Każdy użytkownik drogi jest narażony na ryzyko wypadku. Niezależnie od tego czy jeździ ostrożnie, dba o bezpieczeństwo i zachowuje zdrowy rozsądek. Bywają bowiem takie sytuacje, kiedy o biegu zdarzeń decyduje zrządzenie losu. Może się również okazać, że poniesiemy odpowiedzialność za wypadek, nie będąc jego sprawcą. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, jest możliwe w świetle obowiązującego prawa.
Tak wÅ‚aÅ›nie staÅ‚o siÄ™ w przypadku kierowcy, który potrÄ…ciÅ‚ 12-latkÄ™. Dziewczynka graÅ‚a podczas lekcji W-Fu w podchody. W trakcie zabawy wbiegÅ‚a na ulicÄ™, wprost pod jadÄ…cy samochód ciężarowy. W konsekwencji zdarzenia musiaÅ‚a przejść operacjÄ™. Konieczne byÅ‚o także leczenie stomatologiczne i uzupeÅ‚nienie wybitych zÄ™bów.
Kierowca ciężarówki nie miaÅ‚ żadnych szans, by na czas zareagować. Nie zostaÅ‚ zatem uznany za sprawcÄ™ wypadku. DoprowadziÅ‚o to ostatecznie do umorzenia sprawy karnej. Jednak analiza dokumentacji potwierdziÅ‚a, że istnieje możliwość uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela posiadacza pojazdu, który potrÄ…ciÅ‚ uczennicÄ™. Na jakiej podstawie?
Otóż poszkodowana dziewczynka w chwili wypadku miaÅ‚a zaledwie 12 lat. Oznacza to, że zgodnie z art. 426 Kodeksu Cywilnego nie może ona odpowiadać za wyrzÄ…dzonÄ… szkodÄ™. Z drugiej strony na kierowcy ciężarówki (jak i na każdym innym wÅ‚aÅ›cicielu samochodu) ciąży tak zwana odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Jest z niej zwolniony tylko wtedy, gdy udowodni, że ktoÅ› inny odpowiada za zaistniaÅ‚Ä… sytuacjÄ™. MaÅ‚oletniej jednak nie można przypisać winy.
Z tego też wzglÄ™du ubezpieczyciel kierowcy przyznaÅ‚ na rzecz poszkodowanej uczennicy zadośćuczynienie w kwocie 7 tys. zÅ‚. ZwróciÅ‚ także koszty poniesione w zwiÄ…zku z leczeniem stomatologicznym oraz opiekÄ…, jakiej po wypadku wymagaÅ‚a dziewczynka. Przy okreÅ›laniu wysokoÅ›ci Å›wiadczeÅ„ zakÅ‚ad ubezpieczeÅ„ wziÄ…Å‚ pod uwagÄ™ przyczynienie siÄ™ dziewczynki do zdarzenia i z tego wzglÄ™du pomniejszyÅ‚ przyznane kwoty o 40%. Sprawa nie jest jeszcze zakoÅ„czona, możliwe jest zatem podwyższenie odszkodowania.
Gdy jedynÄ… przyczynÄ… zdarzenia drogowego jest zachowanie maÅ‚oletniego, który nie ukoÅ„czyÅ‚ 13 lat, odszkodowanie bÄ™dzie wypÅ‚acone z ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu, który braÅ‚ udziaÅ‚ w wypadku. Warto o tym pamiÄ™tać, zwÅ‚aszcza jeÅ›li decydujemy siÄ™ na pozornÄ… oszczÄ™dność i rezygnujemy z zawarcia umowy obowiÄ…zkowego ubezpieczenia OC. Nawet wtedy, gdy nie bÄ™dziemy sprawcÄ… wypadku, może siÄ™ okazać, że i tak poniesiemy cywilnÄ… odpowiedzialność za szkodÄ™. W takiej sytuacji poszkodowany otrzyma Å›wiadczenie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jednak UFG z pewnoÅ›ciÄ… bÄ™dzie żądać od nas zwrotu wypÅ‚aconego odszkodowania. Poniesiemy również koszt opÅ‚aty karnej, której wysokość zwykle przewyższa kwotÄ™ skÅ‚adki OC.
źródÅ‚o: VOTUM S.A.