27.12.2024

Gmina Rutka- Tartak. Kolędowanie z Gwiazdą

Zespół Szeszupiaki z Rutki–Tartak kultywują dawne tradycje, w tym świąteczne z okazji Bożego Narodzenia: śpiewanie starych pastorałek i Kolędowanie z Gwiazdą.

Tuż po Bożym Narodzeniu, w piątek, 27 grudnia była okazja zobaczyć ten obrzęd podczas kolędowania po miejscowości Rutka- Tartak.

- Oczekujcie ich ze sÅ‚odyczami i innymi podarkami – zachÄ™caÅ‚ kilka dni wczeÅ›niej GOK w Rutce- Tartak. No i ludzie chÄ™tnie oczekiwali

Jak donosi Gminny Ośrodek Kultury:

„Po kolÄ™dzie dostaÅ‚ dukta zÅ‚otnego,

owoców i sÅ‚odyczy do tego.

Byście sobie długo żyli, zdrowe i wesołe byli

na ten Nowy Rok!”

KolÄ™dowanie – zwyczaj starszy niż chrzeÅ›cijaÅ„stwo…

Natomiast, jak informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa i Kultury Wsi, co prawda sÅ‚owo „kolÄ™dnicy” dziÅ› kojarzy siÄ™ wiÄ™kszoÅ›ci z nas z grupkami dzieci, które po Bożym Narodzeniu i Nowym Roku w przebraniach chodzÄ… po wsiach i Å›piewem wysÅ‚awiajÄ… nowonarodzonego Jezusa. Tymczasem korzenie tego zwyczaju sÄ… bardzo stare.

„SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ ten zwyczaj, jakie byÅ‚o jego znaczenie, co ma wspólnego z Bożym Narodzeniem i co byÅ‚o pierwsze – kolÄ™dnicy czy kolÄ™dy? – pyta i odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa i Kultury Wsi:

Jak wiÄ™kszość obrzÄ™dów okoÅ‚oÅ›wiÄ…tecznych tak i zwyczaj kolÄ™dowania jest starszy niż chrzeÅ›cijaÅ„stwo i swoje korzenie ma w kulturze SÅ‚owian. ÅšciÅ›le zwiÄ…zany jest ze Szczodrymi Godami – sÅ‚owiaÅ„skim Å›wiÄ™tem obchodzonym pod koniec grudnia, podczas którego nasi przodkowie celebrowali zwyciÄ™stwo Å›wiatÅ‚a nad ciemnoÅ›ciÄ…. Ten szczególny czas trwaÅ‚ przez 12 dni – do 6 stycznia. Nie wolno byÅ‚o wtedy pracować fizycznie a jedynÄ… dozwolonÄ… pracÄ… byÅ‚o dokarmianie i opieka nad zwierzÄ™tami.

 

 

KolÄ™dowanie pierwotnie byÅ‚o zwiÄ…zane z zaklinaniem urodzaju i pÅ‚odnoÅ›ci a jego istotÄ… byÅ‚a wymiana darów. KolÄ™dnicy odwiedzali wszystkie domy skÅ‚adajÄ…c gospodarzom i mieszkaÅ„com jak najlepsze życzenia i wróżąc im pomyÅ›lność i urodzaj a w zamian otrzymywali datki lub smakoÅ‚yki takie jak sÅ‚odycze, orzechy czy suszone owoce. Obdarowywano ich tzw. „szczodrakami” – specjalnie robionymi na tÄ™ okazjÄ™ pierogami lub buÅ‚kami oraz „stwurzunkÄ…” – pieczywem w ksztaÅ‚cie figurek zwierzÄ…t. Bardzo ważne byÅ‚o odwiedzenie wszystkich domów – pominiÄ™cie któregoÅ› gospodarstwa byÅ‚o bardzo zÅ‚ym znakiem i zwiastowaÅ‚o nieszczęście. KolÄ™dnicy nie tylko skÅ‚adali życzenia ale taÅ„czyli, popisywali siÄ™, odgrywali scenki.

Samo sÅ‚owo „kolÄ™da” miaÅ‚o wiele znaczeÅ„. Nazywano tak sam obrzÄ™d, ale także dary oraz specjalne pieÅ›ni „życzÄ…ce” oraz powitalne i pochwalne na cześć odwiedzanych gospodarzy. Wraz z nadejÅ›ciem chrzeÅ›cijaÅ„stwa zwyczaj ten, podobnie jak wiele innych, zyskaÅ‚ zupeÅ‚nie nowÄ… treść i interpretacjÄ™ – informuje na swoim profilu spoÅ‚ecznoÅ›ciowym Narodowy Instytut Dziedzictwa i Kultury Wsi.

ŹródÅ‚a i fot: Gminny OÅ›rodek Kultury Rutka - Tartak: Narodowy Instytut Dziedzictwa i Kultury Wsi

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie