuÅ„cze, wychowawcze i edukacyjne wysokiej jakoÅ›ci, jak najwczeÅ›niej wykrywać i niwelować deficyty, zapobiegać chorobom cywilizacyjnym. Do tego potrzebna jest wiedza.
Wojciech Drażba