Minister Rozwoju, obwieszczeniem z 25 lutego 2020 roku, poinformował o uchyleniu decyzji wojewody podlaskiego z 25 kwietnia 2019 roku o ustaleniu przebiegu polsko - litewskiego gazociągu na terenie powiatów suwalskiego i sejneńskiego.
Decyzja dotyczy czterech lokalizacji zespołowo - upustowych, przyłączy elektroenergetycznych i dróg dojazdowych w pobliżu miejscowości Witówka ( gm.Raczki), Kuków- Folwark ( gm.Suwałki), Grauże Stare ( Gm.Szypliszki) oraz Sankury ( gm. Puńsk).
- Ustalamy, co konkretnie to oznacza. Najprawdopodobniej są to niuanse techniczne. Być może postanowiono, iż te przyłącza są niepotrzebne. Może zostaną zlokalizowane w innych miejscach. Czekamy na dalsze decyzje – mówi Roman Rynkowski, sekretarz Gminy Szypliszki.
To, że gazociąg będzie budowany, nie podlega dyskusji. W gminie Raczki niektórzy rolnicy, przez których działki będzie przebiegać nić gazociągu, dostają już powiadomienia o planowanej wycince drzew.
- Namawiam gospodarzy, aby bardzo starannie dokumentowali wszystkie zmiany na swoich działkach. Aby przed wycięciem drzew zrobili im dokładne zdjęcia, skany, na których widoczna będzie data wykonania fotografii, potem obfotografowali ścięte drzewa. Będzie to bardzo istotne przy szacowaniu szkód i późniejszej wypłacie odszkodowań – mówi Andrzej Szymulewski, wójt Gminy Raczki.
W styczniu na północnym odcinku gazociągu Polska – Litwa GAZ-SYSTEM rozpoczął spotkania z mieszkańcami. Pierwsze trzy spotkania odbyły się w powiecie suwalskim i sejneńskim - w gminach Sejny, Szypliszki oraz Jeleniewo. Główne bloki tematyczne omawiali członkowie zespołów projektowych. Najwięcej pytań dotyczyło wysokości odszkodowań, sposobu naliczania oraz terminu wypłaty. Na spotkaniach obecni byli również przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy z kolei wypowiadali się w kwestii dopłat rolnych.
Był to pierwszy cykl spotkań dla projektowanego gazociągu Polska – Litwa. Planowane są kolejne.
WYG, (just)