28.11.2018

Gmina Suwałki i Mariampol dla turystów i mieszkańców. Książka i ścieżki w unijnym projekcie [foto]

Gmina Suwałki doczekała się spisania jej dziejów. Książka powstała dzięki współpracy z Mariampolem w ramach unijnego programu Interreg Polska - Litwa.

- Na tym, by takie dzieło sie ukazało mocno zależało mojemu poprzednikowi Tadeuszowi Chołce - mówi Zbigniew Mackiewicz, wójt Gminy Suwałki. - Ta książka jest żywym pomnikiem tych, których nie ma już między nami oraz tych, którzy swoją pracą zasłużyli, by napisać o nich za życia. Niewielu zna historię swojej wsi i regionu. Ta pozycja będzie przydatna mieszkańcom, ale będzie też służyła promocji naszej gminy. 

Autorem pierwszej liczącej niemal 500 stron części, zatytułowanej "Wsie Gminy Suwałki" jest dr Tomasz Naruszewicz, który od 18 lat bada i spisuje historię Suwalszczyzny. Wykładowca suwalskiej PWSZ, na co dzień wójt Gminy Bakałarzewo, korzystał ze źródeł dostępnych w archiwach państwowych polskich litewskich i białoruskich, archiwach parafialnych i prywatnych.  

- Praca nad dziejami gminy Suwałki zajęła mi około dwóch lat - mowi Tomasz Naruszewicz. - Bardzo dziękuję ludziom, którzy współredagowali tę książkę. 

- Żal, że tym czasie zmarły niektóre z osób, które pomogły w tworzeniu dziejów gminy, dzieliły się opowieściami, przynosiły fotografie - uważa Zbigniew Mackiewicz. - Chętnych i materiału było tak dużo, że konieczna była ostra selekcja.   

Tomasz Naruszewicz oraz Neringa Tumielene napisali drugą, skromniejszą, bo licząca prawie 80 stron, część  książki, która nosi tytuł "Gmina Suwałki i Samorząd Marijampole historia i teraźniejszość", w ktorej została streszczona pierwsza częśc oraz opisane scieżki poznawcze i zabytki Gminy Suwałki i Mariampola.

Z myślą o przyciągnięciu turystów 

Obie części książki, umieszczone w jednym etui, są zatytułowane tak, jak cały partnerski projekt: Zapomniana przeszłość - ścieżkami kultury i tradycji pogranicza litewsko-polskiego. Realizowany przez cały kończący się już rok, warty w sumie prawie 50 tys. euro był pomyślany po to, żeby poprzez stworzenie ciekawych, interesujących ścieżek przyciągnąć na pogranicze jak najwięcej turystów. Nie bez powodu konferencja podsumowująca projekt miała miejsce nie tylko w Urzędzie Gminy, ale i w klasztorze pokamedulskim w Wigrach, największej atrakcji turystycznej regionu.

- Wigry są jednym z ośmiu miejsc na trasie poznawczej o zabytkach Gminy Suwałki, w których stanęły tablice informacyjne - opowiada Dariusz Saweliew, realizujacy projekt po stronie polskiej. - Pozostale miejsca to Płociczno-Tartak, Płociczno-Osiedle, Huta, Krzywe, Sobolewo, Stary Folwark i teren przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Krzywem.

Tablice obrazujące historię i teraźniejszość stanęły także w Mariampolu. Tam powstał audioprzewodnik, m.in. w jezyku polskim, bo Polacy coraz chętniej odwiedzają to pięknie położone, bogate w atrakcje miasto.

- Usługa zwiedzania z audioprzewodnikiem stała się bardzo popularna - podsumowuje Neringa Tumeliene.

Wojciech Drażba

 

Projekt realizowany w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska, projekt pn."Zapomniana przeszłość - ścieżkami tradycji i kultury pogranicza litewsko-polskiego"

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Steam Hemarpol Norwid Częstochowa


Ślepsk Malow Suwałki

17.09.2024
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.09.2024

dekarz

16.09.2024

praca bhp

16.09.2024

murarz

Dodaj nowe ogoszenie