19.12.2014

Gdy dzieci pomagają, czyli o czym warto pamiętać podczas świątecznych przygotowań

- Zawsze cieszę się i doceniam, gdy dzieci chcą nam pomagać w przygotowaniu świat. Jednak zanim pozwolę im powiesić lampki na choince, upewniam się, że są sprawne – mówi Tomasz Rożek, znany fizyk, ojciec dziewięcioletnich bliźniąt.

Ambasador programu Planeta Energii przypomina, o czym powinniśmy pamiętać przygotowując wspólnie z dziećmi święta.

Zanim pozwolę dzieciom dotknąć jakiekolwiek urządzenia elektrycznego, upewniam się, że jest ono w stu procentach sprawne. Nawet jeżeli jest to tylko obluzowany kabel czy lekko uszkodzona izolacja na przewodzie elektrycznym, powiedzmy dziecku wyraźnie, że urządzenie trzeba przed użyciem naprawić. Pamiętajmy, że usuwanie usterek należy do osób dorosłych. Można to robić tylko wtedy, gdy sprzęt nie jest podłączony do prądu. Zanim nie sprawdzimy stanu np. choinkowych lampek, nie pozwólmy, aby dziecko podłączało je samo.

Nie zostawiajmy działających urządzeń elektrycznych bez nadzoru

Warto także zwracać dzieciom uwagę, że gdy wychodzimy z domu albo idziemy spać, należy wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne. Dotyczy to także naszych pięknych, świecących dekoracji zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Poza tym dzieci powinny wiedzieć, że działających urządzeń elektrycznych nigdy nie powinno się zostawiać bez nadzoru, bo np. może się to skończyć się pożarem. Warto wyjaśnić też dziecku, że jednoczesne włączenie zbyt wielu urządzeń zasilanych prądem elektrycznym, może być niebezpieczne i zakończyć się nagłym ich wyłączeniem z powodu przeciążenia sieci. 

Ozdabiajmy balkony bezpiecznie

Każde urządzenie elektryczne należy używać tylko zgodnie z jego przeznaczeniem. Dlatego nie wolno pokojowych lampek choinkowych, przeznaczonych do pomieszczeń, instalować na zewnątrz. Lampki choinkowe, które mają być powieszone np. na balkonie, są zwykle oznaczone jako „lampki zewnętrzne”. Dodatkowo muszą mieć odpowiednie atesty, podobnie jak przedłużacz używany do ich zasilania.

Kupujmy zabawki i ozdoby z Certyfikatem Europejskim

Oryginalny znaczek Certyfikatu Europejskiego daje gwarancję, że producent szczególnie zadbał o jakość swojego produktu, który jest bezpieczny dla użytkownika i spełnia odpowiednie dyrektywy. Łatwo można go pomylić z symbolem pojawiającym się na niektórych towarach dostępnych w handlu – CE, który jednak oznacza… China Export. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na dzieci bawiące się zabawkami zdalnie sterowanymi. Pamiętajmy, że korzystając z nich na zewnątrz zachowana musi być bezpieczna  odległość od zabudowań, dróg czy energetycznych linii napowietrznych. Zabawki elektryczne mogą być także doskonałym pretekstem do rozpoczęcia z dzieckiem rozmowy o nauce, w tym o ekologii. Co to jest bateria? Co z nią zrobić gdy się wyczerpie? To tylko przykładowe tematy, które można poruszyć.

 Planeta Energii – zabawa i nauka nie tylko od święta

Dzieci powinny się uczyć odpowiednich zachowań  i nawyków od najmłodszych lat. Najlepiej w trakcie codziennych czynności, np. w związku z przygotowaniami do świąt czy podczas zabawy. Właśnie taka idea przyświeca programowi edukacyjnemu „Planeta Energii”, który w popularnonaukowej formie wyjaśnia najmłodszym zjawisko prądu. Program realizowany jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I – III szkoły podstawowej. Jego zasady są proste. W konkursie może wziąć udział każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej – w oparciu o otrzymane od Grupy Energa materiały dydaktyczne – oraz podejmie dodatkowe działanie autorskie.

Szansa na wspaniałe nagrody

Na złożenie sprawozdań z realizacji konkursowych zadań nauczyciele mają czas do 13 lutego 2015 roku. Zatem jest jeszcze szansa, by skorzystać ze sprawdzonych, ciekawych pomysłów na lekcje o prądzie, przekazać dzieciom cenną i potrzebną wiedzę oraz powalczyć o atrakcyjne nagrody, w tym o tę najważniejszą – dwudniową wizytę mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w miejscowości zwycięskiej klasy. W interaktywnym miasteczku na gości czekać będą m.in. kosmiczny Energobus – laboratorium na kółkach ze ścieżką dydaktyczną przedstawiającą historię prądu od elektronu do elektrowni, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich, projekcja edukacyjnego filmu 3D oraz multimedialne zabawy i konkursy. To dzięki nim dzieci nie tylko świetnie się bawią, ale przede wszystkim uczą.

Więcej informacji o konkursie: PlanetaEnergii.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.08.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie