Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN-Podlaskie Sp. z o.o. wybuduje tanie mieszkania w 17 gminach województwa podlaskiego. Jeden z budynków z kilkunastoma mieszkaniami ma stanąć w Zielonym Kamedulskim, w gminie Suwałki.
Spółka zawarła w sierpniu br. umowę na wykonanie zadania pn. „Opracowanie dokumentacji projektowej budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego w m. Zielone Kamedulskie, gm. Suwałki (dz. nr geod. 16/81) wraz z pełnieniem nadzorów autorskich”. Wykonawcą usługi będzie firma Meander Krzysztof Szerszeń z siedzibą w Olmontach.
W ramach realizacji usługi zostanie opracowana kompletna dokumentacja projektowa oraz uzyskana decyzja o pozwoleniu na budowę. Potem przyjdzie czas na budowę.
To druga, po Łapach, taka umowa województwie podlaskim.
Z naszego rejonu do spółki należy jeszcze miasto Sejny i też czeka na budowę.
SIM KZN – Podlaskie Sp. z o. o. od kilku miesięcy pracuje nad projektami zagospodarowania terenu w każdej z 17 gmin, które są wspólnikami spółki. Już na początku sierpnia zaprezentowała wizualizacje koncepcji. Kolejnym etapem działań będzie złożenie wniosku o pozwolenie na budowę oraz wniosku o kredyt.
Akt o notarialny powołujący do życia pierwszą na Podlasiu Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową został podpisany w czerwcu 2022 roku.
Wspólnikami - założycielami Spółki SIM KZN Podlaskie zostało wówczas 17 gmin (Miasto Bielsk Podlaski, Boćki, Brańsk, Ciechanowiec, Dąbrowa Białostocka, Drohiczyn, Goniądz, Łapy, Michałowo, Mońki, Miasto Sejny, Sokoły, Suchowola, Gmina Suwałki, Szczuczyn, Szepietowo, Zambrów) oraz Krajowy Zasób Nieruchomości. Siedzibą SIM-u zostały Łapy.
O przystąpieniu do spółki zastanawiają się także inne samorządy, m.in. gmina wiejska Sejny i Krasnopol.
Szacunkowe plany inwestycyjne spółki wynoszą co najmniej 800 mieszkań.
W Sejnach ma powstać co najmniej 40 mieszkań, w gminie Suwałki -16.
Zasady
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to pozytywna inicjatywa państwa realizowana w ścisłej współpracy ze społecznościami lokalnymi. Dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM) rząd daje gminom tworzącym Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe 3 mln złotych na objęcie udziałów w spółce SIM, a także wsparcie na poziomie 10% wartości inwestycji. Jest to więc dla samorządów bezkosztowe wejście w założenie takiego podmiotu, bez potrzeby zabezpieczania stosownych środków w budżecie gminy. Dodatkowo, Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego może pokryć do 35% kosztów inwestycji. W banku BGK mamy również specjalnie dedykowany, niskooprocentowany kredyt – bez marży banku, z trzymiesięcznym WIBOREM – podkreślał Prezes KZN podczas podpisywania aktu notarialnego.
Do tej pory do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z udziałem KZN przystąpiło już przeszło 300 gmin, które będą budować ok.30 tys. mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z opcją wykupu. W najbliższym czasie powstaną kolejne SIM-y, które zwiększą ten wolumen do ok. 30 tys.
Adresatami takich mieszkań są rodziny, które zarabiają za dużo, by móc otrzymać mieszkanie komunalne, albo socjalne, a za mało, by kupić u dewelopera czy otrzymać kredyt. Czynsze są regulowane ustawowo.
Mają to być mieszkania na wynajem, z niskim czynszem i możliwością wykupu na korzystnych warunkach. Wpływ na to, kto otrzyma mieszkanie będzie miała gmina.
Lokatorom będą przysługiwać rządowe dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start - ich wysokość będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego, miesięcznie może wynieść do 300-400 zł; niższy czynsz będzie można płacić przez 15 lat i będzie on średnio o ponad 50% niższy od czynszu rynkowego.
WYG
Źródło i fot: KZN
Na fot: Mieszania KN w Jarocinie