Gmina Puńsk znalazła norweskiego partnera do programu finansowanego z Funduszy Norweskich. Miały już miejsce wzajemne wizyty, a niebawem zostanie złożony wniosek o dofinansowanie projektu z zakresu kultury.
Partnerami w projekcie, którego liderem będzie Puńsk, po stronie polskiej będą jeszcze samorządy Szypliszk i Zabłudowa, a być może i Raczek, jeżeli nie przejdzie projekt w programie Polska - Litwa.
Gminy Puńsk i Raczki zabiegają bowiem wspólnie o fundusze z programu transgranicznego z litewskim uzdrowiskowo- turystycznym miasteczkiem Birszatny. W grę wchodzi po 300-400 tys. euro na gminę.
W przypadku gminy Raczki pieniądze trafiłyby do rozbudowywanej remizy. W budynku ma powstać duża sala koncertowo-konferencyjna i m.in. pomieszczenia dla orkiestry. Decyzja o ewentualnym dofinansowaniu zapadnie w dniach 4-5 marca 2020 r. w Druskiennikach na Litwie podczas posiedzenia Wspólnego Komitetu Monitorującego. Podczas posiedzenia WKM podjęte zostaną decyzje dotyczące finansowania projektów złożonych w 4 naborze wniosków.
Natomiast z Funduszy Norweskich gmina Puńsk chce uzyskać dofinansowanie na budowę Biblioteki w Puńsku wraz z muzeum kultury litewskiej i archiwum. Dobiega końca opracowywanie dokumentacji technicznej.:- To jest bardzo potrzebny budynek, aby miłośnicy książek oraz spotkań literackich mieli gdzie się spotkać, dyskutować, poszerzać horyzonty wiedzy - uważa wójt gminy Witold Liszkowski.
Gdyby projekt został zaakceptowany, dla samorządów oznaczałoby to dobre warunki do jego realizacji, bo potrzeba byłoby tylko 15 proc. wkładu własnego. Ponadto w trakcie realizacji wypłacane są zaliczki w miarę wykonywanych prac ( tak, jak przy Interreg Polska – Rosja), co powoduje, że nie potrzeba zaciągać kredytów. Na jeden projekt ( wspólny dla kilku podmiotów) można uzyskać do 3,5 mln euro dofinansowania.
Do rozdysponowania w dziale kultura Funduszy Norweskich jest ponad 60 mln euro. Można starać się m.in. o dofinansowanie projektów dotyczących „Poprawy zarządzania dziedzictwem kulturowym” - celem jest stworzenie odpowiednich warunków do prowadzenia działalności kulturalnej, zarówno w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego, jak i w zakresie infrastruktury kulturalnej.
Fundusze Norweskie
Fundusze Norweskie są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami. Do tej pory Polska wykorzystała ponad 1 miliard euro środków pochodzących z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Obecnie trwa III edycja Funduszy Norweskich i EOG. Wsparcie przyznano 15 państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim na kwotę ponad 2,8 mld euro. Polska z alokacją 809,3 mln euro, podobnie jak w poprzednich latach, pozostaje największym beneficjentem tych środków.
WYG